Konzervace bylinek: sušení, mražení a nakládání

Konzervace bylinek: sušení, mražení a nakládání

Pěstujete si na zahrádce nebo balkoně bylinky a přemýšlíte, jak zpracovat poslední bohatou sklizeň před příchodem zimy? Bylinky můžete různými postupy konzervovat a využijete je i v zimních měsících, kdy vám na zahrádce nic neporoste. Byliny se mohou sušit, mrazit i nakládat do oleje. Pojďme se podívat, jak správně postupovat při jednotlivých metodách konzervace a jaké bylinky zpracovávat.

Sklizeň bylinek před samotnou konzervací

Než se pustíte do zpracování bylin, musíte je sklidit. Letničky se sklízí celé, ale konzervují se u nich zpravidla jenom listy. Bazalku nebo majoránku vytáhněte z půdy i s kořeny a lístky otrhejte. Pažitka, oregano, tymián nebo máta pak patří mezi trvalky, u kterých se sklízí a zpracovává nadzemní část a kořeny se nechávají v půdě pro pěstování další rok.

Při konzervaci bylinek si tak vždy předem zjistěte, jestli se pro zpracování hodí jen samotné listy, nebo je možné je zpracovat i se stonky. Bazalku a jiné bylinky sklízejte ještě před rozkvětem, poté jejich výraznost v chuti a vůni slábne.

Mražení bylinek

Jednou z možností konzervace bylinek je jejich mražení. Výhoda mražení bylin spočívá v zachování barvy a aroma bylin. Příprava pro mražení je snadná, mrazí se zpravidla jen listy, které musí být očištěné a zdravé. Při mražení bylinek můžete uplatnit dva rozdílné postupy.

Mražené bylinky

Mražení bylinek nasucho

Očištěné lístky vysušte papírovým ubrouskem a nasekejte na kousíčky. Byliny můžete buď nasekat nebo rozmixovat. Následně je přendejte do malých igelitových sáčků nebo plastových nádob. Byliny obsahují vodu, takže se při mražení jednotlivé kousíčky zpravidla spojí a vytvoří větší mražený kus (podobně jako u mraženého drceného špenátu). Zmražené bylinky pak můžete podle potřeby nastrouhat na struhadle nebo vyškrábat ostrým předmětem.

Mražení bylin do ledu

Druhou oblíbenou metodou mražení bylin je jejich uložení do ledu. Opět lístky bylinek nasekejte na drobné kousíčky, tentokrát ale nemixujte. Lžičkou dávkujte do tvořítek na led a zalijte vodou. Jakmile led ztuhne, můžete kostky ledu z tvořítek vyndat a přesunout do nádob nebo sáčků. Ledovou kostku s bylinkami pak při vaření polévky nebo jiných teplých pokrmů jednoduše vhodíte do hrnce a dodáte pokrmům čerstvé, chutné a dobře vypadající bylinky. Můžete vytvořit i různé směsi bylinek, které jsou do polévek ideální.

Sušení bylin

Další možností konzervace bylin je jejich sušení. Některé bylinky se suší celé i se stonky, u jiných se doporučuje jen sušení samotných lístků. Majoránka, libeček, oregáno a další byliny jsou v sušené podobě voňavé a skvěle chutnají. Počítejte s tím, že ztratí svou barvu. Hodí se pro přípravu domácího koření nebo jako dekorace do kuchyně. Bylinky nesušte na slunci, najděte vhodné tmavé místo. Bylinky můžete svázat do svazečků a zavěsit. Při pokojové teplotě budou byliny schnout i dva týdny.

Můžete použít i sušičku na ovoce, která proces sušení výrazně urychlí. Nikdy ale nepřekračujte teplotu 30 až 45 °C podle konkrétního typu byliny. Pro zachování aroma vložte usušené bylinky do uzavíratelných a dobře těsnících nádob. Nedoporučujeme sušení bylin v kuchyni, vzhledem ke zvýšené vlhkosti by se vůbec nemusely usušit nebo by začaly plesnivět. Pokud chcete použít sušené byliny jako dekoraci ve své kuchyni, učiňte tak až budou dokonale vysušené.

Sušené bylinky

Bylinky naložte do oleje

Poslední možností konzervace bylinek a jejich využití v zimních měsících je naložení do oleje. Bylinky v oleji skvěle vypadají a svou chuť i aroma přenesou právě do oleje. Bylinkový olej se hodí pro použití ve studené i teplé kuchyni a stane se skvělým doplňkem salátů a dalších pokrmů. Příprava je přitom velmi snadná. Stačí lístky nebo celé stonky bylinek vložit do čisté láhve s úzkým uzávěrem.

Lahve by měly být ideálně tmavé, v opačném případě je musíte skladovat na tmavém místě. Bylinky zalijeme velmi kvalitním za studena lisovaným olejem. Je jen na vás, jaký typ zvolíte. Vhodný je olivový, slunečnicový, ale třeba i lněný, makový nebo sezamový. Po 14 dnech se aroma a zdraví prospěšné látky přesunou z bylin do oleje a můžete jej využívat ve své kuchyni. Nezapomínejte kromě bylinkového oleje používat i samotné bylinky z oleje, které si zachovávají své aroma i chuť.

Bylinky v oleji

Byla by velká škoda nevyužít přebytečnou úrodu bylinek. Je jen na vás, jestli si je zamrazíte, vysušíte, nebo naložíte do oleje. Budete je mít po ruce během celé zimy a neochudíte se o vůni a chuť čerstvých bylin.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...