Sbírejte bylinky, které v březnu a dubnu rostou na zahradě i louce

Sbírejte bylinky, které v březnu a dubnu rostou na zahradě i louce

Mnoho z nás pěstuje léčivé byliny a koření v balkonových truhlících i na záhoncích v zahradě. Přitom často přehlížíme spoustu léčivých rostlin, které rostou volně na dvorech, zahrádkách, loukách nebo třeba v lesích a parcích. Pokud se chystáte během března nebo dubna na procházku, porozhlédněte se kolem sebe. Věříme, že některé z nich určitě najdete. Přečtěte si, jaké druhy bylinek rostou na zahradách i lukách a jakým způsobem je můžete využívat.

Byliny sbírejte jen z čistého prostředí

Pokud si chcete posbírat nějaké byliny a připravit z nich čaj nebo léčivý odvar, vybírejte lokalitu vyznačující se čistým prostředím. Mnohé byliny rostou i uprostřed města nebo kolem silnic, takové ale rozhodně nesbírejte. Obezřetní buďte při sběru bylin v parcích, kde je sběr často zakázaný. Pokud je povolený, zjistěte, jestli nedochází k chemickému hnojení trávníků a záhonů.

Byliny a léčivky nesbírejte ani tam, kde se ve velké míře pohybují psi a jiných zvířata. Byliny nesbírejte ani v chráněných lokalitách – při přistižení vám hrozí pokuta. Nevěste hlavu, i když se to nemusí zdát, byliny s léčivými účinky rostou všude kolem nás. Bohužel je často pokládáme za obyčejný plevel a o jejich léčivých účincích ani nevíme.

Sedmikráska chudobka

Sedmikrásku jen tak nepřehlédneme. Na jaře je vidět na každém kroku. Uprostřed zeleného trávníku její krásně bílé květy a výrazně žlutý střed vyčnívají. Sedmikrásky bychom neměli přehlížet, protože patří do kategorie léčivých rostlin. Obsahuje řadu cenných látek, ať už jde o organické kyseliny, minerály, vitamín C, hořčiny, silice a další. Obsažené látky podporují látkovou výměnu v játrech. Užívání odvarů ze sedmikrásky prospívá při chorobách žlučníku i dýchacích cest. Působí protizánětlivě a napomáhá vykašlávání. Současně lze užívat i vnitřně, a to na špatně se hojící rány a na vředy.

Medvědí česnek

V posledních letech si získal medvědí česnek neskutečnou oblibu. Je plný vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, navíc skvěle chutná. Proto se jedná o oblíbenou surovinu, která se hodí zejména do masných pokrmů. Medvědím česnek můžete perfektně podtrhnout chuť vepřového nebo hovězího guláše. Chuťové souzní i s masem z divočiny.

Medvědí česnek pomáhá při chřipce a nachlazení. Dokáže i léčit angínu nebo záněty horních dýchacích cest. Právě v tomto období bychom jej měli sbírat a konzumovat ve velkém. Kde na medvědí česnek narazíme? Nejčastěji roste v luzích, tedy podmáčených lesích s vysokou hladinou vody. Má rád spíše stinná místa, kde často vytváří typické bohaté porosty.

Čtěte také: Medvědí česnek je nenápadný úkaz z naší přírody i zahrádek


Kopřiva dvoudomá

I naprosto obyčejné rostlina jako kopřiva vyniká svými léčivými vlastnostmi. Zejména jarní kopřivy dvoudomé jsou plné účinných látek. I když rostou od jara až do září, doporučuje se jejich sběr především do května, kdy jsou nejúčinnější. Pro léčivé účely se sbírají listy nebo natě, někdy i oddenky a květy. Kopřivu využijete pro přípravu čajů nebo odvarů, své místo má však i při vaření a pečení. Takový kopřivový špenát podávaný s vařeným vejcem je opravdovou pochoutkou. V léčitelství se použáví například k povzbuzení metabolismu, urychlenní hojení, boji proti virům, léčbě astmatu nebo chorobách jater, žlučníku a ledvin. Možností využití je nespočet. Kopřivu dvoudomou si můžete natrhat na zahrádce nebo při procházce. Usušte si ji a používejte v průběhu celého roku.

Čtěte také: Jak vyrobit postřik na mšice z kopřiv


Plicník lékařský

Plicník lékařský patří mezi typické jarní bylinky, které bohužel často přehlížíme. Přesto jde o bylinu známou po celém světě využívanou už od středověku. Rostlina pomáhá při léčbě respiračních onemocnění. Pokud vás trápí kašel nebo nachlazení, listy plicníku si nasbírejte a usušte. Při sušení si dejte pozor, aby nebyla teplota příliš vysoká. Došlo by k degradaci léčivých účinných látek. Plicník lékařský roste právě během března a dubna. Narazíte na něj zejména na okrajích lesů, ale také na zahrádkách, kde se vysazuje pro krásné bílé skvrnité listy.

Jmelí bílé

Věděli jste, že i jmelí se vyznačuje neskutečnými léčivými vlastnostmi? Jmelí je rostlina, která roste jako parazit na listnatých stromech, borovicích a jedlích. Vytváří typické tvary koule. Je těžké se ke jmelí dostat, protože roste v korunách stromů, vynaložené úsilí na sběr se však vyplatí. Počítejte ale s tím, že bez žebříku se ke jmelí nedostanete.

Jmelí bílé má pozitivní vliv na srdce, aterosklerózu a krevní tlak. V oblasti léčitelství se využívají lístky jmelí, které se musí po sběru co nejrychleji nasekat, nebo by ztvrdly. Nikdy se nepoužívají bobule, které jsou jedovaté. Jmelí je nejlepší využívat ve formě tinktury nebo macerátu připravovaného za studena. Z lístků jmelí se naopak nepřipravují čaje, protože se účinné látky varem zničí. Záleží také, na jakém stromě jmelí parazituje. Nejúčinnější jsou lístky ze jména ze stromu jabloně a hlohu. Naopak jmelí z topolů bývá údajně toxičtější, a tak se nedoporučuje sbírat.

Pitulník žlutý

Na závěr zmiňme ještě jednu méně známou bylinu, a to pitulník žlutý. Narazíte na ni v příkopech, vlhkých lesích, u plotů nebo v zastíněných místech. Obecně se pitulník často vyskytuje tak, kde roste kopřiva. Z pitulníku si můžete připravit nálev, čaj, obklad i koupel. Léčivé jsou květy, které pomáhají při onemocnění ledvin, poruchách trávení, kožních onemocněních, menstruačních potížích nebo problémech s nespavostí.

Přečtěte si další články zaměřené na bylinky a léčivé rostliny:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...