Jak vytvořit na pohled stylový dům? Sladěním barev fasády, oken, dveří a garážových vrat

Jak vytvořit na pohled stylový dům? Sladěním barev fasády, oken, dveří a garážových vrat

Jestli stavíte nový dům a řešíte barvu fasády, tak je to dobré, protože dům je už určitě skoro hotový. Konečný vzhled domu zvenku je však také důležitý. Sladit všechny prvky, kterým dominuje barva fasády, je svým způsobem umění.

Dříve byla volba barev jednotlivých prvků o dost jednodušší. Na trhu jich bylo jen několik, ale dnes můžete všechno sehnat v nepřeberných barevných kombinacích. Vstupní dveře, okna, garážová vrata, stínící technika, fasáda, střecha i nejrůznější detaily. To vše tvoří vzhled domu a je potřeba vzít do úvahy barevné sladění všech těchto prvků. Výsledek pak může být stylový, ohromující, ale i nejednotný až podivný. V tomto článku se podíváme, jak barvy vybírat a na co se při barevné ladění zaměřovat.

Co ovlivňuje výběr barev na dům

V první řadě je to dům samotný. Záleží na tom, jestli je to dům starý nebo nový a z jakého materiálu je postaven. Tím jsou myšleny hlavně materiály, které jsou vidět. Jiné barvy budete volit v případě dřevěného, cihlového či kamenného domu. Tady jsou další aspekty, které výběr barev ovlivňují:

  • Lokalita: Vhodnou barvu fasády a celkově domu ovlivňuje i lokalita, kde dům stojí. Jinak budete ladit barevnost domu na vesnici a jinak v centru Prahy.
  • Osobní styl. Samozřejmě je nejdůležitější váš vkus a osobní styl. Vy se budete na svůj dům každý den dívat a musí se líbit hlavně vám.
  • Okna, dveře, stínící technika, střecha aj. Jestliže už dům stojí a vy řešíte jen barvu fasády, pak musíte brát v potaz i stávající barvu oken neboli okenních rámů, vstupních dveří nebo garážových vrat.
  • Architektonický styl. Barevné ladění domu ovlivňuje i architektonický styl, ve kterém je váš dům postaven.

foto 2

Jaké barvy tedy vybrat?

Klíč k harmonickému sladění barev domu je váš osobní styl v kombinaci se stylem místa, kde dům stojí. Obecně platí, že budete vybírat minimálně dvě barvy. Jedna je barva hlavní a druhá doplňková. Kontrast těchto dvou barev pak umocňuje celý dojem z fasády a domu jako celku. S fasádou by měla navíc ladit i okna, vstupní dveře a garážová vrata. Proto při stavbě nového domu nebo kompletní rekonstrukci myslete i na vhodný barevný výběr těchto doplňků.

Hlavní barva je barva fasády. Tady vypadá nejlépe něco, co není výstřední. Na zvýraznění jsou doplňkové barvy, kterými dodáte domu šmrnc. Hlavní barva fasády by měla být přírodní nebo neutrální. Doplňková barva pak může být živá, podle vašeho vkusu a gusta.

Doplňková barva zvýrazňuje určité prvky – okna, dveře, detaily a různé prvky na domě. Na celkový vzhled domu má tedy vliv výběr barvy vstupních dveří, fasády, okenního rámu, parapetů, stínící techniky i garážových vrat. Vybírejte a zkuste vše dobře sladit!

foto 3

2 klíčové body – vstupní dveře a garážová vrata

Kromě fasády budete volit také barvu dalších prvků. Nejvýraznější jsou suverénně vstupní dveře a garážová vrata. Tady existuje jedna obecná rada – vchodové dveře do domu by měly být dominantní a působit pevně, bezpečně a zároveň majestátně a elegantně. Můžete vybrat třeba tmavší barvu. Garážová vrata na sebe nemusí tolik strhávat pozornost, navíc mohou být velmi široká (máte-li více aut). Doporučuje se zvolit spíše světlejší neutrální nebo přírodní barvy. Vstupní dveře a garážová vrata mohou být v úplně odlišné barvě, působí to dobře.

Důležité detaily – stínící technika, dekorativní prvky aj.

Kromě barvy dveří, oken a garážových vrat doplňují vzhled domu i další drobnosti. Například venkovní žaluzie, rolety, markýzy a jiná stínící technika, případně i jiné doplňky a dekorativní prvky na domě. Tady můžete vybírat takové barvy, které ladí s fasádou nebo přímo stejnou barvu jako je ta doplňková, kterou zvýrazňujete detaily na domě (kolem oken apod.). Tyto drobné detaily dotvářejí celkový styl, takže na jejich barevné sladění se zbytkem domu dbejte také.

foto 4

Nechte si s výběrem poradit

O barevném ladění je nejlepší se poradit doma s celou rodinou, ale rozhodně zajděte také do kamenné prodejny, kde nabízí okna, dveře, garážová vrata apod. Tady uvidíte barevné vzorky v praxi a sami víte, že realita je jiná než obrázky a fotky na internetu. Odborníci vám možná ukáží nový pohled na ladění barev, popovídají si s vámi, doporučí... Konečný výběr však bude na vás.

Nakonec není zase až tak důležité, jestli mít stejnou barvu rámu oken a garážových vrat, nebo jestli ke světlé barvě domu kombinovat tmavé doplňky. Nejdůležitější je, aby se vám výsledná barevná kombinace líbila. Nechte se inspirovat, konzultujte výběr a hlavně si to užijte!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...