Objevte koncept chytrých světel a jejich potenciál zjednodušit vám život.

Jak začít s chytrým osvětlením ve vašem domově

Objevte koncept chytrých světel a jejich potenciál zjednodušit vám život. Zjistěte, jak se odlišují od tradičních svítidel a proč je výhodné se v nich vyznat. Seznamte se s jejich snadnou instalací a ovládáním. Odhalte množství funkcí a výhod, které mohou chytrá světla nabídnout.

Jednoduchost a pohodlí smart osvětlení aneb proč přejít na chytré žárovky?

Když může váš telefon fungovat jako chytré zařízení, proč by totéž nemohlo zvládnout vaše domácí osvětlení? Technologický pokrok otevřel cestu různým možnostem a osvětlení není výjimkou. Na rozdíl od tradičních žárovek nabízejí chytrá svítidla možnost flexibilního nastavení různých aspektů, jako je intenzita světla, teplota, barva a další.

Rozsah těchto aspektů je omezen možnostmi každého konkrétního svítidla. Ovládání chytrého osvětlení je navíc ve srovnání s běžným osvětlením mnohem pohodlnější. Pryč jsou doby hledání vypínače v místnosti pokaždé, když chcete rozsvítit nebo zhasnout světlo. S chytrým osvětlením máte k vypínači snadný přístup z kapsy, kde máte uložený svůj smartphone, a nabízí množství dalších funkcí.

Pokud jde o ovládání chytrého osvětlení, máte možnost používat dálkové ovládání, chytrý telefon nebo tablet. Stažením ovládací aplikace umožníte svému telefonu snadno ovládat nejen jedno, ale i více chytrých světel současně. Pokud máte chytrá světla v různých místnostech, můžete si pro každou místnost přizpůsobit jiný režim osvětlení. Například můžete vyžadovat jasnější osvětlení v kuchyni při vaření, oproti tlumenějšímu světlu v obývacím pokoji pro odpočinkovou atmosféru po náročném dni. Technologie chytrého osvětlení vám umožní snadno dosáhnout libovolných osobních preferencí.

Co je chytré osvětlení?

V podstatě každé tradiční svítidlo s vyměnitelným zdrojem světla, jako je například běžná domácí žárovka, lze přeměnit na chytré zařízení. Dnes již není nutné investovat značné množství peněz, abyste si chytré osvětlení mohli pořídit. Přechod můžete začít postupně tím, že si zakoupíte chytrou LED žárovku do své oblíbené stolní lampy nebo stropního svítidla, stáhnete si kompatibilní aplikaci do svého mobilního zařízení a pustíte se do příjemného zkoumání bohatých možností, které chytré osvětlení nabízí.

Ovládat chytré osvětlení lze pomocí vašeho hlasu a jednoduché uživatelské aplikace

Pro úplnost dodáváme, že chytré osvětlení musí být složeno výhradně z chytrých LED žárovek/pásků kompatibilních s chytrým ovladačem, který s nimi bezdrátově komunikuje a řídí/mění jejich světelné vlastnosti na přání uživatele. Základní odlišující vlastností chytrých světel je, že mají integrovaný řídicí čip (tzv. Bridge) a také se mohou pochlubit zpravidla bohatšími možnostmi nastavení světla.

Pro začátek můžete zvážit nějakou jednoduchou volbu pro začátečníky, například pořízení chytrého LED pásku. Jeho propojením s telefonem prostřednictvím mobilní aplikace a technologie Bluetooth nebo Wi-Fi můžete bez námahy vylepšit osvětlení kuchyňských skříněk, pokojových skříněk nebo polic s vašimi milovanými knihami. Pokud nedáte přednost okamžitému propojení světla s telefonem, můžete také využít variant svítidel na dálkové ovládání.

Technologie za chytrým osvětlením

Základem chytrého osvětlení je kvalitní centrální jednotka. Ačkoliv je možné vytvořit síť chytrého osvětlení i bez ní, domácnosti, které tento princip využijí, se těší většímu pohodlí a efektivitě.

Centrální jednotka umožňuje bezproblémové propojení mezi svítidly a dalšími zařízeními pro optimální komfort. Veškeré ovládání osvětlení a dalších zařízení je konsolidováno v rámci této samostatné jednotky, která umožňuje bezdrátovou komunikaci v různých sítích. Mezi nejrozšířenější komunikační technologie pro chytré osvětlení patří Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee a Z-Wave.

Záleží pouze na vás, jakým způsobem chcete s chytrým osvětlením pracovat, přičemž každý způsob nabízí jedinečné výhody. Wi-Fi a Bluetooth jsou cenově preferované možnosti, ale zejména Bluetooth může mít značně omezený dosah signálu. Naproti tomu ZigBee poskytuje lepší kompatibilitu napříč různými typy osvětlení i lepší zabezpečení komunikace. Mezi známé příklady svítidel využívajících protokol ZigBee patří Philips Hue a řada Immax Neo. Další cenově dostupné centrální jednotky i celý sortiment produktů pro chytré osvětlení nabízí například značka Xiaomi, která je vhodná i pro méně náročné uživatele.

Jak vybrat správné chytré osvětlení?

Jako první krok je důležité si určit, jaký typ připojení využíváte nejčastěji a jaké jsou vaše požadavky na osvětlení. V případě nestabilního internetového připojení na vaší chalupě je pro vnitřní osvětlení ideální Bluetooth. Pro ty, kteří bydlí v menším bytě se solidním internetovým připojením, je pak nejvhodnější volbou Wi-Fi.

Při výběru chytrého osvětlení je vhodné pečlivě zvážit množství a typ světel potřebných pro váš domov.

Jakmile se pro určitý typ připojení rozhodnete, je dalším krokem volba chytrého světla odpovídající zvolenému typu připojení. Raději si proto vždy ověřte v popisu produktu či na fotce krabice, s jakým připojením je daný produkt kompatibilní. Můžete se lehce nechat zmást pouhým logem chytrého asistenta, se kterým je světlo kompatibilní, zatímco samotný typ připojení přehlédnete. Máte-li moderní domácnost, je vhodné si ověřit, jaké připojení je s vaším chytrým domem kompatibilní, než si pořídíte chytré svítidlo. Nakonec nezapomeňte, že pokud plánujete pořídit chytré LED světlo svým starším rodičům, ujistěte se, že umí sami zapnout Bluetooth či Wi-Fi.

Hledáte-li cenově dostupné komponenty pro vytvoření chytrého osvětlení s ovládáním přes mobilní aplikaci či napojením na systém s protokolem ZigBee, snadno je dohledáte v sortimentu produktů řady Mi-Light.

Instalace a nastavení chytrého osvětlení

Samostatné chytré svítidlo lze snadno instalovat do interiéru stejně jako jakékoliv jiné tradiční svítidlo. Po provedení odborné instalace a připojení k elektrické síti můžete přistoupit k jeho spárování s domácí sítí Wi-Fi podle přiložených pokynů. To vám umožní spravovat tato chytrá svítidla prostřednictvím speciální aplikace ve vašem chytrém telefonu. Můžete se svobodně rozhodnout, kolik jednotlivých chytrých svítidel si nainstalujete a ve které místnosti budou nejpřínosnější. Různé varianty chytrých svítidel nabízejí i další funkce, jako je nastavitelný jas, programovatelné plánování a schémata osvětlení podle nálady. V případě, že k ovládání raději nepoužíváte telefon, jsou všechna chytrá svítidla pro větší pohodlí vybavena také dálkovým ovladačem.

Pokud jste se rozhodli propojit systém chytrého osvětlení s dalšími zařízeními ve vaší domácnosti a pokud všechna tato chytrá zařízení včetně osvětlení komunikují prostřednictvím centrální jednotky, pak jistě využijete výhod používání chytrých asistentů. Tito asistenti jsou schopni přijímat vaše pokyny a pomáhat vám při ovládání chytrého osvětlení výhradně pomocí vašeho hlasu a jednoduché uživatelské aplikace. Pro svou chytrou domácnost si můžete zvolit asistenty, které byly vyvinuty celosvětově uznávanými společnostmi a jsou skutečně uživatelsky přívětivé. Mezi nejoblíbenější možnosti patří Google Assistant, který je součástí komplexní aplikační sady pro chytrou domácnost Google Home, dále Amazon Alexa či TUYA.

Všechny tyto aplikace umožňují efektivně spravovat domácnost a mít nad ní plnou kontrolu. Ale pozor, ne každé chytré osvětlení je kompatibilní se všemi jednotlivými virtuálními asistenty – jejich vzájemnou kompatibilitu si snadno ověříte v informacích od výrobce či prodejce. Ovšem ani všechny typy chytrého osvětlení nemusí být schopny komunikovat s virtuálními asistenty. Některé typy totiž mohou vyžadovat specifické ovládací prvky, které jsou obvykle součástí balení nebo je lze snadno zakoupit (např. vypínač, dálkový ovladač).

Jak maximálně využít chytré osvětlení

Systém chytrého osvětlení poskytuje nespočet funkcí a s tím souvisejících výhod v závislosti na konkrétním typu světla. Osvětlení si můžete dle potřeby či nálady zautomatizovat, včetně nastavení odlišných režimů svícení pro různé místnosti. Díky tomu můžete v celém domě nebo bytě vytvořit požadovanou atmosféru a vyhovět svým osobním preferencím. Navíc máte možnost naplánovat zapnutí světel v určitou dobu.

Po příchodu domů z práce vás přivítá komfortně prosvětlený domov, místo abyste se ve tmě snažili najít vypínač. Senzory pohybu mohou dále zajistit, aby se v místnosti rozsvítilo pouze v případě detekce pohybu. Pokud není zaznamenán žádný pohyb, světla se v určený čas postupně ztlumí nebo zcela vypnou. Nejenže tím ušetříte náklady na elektřinu, ale také už nebudete muset hledat viníka, který opět zapomněl zhasnout.

Kromě toho můžete synchronizovat chytrá domácí světla s filmy, hudbou nebo hrami, což ještě umocní váš zážitek a vtáhne vás do děje. Vedle vypínačů, dálkových ovladačů a telefonu můžete světla ovládat také svým hlasem. Hlasové ovládání umožňují aplikace jako Google Assistant, Amazon Echo a Apple HomeKit. Pro zajištění konektivity musí být systém osvětlení napojen na příslušný Bridge. Pro chytré osvětlení ve vaší domácnosti je k dispozici mnoho možností a jediným omezením je vaše fantazie. Pokud potřebujete inspiraci, náš e-shop nabízí široký výběr svítidel a rádi vám poskytneme veškerou pomoc.

Bezpečnost a soukromí

Chytrá domácnost nepochybně zlepšuje naše pohodlí a kvalitu života, a to zásluhou automatizace. I přesto však pro mnoho jednotlivců zůstává významným problémem otázka soukromí a bezpečnosti. S rostoucím digitálním propojením všech domácích spotřebičů se logicky zvyšuje jejich zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Proto je zásadní využívat šifrovaná a zabezpečená zařízení, počínaje chytrou žárovkou.

Aby se zabránilo přístupu hackerů, je nezbytné zajistit, aby komunikace mezi chytrými zařízeními a centrální jednotkou byla několikanásobně šifrována.

Bohužel ne všechna zařízení a aplikace nabízejí tuto úroveň zabezpečení. Pro vyšší zabezpečení se doporučují například svítidla, která pracují se zabezpečeným rádiovým standardem ZigBee a jsou kompatibilní s vybranými zařízeními známými pro své vysoké bezpečnostní standardy, jako je Amazon Alexa nebo aplikace typu Homee a Smart Friends.

Závěr

Chytré osvětlení je vynikajícím způsobem, jak zahájit cestu k chytřejšímu životnímu stylu a domácnosti. Vyzkoušejte si na vlastní kůži, jak mohou nejmodernější technologie LED osvětlení přinášet řadu výhod, které dříve ve vašem obytném prostoru chyběly. Kromě pouhého zapínání a vypínání se chytré osvětlení dokáže přizpůsobit vašim preferencím a požadavkům, ale i zlepšit ekonomičnost chodu vaší domácnosti skrze nemalé energetické úspory, které se vážou k jeho používání.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Ušetřete až 40 % s letními Allegro Days 

Chcete včas připravit váš dům a zahradu na nadcházející prázdninovou sezónu? Internetová nákupní platforma Allegro opět přichází s oblíbenou akcí Allegro Days, která proběhne v týdnu od 3. do 9. června a nabídn...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Rebarbora – skromná zelenina našich zahrádek

Viděli jste u někoho na zahradě velký keř s mohutnými listy podobnými lopuchu? Právě tak vypadá rebarbora (reveň). A v roce 2024 roste díky příznivému počasí velmi dobře. Tak trochu zapomenutá, avšak poslední d...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...