Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech

Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech

Křišťálový lustr evokuje pohádkové komnaty zámků nebo sídla společenské smetánky. Každý si jistě vybaví nejeden sál pro společenské události, kde právě tuto nádheru zahlédl. Křišťálový lustr z mnoha precizně vybroušených kousků skla je symbolem vytříbeného vkusu i ochoty majitele investovat do svého bydlení nemalou sumu. Ale hodí se ještě vůbec do moderních bytů?


 

Křišťálový lustr má své místo hlavně v halách nebo obývacích pokojích. Právě tam je totiž nejvíc vidět a jeho specifickou krásu tak může obdivovat každý do sytosti.  K dokonalosti byla výroba křišťálu dovedena právě v Čechách. Kousek tradice a historie tak můžete mít doma denně na očích.

Křišťálové Česko

Není toho mnoho, co si dokázala Česká republika uchovat po staletí a předávat z generace na generaci. Už od 18. století je tato tradice a um výstavním artiklem. Tehdy mířily honosné lustry do paláců a zámků, nyní je po nich poptávka v celém světě a jsou tak žádaným vývozním artiklem.
Křišťálové lustry se dědily a jejich hodnota zůstávala stále stejná. Ani dnes není zrovna nízká, i když prošly řadou změn a inovací tak, aby vyhovovaly i současným potřebám a trendům.

Křišťálový lustr v současnosti

Ve filmech můžete často vidět roztodivné a složité kovové konstrukce, na nichž jsou zavěšený stovky drobných křišťálů – bezbarvé odrůdy křemene, jenž se využívá ve šperkařství. Tak neobyčejný je jeho vzhled, původně považovaný za nemrznoucí led. Nemusíte se ale obávat, že by i u vás doma působil chladně. To v žádném případě – díky svým hranám rozehraje obdivuhodnou světelnou hru a místnost neuvěřitelně prozáří.
Rozhodně si ale moderní křišťálové lustry nepředstavujte tak velkolepě, jak vypadali jejich předchůdci. I tady se promítly trendy minimalismu a strohých tvarů. Existují také varianty designových svítidel a lamp, jež budou chloubou každého interiéru – moderního i starobylého.

Fotolia_43248030_XS 

Renovace křišťálového lustru

Nepleťte si běžné čištění s renovací. Zatímco křišťálové ověsy vyčistí každý s kapkou trpělivosti. Renovace však znamená doplnění chybějících komponentů, nahrazení poškozených, obnova povrchové úpravy nebo ketlování jednotlivých ověsů a to už přenechte odborníkům. To samé se týká i oprav elektroinstalace (v případě přítomnosti žárovek na lustru).

TIP na čištění ověsů: pro perfektní vyčištění ověsů si s vodou se saponátem nevystačíte. K dokonalosti pomůže ultrazvuková lázeň, ideální pro čištění drobných skleněných, porcelánových či ocelových částí s členitým povrchem. Mezi čištěným předmětem a lázní dochází ke změně teploty lázně – díky tomu se nečistoty odlepují a mezi ně a předmět se dostává čistící medium. Dochází k tzv. kavitaci, po níž jsou i ty nejmenší záhyby bez známky nečistoty.

Křišťálový lustr je vlastně takovým šperkem v interiéru a klenotem, který nelze přehlédnout. Věnujte mu tedy i odpovídající péči, aby měly co obdivovat i další generace.Diskuse k článku

 • Veronika

  11:42 18. 2. 2016 0
  Křišťálové lusty jsou krásné, máme takový jednoduchý , abych se vyhla složitému čištění.
 • Zdeněk Kleprlík

  09:12 9. 4. 2013 0
  Jak vybrat křišťálový lustr do obýváku

  Obývák není jen místo pro relaxaci, rodinné setkání, ale také místo kam vodíte své návštěvy a hosty. Pokud chcete na ně udělat dojem, ideálním prostředkem je krásný křišťálový lustr, který učiní prostor více pohostinným. Jiskřivé třpytivé světlo odražené z křišťálových ověsů podtrhuje celkovou vizuální přitažlivost dalších součástí interiéru obýváku.

  V současnosti se vyrábí křišťálové lustry v nepřeberném množství velikostí, tvarů a stylů.
  Dnes není problém vybrat si ideální křišťálový lustr do každého interiéru obývacího pokoje.

  Několik faktorů, které mohou hrát roli při výběru lustru:

  Velikost pokoje
  Křišťálové lustry se často liší svou velikostí a tvarem, proto buďte obezřetní při jeho výběru, tak abyste si příliš nezmenšili prostor obývacího pokoje a naopak, aby lustr nebyl příliš malý a zůstal tak bez povšimnutí pro běžného návštěvníka obývacího pokoje.
  Častější případ je, že si lidé pořídí křišťálový lustr příliš malý a zjistí to až při instalaci. Pokud máte obývací pokoj s otevřeným prostorem je lepší volba pořídit si dva menší křišťálové lustry a doplnit je o stylově stejné nástěnná svítidla, případně i o stojací lampy, které společně lépe prosvětlí celý prostor obývacího pokoje.
  Výška zavěšení lustru
  Ujistěte se, že lustr není zavěšen příliš vysoko. Pokud se tak stane, lustr vypadá utopeně v prostoru stropu a ztrácí se tak celý reprezentativní efekt. Ideální je, pokud lze lustr zavěsit do takové výšky, kdy se stojící postava dívá na lustr pod úhlem 45° od úrovně očí. Z tohoto úhlu křišťálový lustr vypadá nejlépe a nejbohatěji.
  Výška lustru může být i mnohem nižší v případě zavěšení např. nad jídelním stolem, kde se lidé na lustr dívají z pozice vsedě a kde lustr nemůže vadit při průchodu místností.
  Jistou roli může sehrát i celkový rozměr pokoje, kdy je potřeba udržet vyvážený vzhled prostoru. Většinou se uvádí pro zavěšení lustru 20-30% šířky pokoje.

  Množství světla, které lustr poskytne
  Obecně platí, že menší lustry se dodávají s šedesáti wattovými žárovkami, větší lustry se vybavují 40W žárovkami (klasická čirá „miňonka“). Velmi dobrá volba je použít stmívač, který umožní naladit intenzitu světla, která vyhovuje všem vašim potřebám.

  Styl a personalizace prostoru
  Pokud se rozhodnete umístit křišťálový lustr do obývacího pokoje, důležité je, aby byl vzhled lustru sladěn především s nábytkem a dosáhlo se tak maximálního zkrášlení prostoru, architektonického stylu místnosti, případně i jistého doteku sofistikovanosti.
  Pokud máte v prostoru hodně přírodního dřeva, ideální je zvolit zlaté (mosazné) provedení lustrů. Pokud máte moderně zařízený interiér s převahou bílé, modré apod., dobré je zvolit
  stříbrné (niklované) provedení křišťálových lustrů.
  Důvěřujte svému vkusu a instinktu, sami nejlépe víte, v čem se budete cítit nejlépe.

  Křišťálový lustr je ideální volbou svítidla do obývacího pokoje, neboť kromě dostatku světla přináší do prostoru i jistý šarm a drama. Dobře zvolený lustr dokáže jedinečným způsobem personalizovat celý prostor. Krásný křišťálový lustr se většinou stane jeho ústředním bodem a dokáže jedinečným způsobem vypovědět o vytříbeném vkusu svého majitele.

  *** (Pozn. red.: Tento příspěvek porušoval Pravidla diskuze portálu CHYTRÉ BYDLENÍ, a proto byl redakčně upraven)

Dobrý kontakt k tématu

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Hadička napouštěcího ventilu po letech není tak ohebná jako na videu. Pohodlněji se ventil vyndá, když hadičku...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Já si tu barvu taky zamilovala, viděla jsem jednou reklamu na internetu, že jí někdo ze sl...

Rozkládací pohovka vs. vyklápěcí postel. Co vybrat?

Dobrý den, kvůli omezenému prostoru v bytě řešíme jak s postelí, takže rozmýšlíme, ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Rozumím vám, ale zas co jsme natrefili na personál my, tak byli zkušení a dost nám pomohl...
Zobrazit všechna témata

Podzim/zima 2023: Nové trendy v designu koupelen

Na podzim a zimu přináší rok 2023 přináší interiérový design koupelen nové trendy, o které se s vámi chceme podělit. Zdůrazňují přírodní krásu, moderní technologie a udržitelnost. Zaměříme se na trendy, které s...

Územní plan – jak se v něm zorientovat?

Povinnost zpracovat územní plán pro celé správní území obce má každá obec v ČR. Jedná se o hlavní koncepční a strategický dokument zajišťující logický a udržitelný rozvoj obce. Územní plán je vždy závazný a je ...

Proč si pořídit dílenský vozík a jak vybrat ten správný

Je pro vás dílna místem, kde trávíte většinu svého volného času? Pak je důležité, aby byla dobře organizovaná a vybavená vhodným nábytkem, který usnadní práci. Mezi takový nábytek patří i dílenský vozík. Ten mů...

Byt

Jak vybrat župan a správně ho prát

Jak trávíte zimní večery? My se přiznáme – rádi si užíváme teplo domova u krbu, v županu a s horkým čajem v ruce. Na župany nedáme dopustit. Některé příjemně hřejí, jiné zase díky savosti materiálu poslouží skv...

Alternativy k posypové soli: Šetrnější cesty k zimní údržbě

Zima přináší kromě radosti z krásné sněhové pokrývky také nepříjemné povinnosti spojené s údržbou chodníků. Tradiční posypová sůl, ačkoliv funguje skvěle, s sebou nese i řadu nevýhod. V tomto článku se zaměříme...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Elektřina prudce zdraží. Nebo ne?

Vláda tvrdila, že elektřina bude zlevňovat. Dodavatelé tvrdili, že cena elektřiny půjde dolů. A najednou lidem začínají přicházet rozpisy záloh na příští rok a cena elektřiny je na nich často mnohem vyšší! Jak ...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...