Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech

Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech

Křišťálový lustr evokuje pohádkové komnaty zámků nebo sídla společenské smetánky. Každý si jistě vybaví nejeden sál pro společenské události, kde právě tuto nádheru zahlédl. Křišťálový lustr z mnoha precizně vybroušených kousků skla je symbolem vytříbeného vkusu i ochoty majitele investovat do svého bydlení nemalou sumu. Ale hodí se ještě vůbec do moderních bytů?


 

Křišťálový lustr má své místo hlavně v halách nebo obývacích pokojích. Právě tam je totiž nejvíc vidět a jeho specifickou krásu tak může obdivovat každý do sytosti.  K dokonalosti byla výroba křišťálu dovedena právě v Čechách. Kousek tradice a historie tak můžete mít doma denně na očích.

Křišťálové Česko

Není toho mnoho, co si dokázala Česká republika uchovat po staletí a předávat z generace na generaci. Už od 18. století je tato tradice a um výstavním artiklem. Tehdy mířily honosné lustry do paláců a zámků, nyní je po nich poptávka v celém světě a jsou tak žádaným vývozním artiklem.
Křišťálové lustry se dědily a jejich hodnota zůstávala stále stejná. Ani dnes není zrovna nízká, i když prošly řadou změn a inovací tak, aby vyhovovaly i současným potřebám a trendům.

Křišťálový lustr v současnosti

Ve filmech můžete často vidět roztodivné a složité kovové konstrukce, na nichž jsou zavěšený stovky drobných křišťálů – bezbarvé odrůdy křemene, jenž se využívá ve šperkařství. Tak neobyčejný je jeho vzhled, původně považovaný za nemrznoucí led. Nemusíte se ale obávat, že by i u vás doma působil chladně. To v žádném případě – díky svým hranám rozehraje obdivuhodnou světelnou hru a místnost neuvěřitelně prozáří.
Rozhodně si ale moderní křišťálové lustry nepředstavujte tak velkolepě, jak vypadali jejich předchůdci. I tady se promítly trendy minimalismu a strohých tvarů. Existují také varianty designových svítidel a lamp, jež budou chloubou každého interiéru – moderního i starobylého.

Fotolia_43248030_XS 

Renovace křišťálového lustru

Nepleťte si běžné čištění s renovací. Zatímco křišťálové ověsy vyčistí každý s kapkou trpělivosti. Renovace však znamená doplnění chybějících komponentů, nahrazení poškozených, obnova povrchové úpravy nebo ketlování jednotlivých ověsů a to už přenechte odborníkům. To samé se týká i oprav elektroinstalace (v případě přítomnosti žárovek na lustru).

TIP na čištění ověsů: pro perfektní vyčištění ověsů si s vodou se saponátem nevystačíte. K dokonalosti pomůže ultrazvuková lázeň, ideální pro čištění drobných skleněných, porcelánových či ocelových částí s členitým povrchem. Mezi čištěným předmětem a lázní dochází ke změně teploty lázně – díky tomu se nečistoty odlepují a mezi ně a předmět se dostává čistící medium. Dochází k tzv. kavitaci, po níž jsou i ty nejmenší záhyby bez známky nečistoty.

Křišťálový lustr je vlastně takovým šperkem v interiéru a klenotem, který nelze přehlédnout. Věnujte mu tedy i odpovídající péči, aby měly co obdivovat i další generace.Diskuse k článku

 • Veronika

  11:42 18. 2. 2016 0
  Křišťálové lusty jsou krásné, máme takový jednoduchý , abych se vyhla složitému čištění.
 • Zdeněk Kleprlík

  09:12 9. 4. 2013 0
  Jak vybrat křišťálový lustr do obýváku

  Obývák není jen místo pro relaxaci, rodinné setkání, ale také místo kam vodíte své návštěvy a hosty. Pokud chcete na ně udělat dojem, ideálním prostředkem je krásný křišťálový lustr, který učiní prostor více pohostinným. Jiskřivé třpytivé světlo odražené z křišťálových ověsů podtrhuje celkovou vizuální přitažlivost dalších součástí interiéru obýváku.

  V současnosti se vyrábí křišťálové lustry v nepřeberném množství velikostí, tvarů a stylů.
  Dnes není problém vybrat si ideální křišťálový lustr do každého interiéru obývacího pokoje.

  Několik faktorů, které mohou hrát roli při výběru lustru:

  Velikost pokoje
  Křišťálové lustry se často liší svou velikostí a tvarem, proto buďte obezřetní při jeho výběru, tak abyste si příliš nezmenšili prostor obývacího pokoje a naopak, aby lustr nebyl příliš malý a zůstal tak bez povšimnutí pro běžného návštěvníka obývacího pokoje.
  Častější případ je, že si lidé pořídí křišťálový lustr příliš malý a zjistí to až při instalaci. Pokud máte obývací pokoj s otevřeným prostorem je lepší volba pořídit si dva menší křišťálové lustry a doplnit je o stylově stejné nástěnná svítidla, případně i o stojací lampy, které společně lépe prosvětlí celý prostor obývacího pokoje.
  Výška zavěšení lustru
  Ujistěte se, že lustr není zavěšen příliš vysoko. Pokud se tak stane, lustr vypadá utopeně v prostoru stropu a ztrácí se tak celý reprezentativní efekt. Ideální je, pokud lze lustr zavěsit do takové výšky, kdy se stojící postava dívá na lustr pod úhlem 45° od úrovně očí. Z tohoto úhlu křišťálový lustr vypadá nejlépe a nejbohatěji.
  Výška lustru může být i mnohem nižší v případě zavěšení např. nad jídelním stolem, kde se lidé na lustr dívají z pozice vsedě a kde lustr nemůže vadit při průchodu místností.
  Jistou roli může sehrát i celkový rozměr pokoje, kdy je potřeba udržet vyvážený vzhled prostoru. Většinou se uvádí pro zavěšení lustru 20-30% šířky pokoje.

  Množství světla, které lustr poskytne
  Obecně platí, že menší lustry se dodávají s šedesáti wattovými žárovkami, větší lustry se vybavují 40W žárovkami (klasická čirá „miňonka“). Velmi dobrá volba je použít stmívač, který umožní naladit intenzitu světla, která vyhovuje všem vašim potřebám.

  Styl a personalizace prostoru
  Pokud se rozhodnete umístit křišťálový lustr do obývacího pokoje, důležité je, aby byl vzhled lustru sladěn především s nábytkem a dosáhlo se tak maximálního zkrášlení prostoru, architektonického stylu místnosti, případně i jistého doteku sofistikovanosti.
  Pokud máte v prostoru hodně přírodního dřeva, ideální je zvolit zlaté (mosazné) provedení lustrů. Pokud máte moderně zařízený interiér s převahou bílé, modré apod., dobré je zvolit
  stříbrné (niklované) provedení křišťálových lustrů.
  Důvěřujte svému vkusu a instinktu, sami nejlépe víte, v čem se budete cítit nejlépe.

  Křišťálový lustr je ideální volbou svítidla do obývacího pokoje, neboť kromě dostatku světla přináší do prostoru i jistý šarm a drama. Dobře zvolený lustr dokáže jedinečným způsobem personalizovat celý prostor. Krásný křišťálový lustr se většinou stane jeho ústředním bodem a dokáže jedinečným způsobem vypovědět o vytříbeném vkusu svého majitele.

  *** (Pozn. red.: Tento příspěvek porušoval Pravidla diskuze portálu CHYTRÉ BYDLENÍ, a proto byl redakčně upraven)

Dobrý kontakt k tématu

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...