Litinová kamna mají styl a schopnosti prověřené léty

Litinová kamna mají styl a schopnosti prověřené léty

Levnější náhrada krbu? To jsou litinová kamna a hodí se tam, kde by krb nebyl příliš využívaný nebo na něj nejsou jednoduše finance. Nejedná se ale o žádnou chabou náhražku, protože litinová kamna mají řadu výhod, díky nimž o jejich pořízení budou uvažovat i ti, kteří byli skálopevně přesvědčeni o výstavbě krbu.Kamna i krby se musí pořizovat především podle toho, jaký bude jejich účel – zda budou složit jako hlavní nebo jen doplňkový zdroj tepla. Litina je léty prověřeným materiálem, a tak můžete věřit, že vás kamna při chladných večerech zahřejí na jedničku.

Litina je jedinečným materiálem

Litina se pro účely vytápění používá už dlouho, proto jsou její skvělé vlastnosti osvědčenou klasikou. Teplo vydává rovnoměrně a díky odolnosti nehrozí propálení. Teplo se v litinových kamnech akumuluje, což znamená, že prostor ohřívají i dlouho poté, co v nich už vyhasl oheň. Odolávají nejen vysokým teplotám, ale také tlaku. Ohniště je obvykle vybaveno šamotovou podložkou, která tyto vlastnosti ještě zlepšuje.
Velkou výhodou je v neposlední řadě i možnost vybrat si z mnoha typů, velikostí a stylů. To pravé tak najdete jak na chalupu v rustikálním stylu, tak i do moderních minimalistických obývacích pokojů.
Litinová kamna bývají doporučována i pro dlouhou životnost (až několik desítek let).

Čím topit v litinových kamnech

Litinová kamna se nejčastěji vyrábí ve verzi, která vydává tzv. sálavé teplo, a to bez ohledu na to, jakým materiálem topíte. Zpravidla je možno spalovat uhlí, dřevo a další paliva jako štěpku, papír i pelety. Nemají žádný systém komor, proto se nemá co zanášet sazemi.
Berte ale ohled na sousedy a životní prostředí a nesnažte se spálit vše, co doma najdete, a vykazuje jisté známky schopnosti hořet.

obr1_1600x900ms 

Jak vybrat litinová kamna

Jelikož se pořizují hlavně jako doplňkový zdroj tepla, pak vybírejte hlavně podle velikosti místnosti. Kamna s teplovzdušným výměníkem pak zvládnou vytopit i velké prostory.

  • jednoplášťová sálavá kamna: díky jednoduchému designu patří do nejnižší cenové kategorie, což ale nic neubírá na jejich schopnosti spolehlivě vytopit i několik menších přilehlých místností.
  • okrasná sálavá kamna: jak název naznačuje, prim hraje vzhled. Nejrůznější tvary mohou být ozdobné i decentní, se zdobeným reliéfem a dalšími dekoračními prvky. Nic z toho však nemá vliv na funkčnost, jen se odrazí v ceně.
  • litinová krbová kamna: bestseller mezi kamny a nejoblíbenější druh. Disponují prosklenými dvířky, díky nimž lze sledovat plápolající oheň a užívat si atmosféru se vším všudy. Dají se opatřit teplovzdušným (do prostoru je foukaný teplý vzduch) nebo teplovodním (ohřátá voda je rozváděna do topných těles) výměníkem a prohřejí tak několik místností.

A nevýhody? Akumulace tepla nedosáhne takových kvalit a parametrů jako by tomu bylo u zděných kamen a také efektivita je nižší. Část tepla totiž uniká komínem (odtahovou rourou), který je navíc viditelný. To ovšem nemusí být nevýhodou, v mnoha interiérech vypadá stylově. 

Cenově se litinová kamna pohybují v širokém rozmezí – od nejlevnějších v ceně kolem deseti tisíc korun, až po luxusní za padesát tisíc.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...