Máme pro vás 5 rad, jak prodloužit životnost tepelného čerpadla

Máme pro vás 5 rad, jak prodloužit životnost tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla patří mezi moderní způsoby vytápění. Jsou oblíbená především pro ekologickou nezávadnost, neboť získávají energii z obnovitelných zdrojů, a také pro poměrně levný provoz s lákavou finanční návratností. Průměrná životnost tepelného čerpadla se pohybuje okolo dvaceti let, avšak při správném zacházení může být i delší. Náročné údržby se však bát nemusíte, péče o tepelné čerpadlo je totiž poměrně snadná, rozhodně byste ji ale neměli podceňovat. Právě proto jsme si pro vás připravili pět užitečných rad, jak prodloužit jeho životnost.

1. Pravidelný servis tepelných čerpadel

Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného topného systému, i tepelnému čerpadlu byste měli dopřát pravidelnou odbornou kontrolu. Otázka ohledně servisu by vám neměla být lhostejná už při výběru tepelného čerpadla. Z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí dát přednost prodejci, který nabízí pravidelný servis.

Údržba tepelného čerpadla je poměrně jednoduchá. V praxi to znamená, že s čištěním filtru či doplňováním chladicí kapaliny si nejspíše poradíte svépomocí. Jednotka však jednou za čas potřebuje komplexní kontrolu, během níž je třeba zkontrolovat stav vnitřní i venkovní části čerpadla a přesvědčit se, že obě fungují správně. Zde už se bez servisního technika neobejdete. Pravidelný servis je zkrátka základ pro spolehlivé fungování tepelného čerpadla.

2. Vybíráte tepelné čerpadlo? Pomůže recenze i odborná konzultace

Cesta za dlouhou životností tepelného čerpadla však začíná už v prodejně. Na trhu se totiž nachází hned několik typů čerpadel (země/voda, voda/voda, vzduch/voda), každý má přitom jiné parametry a hodí se do jiné nemovitosti. Proto raději vybírejte u prověřených výrobců, kteří zpravidla nabízejí odborné konzultace a pomohou vám vybrat ideální řešení pro vaše bydlení.

Dále zkuste na internetu dohledat uživatelské recenze, i ty vám mohou usnadnit výběr vhodného modelu či výrobce. V případě pořízení jednotky s nízkou účinností se totiž může stát, že čerpadlo nezvládne vytápět váš interiér a bude se přetěžovat. S tím samozřejmě souvisí také snížení efektivity a vyšší účty za elektřinu, o snižování životnosti samotného čerpadla nemluvě.

Tepelné čerpadlo představuje vysokou počáteční investici, která se v případě pořízení nevhodného modelu či nedostatečné údržby nemusí vůbec vyplatit. Z toho důvodu raději vybírejte mezi zavedenými výrobci, kteří poskytují odborné konzultace, nabízejí montáž a starají se o pravidelný servis.

pravidelný servis výrazně může ovlivnit životnost tepelného čerpadla.

3. Běžná údržba – zvládne ji každý a je velmi důležitá pro životnost tepelného čerpadla

Opět se vracíme k jedné z hlavních výhod tepelného čerpadla – snadné údržbě. Hravě si s ní poradíte i bez přítomnosti servisního technika. Jedná se například o pravidelnou výměnu vzduchových filtrů, doplňování chladicí kapaliny či odklízení nepořádku v blízkosti venkovní jednotky. Tepelné čerpadlo bude na oplátku fungovat efektivněji a také déle vydrží.

Pozornost věnujte především venkovní části čerpadla, která bývá vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům, takže se v její blízkosti mohou hromadit nečistoty. Pokud venkovní jednotku opakovaně zahrnuje sníh, tvoří se kolem ní kaluže dešťové vody či hromádky listí z nedalekého stromu, zvažte její přesun na bezpečnější místo, případně vybudování ochranného přístřešku.  

Běžnou údržbu pro zvýšení životnosti tepelného čerpadla potřebuje i venkovní jednotka.

4. Prodloužená záruka

Pořizovací cena tepelného čerpadla není zanedbatelná, každou zimu navíc bude pracovat na plné obrázky. I proto byste se při koupi měli zamyslet nad příplatkem za prodlouženou záruku. Někteří výrobci ji dokonce zahrnují do základní ceny čerpadla. Tak či onak, v případě poruchy se nebudete muset obávat nákladné opravy.

Poskytuje-li záruku samotný výrobce, můžete zpravidla počítat s autorizovaným servisem i originálními náhradní díly. V některých případech pak bývá prodloužená záruka podmíněná pravidelnými revizemi, což rozhodně není k zahození.

5. Životnost tepelného čerpadla lze prodloužit pořízením podlahového vytápění

Občas se můžete setkat s názorem, že tepelné čerpadlo se vyplatí pouze v kombinaci s podlahovým vytápěním, což samozřejmě není pravda. Zároveň ale platí, že rozvádění tepla pod podlahou zvyšuje efektivitu tepelného čerpadla, z čehož plynou dvě výhody. Nejenže ušetříte náklady za elektřinu, ale rovněž nebudete muset čerpadlo tak často zapínat, čímž se zpomalí jeho fyzické opotřebení a prodlouží se i životnost tepelného čerpadla.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...