Na co si dát pozor při koupi domu? Máme pro vás praktické rady

Na co si dát pozor při koupi domu? Máme pro vás praktické rady

Poohlížíte-li se na realitním trhu po starší nemovitosti, vždy byste měli věnovat pozornost technickému stavu. Prohlídky se proto raději zúčastněte v…

Ačkoliv ceny nemovitostí neustále stoupají, zájemců o koupi nového bytu či domu rozhodně neubývá. Někteří se do vlastního stěhují společně se založením rodiny, jiní se na trh s realitami hrnou s vidinou výhodné investice. Ať už jste se však pro koupi vlastní nemovitosti rozhodli z jakéhokoliv důvodu, nejspíše vás čeká poměrně rušné období. Pořizování nemovitosti je totiž náročný proces, jehož součástí by měla být mimo jiné i rozsáhlou příprava, díky níž se vyvarujete všemožných skrytých nástrah. V následujících řádcích jsme pro vás vybrali několik užitečných tipů, na co si dát při koupi domu pozor.

Koupě rodinného domu bez starostí? Poradíme, jak na to

Poohlížíte-li se na realitním trhu po starší nemovitosti, vždy byste měli věnovat pozornost technickému stavu. Prohlídky se proto raději zúčastněte v doprovodu technicky zdatného člověka či přímo odborníka na stavebnictví. Společně pečlivě prozkoumejte sklepní i půdní prostory a samozřejmě vše mezi nimi.

Hledejte slabá či potenciálně riziková místa. Pozornost věnujte zejména stavu střechy a zateplení, vnitřním rozvodům – stoupačkám a odpadům, stopám po vlhkosti a výskytu plísní a v neposlední řadě nechejte prověřit statiku celého domu včetně základů.

Hledejte skryté vady nemovitostí

Po důkladné kontrole exteriéru a obecného stavebně technického stavu domu se zaměřte na interiér. Uvnitř domu by vás měl zajímat především stav podlah či jednotlivých místností v čele s kuchyní, koupelnou a toaletou. Právě tyto místnosti jsou totiž zpravidla nejvíce provázány s rozvody a inženýrskými sítěmi, ať už hovoříme o plynu, vodě, teple či elektřině.

Při koupi rodinného domu se zaměřte na stav zateplení i efektivitu topného systému

O kvalitně zateplení již padla zmínka, avšak se stavem tepelné izolace souvisí rovněž instalovaný systém vytápění, jehož fungování je zásadní pro celkovou energetickou náročnost vašeho budoucího bydlení. Běžně se totiž můžete setkat s dosluhujícím plynovým kotlem či neekologickým kotlem na fosilní paliva.

V takovém případě se vyplatí zamyslet nad investicí do moderního systému vytápění, který bude nejen šetrný k životnímu prostředí, ale z dlouhodobějšího hlediska také finančně návratný. Myslete i na to, že do každého bydlení se hodí jiný způsob vytápění, ať už jde o fotovoltaiku, tepelné čerpadlo či kotel na biomasu.

 Při koupi rodinného domu se často nevyhnete nákupu nového kotle nebo změně toplného systému.

Přečtěte si naše další články:

Vybíráte nový kotel do rodinného domu? Poradíme, jak na to a čím topit

Vytápění rodinného domu: Máme pro vás přehled moderních alternativních vytápěcích systémů

Na co si dát pozor při koupi domu: Závady na vás mohou číhat i v novostavbě

Současný stav nemovitosti v žádném případě nepodceňujte, a to ani v případě, kupujete-li ji s vidinou rekonstrukce. Pozdě objevená skrytá vada by totiž mohla opravy nemovitosti výrazně prodražit. Špatná technická stránka se přitom nemusí týkat pouze domů staršího data, ale také narychlo a ledabyle stavěných developerských projektů či rekonstruovaných bytů, jejichž stávající majitel mohl opravy ošidit za účelem vyššího zisku z prodeje.

S územním plánem se vyhnete nepříjemným překvapením při koupi rodinného domu

Dále se nezapomeňte seznámit s územním plánem, obzvláště v méně zastavěných oblastech se totiž může stát, že v blízkosti vašeho pozemku „zničehonic“ začne růst nákupní centrum či rušná silnice, což by se mohlo negativně podepsat na jeho hodnotě. Podobnému nepříjemnému překvapení však můžete snadno předejít právě včasným nahlédnutím do územního plánu, v němž jsou zaneseny všechny chystané změny.

Bedlivý pozor si dejte také na problémy spojené s právním stavem nemovitosti. Vždy se můžete obrátit na odborníka přes vlastnické právo, ze všeho nejdřív si však na katastru nemovitostí nechejte vystavit aktuální výpis z listu vlastnictví, který obsahuje jednak údaje o majiteli, předně v něm však naleznete informaci o případné existenci věcného břemena, exekuci či zástavního práva.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...