Nepodceňujte údržbu garáže. Delší životnost zajistí barva na beton do garáže i protikorozní nátěr

Nepodceňujte údržbu garáže. Delší životnost zajistí barva na beton do garáže i protikorozní nátěr

Garáž bývá primárně považována za užitný prostor. Jako takový pak nejčastěji slouží k parkování auta či uskladnění nepotřebných či sezonních věcí, které by vám jinde v domě překážely. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že garáž příliš pečlivou údržbu nepotřebuje. Avšak opak je pravdou! Pokud se totiž péči o garáž nebudete dostatečně věnovat, mohlo by do ní například začít zatékat. Nežádoucí vlhkost dokáže napáchat velmi nepříjemné škody, mezi které patří i koroze či poškození laku zaparkovaného auta. V následujících řádcích jsme pro vás nachystali několik rad pro správnou údržbu garáže.

Dobrá rada na úvod: zanedbání úklidu se nevyplácí

Začněme jednou praktickou radou, která se sice údržby garáže přímo netýká, přesto je však velmi užitečná. Věnujte alespoň jednou do roka čas úklidu. Jak jsme zmínili výše, garáž mnohdy funguje jako odkladiště nepotřebného harampádí, v němž se po nějaké době jen velmi obtížně vyznáte a které vám bude komplikovat běžné používání tohoto prostoru.

Proto doporučujeme, abyste si vyčlenili alespoň jeden den, během něhož vytřídíte věci, které do garáže nepatří nebo jsou nepotřebné. Následně je můžete někomu darovat, nabídnout k prodeji či jednoduše vyhodit.

Zkontrolujte garážová vrata, vzduchotechniku i podlahu garáže

Nyní již k samotné údržbě garáže. Ze všeho nejdříve zkontrolujte garážová vrata. Ujistěte se, že správně fungují a vy se tak nemusíte bát případného zloděje. Jednou z nejdůležitějších součástí garážových vrat je pochopitelně otevírací mechanismus. V závislosti na typu vrat kontrolujte především kolejnice, těsnění či motor. Nezapomeňte ani na odvětrávání. Čistota větracích mřížek a spolehlivě fungující vzduchotechnika jsou klíčové pro správnou cirkulaci vzduchu.

Tím nejmenším, co můžete pro svou garáž udělat, je pravidelné zametání nečistot, které se do garáže mohou dostat například z vašeho vozidla, pokud jste jeli náročným terénem.

Jednou z nejvíce namáhaných částí garáže je podlaha, po které prakticky každý den jezdí někdy i několika tunové vozidlo. Z toho důvodu byste měli garážovou podlahu čas od času natřít kvalitním ochranným nátěrem na beton.

Nátěr na beton? Výběr správné barvy na betonovou podlahu je klíčový

Pokud se chystáte natírat čerstvě položenou betonovou podlahu, ze všeho nejdříve se ujistěte, že je natíraný podklad adekvátně připravený. Podklad musí být především suchý, soudržný, očištěný a také dobře vyzrálý (obvykle se uvádí doba 4 až 6 měsíců) a izolovaný proti spodní vlhkosti.

Jestliže se chystáte ošetřit starší podlahu barvou na beton do garáže, nejprve podklad zdrsněte a následně odstraňte původní nátěr a uvolněné či odstávající části.

Barva na betonové podlahy se sama nenatře. Připravte si vhodné náčiní

Jaké náčiní budete k nátěru potřebovat? Barva na beton do garáže je samozřejmostí, kromě ní si připravte krycí folii, malířskou pásku, malířský váleček a případně také soupravu na míchání barev. Před začátkem malovaní zakryjte páskou a folií všechny plochy, kam by se barva na betonové podlahy neměla dostat.

 Nátěr na beton

Barva na beton do garáže by měla vydržet velkou zátěž

Ideálně natírejte barvou na betonové podlahy s dobrými mechanickými vlastnostmi, která je alespoň částečně odolná proti chemikáliím a rozpouštědlům jako je nafta či motorový olej. Při míchání a ředění barev vždy postupujte dle návodu na konkrétní barvě na beton. Jako první se obvykle provádí penetrační nátěr, zpravidla ředěný 2:1 ve prospěch ředidla. Na druhý nátěr se používá podstatně menší množství ředidla a finální nátěr se pak zpravidla neředí vůbec. Každý nátěr na beton vždy nechejte důkladně zaschnout!


Plechová garážová vrata: největším nepřítelem je rez

Další nedílnou součástí garáže jsou vrata. Jestliže jsou vrata od garáže vyrobená z plechu, měli byste jejich ošetření věnovat speciální pozornost. Kov, jak známo, velmi snadno podléhá korozi, které se nejefektivněji ubráníte aplikací kvalitního nátěru. Plechová garážová vrata nejprve očistěte a odmastěte. V opačném případě by se nový nátěr mohl začít loupat.

Jak postupovat při nátěru plechových garážových vrat?

Plechová garážová vrata se v první fázi čistí nahrubo nebo omývají vodou. Pokud vás trápí odlupující se zbytky původního nátěru, musíte povrch plechových vrat zbrousit brusným papírem či bruskou. Následně použijte odmašťovač.

Nátěr na plechová garážová vrata by měl být co nejkvalitnější. Základová impregnační barva je velmi důležitá. Vybírejte nátěry s přilnavostí na problematických místech zasažených zbytkovou korozí, které lze účinně aplikovat také ve vlhkém prostředí. Nový život plechovým garážovým vratům vdechnou například barvy určené k pololesklým dekorativním nátěrům.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...