Plemena psů: dobrák od kosti Akita inu

Plemena psů: dobrák od kosti Akita inu

Nešíří kolem sebe typický psí zápach. Ostatně čistotnost je jednou z jeho hlavních devíz. Je absolutně věrný a dominance se u něj projeví jen v konfrontaci s jinými mazlíčky. Pro roztomilý čumáček jej nejde nemilovat. Přesně to je plemeno Akita inu, které se díky vývoji stalo ideální rasou pro léčebné procedury.

 

 

 

Rodinní psi s dominantními pudy

U velkého japonského plemene s roztomile malými oušky a huňatým kožichem počítejte s tím, že je ušlechtilý a hrdý. Neobejde se bez možnost stát se členem rodiny a užívání si společného času. Nemusí dobře snášet přítomnost jiných velkých plemen a vlastně ani těch menších. Záleží samozřejmě na výchově, ale smečky s různými psy nejsou podle jejich představ. Právě v těch chvílích se totiž nejvýrazněji projeví dominantnst. Dnes se Akity chovají jako rodinní společníci a doprovodní psi, i když na počátku vývoje stála i bojová plemena.

Socializace Akit by měla probíhát co nejdříve, ideálně už u chovatele asi od 3,5 týdne věku. V sedmi týdnech už se může začít vychovávat a od čtvrtého měsíce lze přistoupit k výcviku. První rok je v tomto ohledu zásadní. Co se naučí, to už zůstane. Správná socializace je předpokladem jejich pozdější přívětivosti a spolehlivosti v kontaktu s lidmi. Nebraňte proto třeba hlazení kolemjdoucími. I tak zůstane rezervovaný a jako hlídač spolehlivý.

Akity se vyvíjely ze špiců, v jednom období se dokonce křižily s bojovými plemeny a v genech se objevují i prvky mastifů. Zajímavá kombinace nakonec vyústila v současnou podobu psa a jeho charakterové a povahové rysy.

Všechna plemena potřebují při správné výchově kontakt s cizími lidmi. Ke snížení schopnosti hlídat tím nedochází , psi budou stále ostražití.

Před pohybem dá přednost myšlení

S Akitou nebudete muset běhat až do padnutí, i když pohyb je samozřejmě třeba. Bystrou mysl zaměstnejte raději množstvím podnětů, ne však těch, které způsobí sílou. K motivaci využijte pamlsky; jako nepodmíněné podněty pak použijte správnou práci s hlasem a posunky (gesty). Jako podněty se využívají i pachy, proto velmi ocení procházky tam, kde jimi bude dostatetečně zásobený.

To, jak je důležitá prvotní socializace, poznáte při výchově ve starším věku.
Traduje se, že není vhodný pes k dětem. Reakce na ratolesti ale bývá pozitivní, spíše je třeba jejich nadšení krotit a dát jasně na jevo, že dítě je pod vaší kontrolou.

Dilema: pes nebo fena

Statnější psi jsou větší tvrďáci: ať už co do zarputilosti nebo odolnosti nepříznivému počasí. Lépe zvládne námahu a náročné situace.
Fenky se hárají téměř celoročně a psi tak potřebují stálý dohled, protože jsou tak k páření připraveny v kteroukoliv roční dobu. Roztomilejší čumák naznačuje jejich přístupnost a snažší výchovu. Bývá klidná, nepodplatitelná a přítulnější než pes.
V konfrontaci stejných pohlaví poznáte pozici podle ocasu. Stažený značí, že se cítí slabší. V případě, že se do sebe psi pustí, doporučuje se odtažení za ocas.

Při soužití akit opět hraje důležitou roli jejich dominance. Ať už u dvou psů nebo u dvou fen, vždy musí jeden uznat podřízenost. U fen je tato situace zvladatelnější, než u dvou psů.

 

Canisterapie s Akita inu

Lidé a psi jsou přáteli odjakživa. Kontakt se psem přináší rozptýlení, které má mnohem hlubší význam, než si možná myslíte. Z vlastní zkušenosti si možná vybavíte klid, který vás zaplavuje při posezení s psem či fenou, když hladíte jeho srst.

Psi jsou dobrými společníky pro osoby trpící psychickými poruchami, depresemi nebo pro ty, kdo se cítí opuštění. Pro to se nabízí domovy pro seniory nebo dětské domovy, kde je canisterapie začleňovaná do programů. Trpělivá akita inu s hebkou srstí a trpělivostí sobě vlastní proto bývá pro tyto účely často využívaná.
Psychologickou a sociálně-integrační sílu mají i jiné druhy, velmi oblíbeným se i pro domácí terapie terapie stal třeba labradorský retrívr.

  • Pojem „canisterapie" je složen ze slov canis (pes) a terapie (léčení)
  • Pozitivní působení psa na zdraví člověka se na této úrovni využívá asi od poloviny 20. století
  • Psychologové, psychiatři a neurofyziologové doporučují pravidelný kontakt se živými zvířaty jako součást komplexní léčby nemocí ve stáří.
  • Pasivní využití spočívá pouze v přítomnosti zvířete (např. akvária), aktivní využití je náročnější pro psy i pro chov. Řeší se však návštěvami meno residentní přítomností psa.
  • Canisterapii využívají mentálně a smyslově postižení, autisté, epileptici a nemocní s psychickými nebo psychologickými potížemi. Důležití jsou v geriatrii – u starých a opuštěných lidí.

 

Příliš inteligentní pro agresi

Pokud hledáte protipól bojovým plemenům, tak jste na správném místě. Dokazuje to třeba scéna z výcviku obrany, kdy se má pes zakousnout do rukávu figuranta. A co Akita inu? Nezakousne se, v dané situaci to vyhodnotí jako zbytečné. Pokud se vám ji podaří dostat do stavu, kdy už se zakousne, pak to nebude plný zákus. To vyřazuje plemeno z obranných zkoušek, k nimž je tento úkon nezbytný.

Výchova akit je specifická. Základní návyky přijímají kratší dobu a výchova by tak měla být intenzivní už od prvních měsíců do jednoho roku. Zůstává stále vnímavý, tvárný a učenlivý, ale efektivita už není taková.
Nemají rádi agresi, ať už na sobě samých nebo kdyby ji měli konat. Plemeno bylo na hranici vyhynutí, kdy jej málem zničilo křížení s jinými plemeny, ale to by byla velká škoda. Díky vojákům se v 60. letech dostali až do Ameriky a tak i tam mohli poznat tyto příjemné společníky.

 

Zajímají vás další plemena? Podívejte se na náš seriál PLEMENA PSŮDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Vidím v tom v podstatě mix fixu a spotu dohromady, jen s tím že to máte jen na jeden měs�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Oživte starý nábytek novými nábytkovými nohami

Když nábytkové nohy zestárnou, nebo vám jejich vzhled už nepasuje ke stylu bydlení, nemusíte hned kupovat nový nábytek. U většiny typů nábytku – od stolů po skříně a pohovky – vyměníte nábytkové nohy za nové ve...

Černá v koupelně dodá pocit luxusu

Černá je odjakživa synonymem luxusu, elegance a vkusu. Tato barva nevypadá dobře jen v šatníku, ale i jako součást bytového designu. Koupelnovým prostorám dopřeje nejen elegantní a sofistikovaný vzhled, ale tak...

Byt

6 tipů, jak využít oblázky a přírodní kameny v bytových dekoracích

Přírodní kameny a oblázky dokážou do každé domácnosti vnést pravý kousek přírody a pohody. Jsou skvělou volbou pro ty, kdo chtějí svému interiéru dodat originální a zároveň přírodní vzhled. S jejich pomocí může...

Co se starou stodolou? Máte několik možností

Jestliže bydlíte anebo se stěhujete do staršího domu, pak budete mít pravděpodobně někde u domu také stodolu anebo nějaký přístavek, neboť kdysi to bylo nedílnou součástí téměř každého domu. Ovšem mít stodolu u...

Příprava zahrady, dvorku a terasy na jarní sezónu

Přichází únor a s ním se blíží konec zimního spánku našich zahrad. Je nejvyšší čas začít s přípravami na jarní sezónu. Ať už máte zahradu, dvorek nebo terasu, nyní je ideální doba na to, abyste vše pečlivě přip...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Končí vám fixace ceny energií? Možná je čas na změnu dodavatele

Aktuální situace na trhu s energiemi přináší změny v cenách elektřiny a plynu, které začínají odrážet poklesy velkoobchodních cen. Pokud vám končí fixace ceny energií, pak je ideální moment zvážit změnu dodavat...

Allegro Days přináší ceny nižší až o 40 % i novinku v podobě funkce Shaker

I v únoru přichází allegro.cz s oblíbenou slevovou akcí Allegro Days. Tentokrát se týden plný akčních nabídek uskuteční od 5. – 11. 2. a přinese slevy až do výše 40 %. Vůbec poprvé navíc přichází s novinkou v p...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...