Plemena psů: dobrák od kosti Akita inu

Plemena psů: dobrák od kosti Akita inu

Nešíří kolem sebe typický psí zápach. Ostatně čistotnost je jednou z jeho hlavních devíz. Je absolutně věrný a dominance se u něj projeví jen v konfrontaci s jinými mazlíčky. Pro roztomilý čumáček jej nejde nemilovat. Přesně to je plemeno Akita inu, které se díky vývoji stalo ideální rasou pro léčebné procedury.


 

 

Rodinní psi s dominantními pudy

U velkého japonského plemene s roztomile malými oušky a huňatým kožichem počítejte s tím, že je ušlechtilý a hrdý. Neobejde se bez možnost stát se členem rodiny a užívání si společného času. Nemusí dobře snášet přítomnost jiných velkých plemen a vlastně ani těch menších. Záleží samozřejmě na výchově, ale smečky s různými psy nejsou podle jejich představ. Právě v těch chvílích se totiž nejvýrazněji projeví dominantnst. Dnes se Akity chovají jako rodinní společníci a doprovodní psi, i když na počátku vývoje stála i bojová plemena.

Socializace Akit by měla probíhát co nejdříve, ideálně už u chovatele asi od 3,5 týdne věku. V sedmi týdnech už se může začít vychovávat a od čtvrtého měsíce lze přistoupit k výcviku. První rok je v tomto ohledu zásadní. Co se naučí, to už zůstane. Správná socializace je předpokladem jejich pozdější přívětivosti a spolehlivosti v kontaktu s lidmi. Nebraňte proto třeba hlazení kolemjdoucími. I tak zůstane rezervovaný a jako hlídač spolehlivý.

Akity se vyvíjely ze špiců, v jednom období se dokonce křižily s bojovými plemeny a v genech se objevují i prvky mastifů. Zajímavá kombinace nakonec vyústila v současnou podobu psa a jeho charakterové a povahové rysy.

Všechna plemena potřebují při správné výchově kontakt s cizími lidmi. Ke snížení schopnosti hlídat tím nedochází , psi budou stále ostražití.

Před pohybem dá přednost myšlení

S Akitou nebudete muset běhat až do padnutí, i když pohyb je samozřejmě třeba. Bystrou mysl zaměstnejte raději množstvím podnětů, ne však těch, které způsobí sílou. K motivaci využijte pamlsky; jako nepodmíněné podněty pak použijte správnou práci s hlasem a posunky (gesty). Jako podněty se využívají i pachy, proto velmi ocení procházky tam, kde jimi bude dostatetečně zásobený.

To, jak je důležitá prvotní socializace, poznáte při výchově ve starším věku.
Traduje se, že není vhodný pes k dětem. Reakce na ratolesti ale bývá pozitivní, spíše je třeba jejich nadšení krotit a dát jasně na jevo, že dítě je pod vaší kontrolou.

Dilema: pes nebo fena

Statnější psi jsou větší tvrďáci: ať už co do zarputilosti nebo odolnosti nepříznivému počasí. Lépe zvládne námahu a náročné situace.
Fenky se hárají téměř celoročně a psi tak potřebují stálý dohled, protože jsou tak k páření připraveny v kteroukoliv roční dobu. Roztomilejší čumák naznačuje jejich přístupnost a snažší výchovu. Bývá klidná, nepodplatitelná a přítulnější než pes.
V konfrontaci stejných pohlaví poznáte pozici podle ocasu. Stažený značí, že se cítí slabší. V případě, že se do sebe psi pustí, doporučuje se odtažení za ocas.

Při soužití akit opět hraje důležitou roli jejich dominance. Ať už u dvou psů nebo u dvou fen, vždy musí jeden uznat podřízenost. U fen je tato situace zvladatelnější, než u dvou psů.


Canisterapie s Akita inu

Lidé a psi jsou přáteli odjakživa. Kontakt se psem přináší rozptýlení, které má mnohem hlubší význam, než si možná myslíte. Z vlastní zkušenosti si možná vybavíte klid, který vás zaplavuje při posezení s psem či fenou, když hladíte jeho srst.

Psi jsou dobrými společníky pro osoby trpící psychickými poruchami, depresemi nebo pro ty, kdo se cítí opuštění. Pro to se nabízí domovy pro seniory nebo dětské domovy, kde je canisterapie začleňovaná do programů. Trpělivá akita inu s hebkou srstí a trpělivostí sobě vlastní proto bývá pro tyto účely často využívaná.
Psychologickou a sociálně-integrační sílu mají i jiné druhy, velmi oblíbeným se i pro domácí terapie terapie stal třeba labradorský retrívr.

  • Pojem „canisterapie" je složen ze slov canis (pes) a terapie (léčení)
  • Pozitivní působení psa na zdraví člověka se na této úrovni využívá asi od poloviny 20. století
  • Psychologové, psychiatři a neurofyziologové doporučují pravidelný kontakt se živými zvířaty jako součást komplexní léčby nemocí ve stáří.
  • Pasivní využití spočívá pouze v přítomnosti zvířete (např. akvária), aktivní využití je náročnější pro psy i pro chov. Řeší se však návštěvami meno residentní přítomností psa.
  • Canisterapii využívají mentálně a smyslově postižení, autisté, epileptici a nemocní s psychickými nebo psychologickými potížemi. Důležití jsou v geriatrii – u starých a opuštěných lidí.

 

Příliš inteligentní pro agresi

Pokud hledáte protipól bojovým plemenům, tak jste na správném místě. Dokazuje to třeba scéna z výcviku obrany, kdy se má pes zakousnout do rukávu figuranta. A co Akita inu? Nezakousne se, v dané situaci to vyhodnotí jako zbytečné. Pokud se vám ji podaří dostat do stavu, kdy už se zakousne, pak to nebude plný zákus. To vyřazuje plemeno z obranných zkoušek, k nimž je tento úkon nezbytný.

Výchova akit je specifická. Základní návyky přijímají kratší dobu a výchova by tak měla být intenzivní už od prvních měsíců do jednoho roku. Zůstává stále vnímavý, tvárný a učenlivý, ale efektivita už není taková.
Nemají rádi agresi, ať už na sobě samých nebo kdyby ji měli konat. Plemeno bylo na hranici vyhynutí, kdy jej málem zničilo křížení s jinými plemeny, ale to by byla velká škoda. Díky vojákům se v 60. letech dostali až do Ameriky a tak i tam mohli poznat tyto příjemné společníky.

 

Zajímají vás další plemena? Podívejte se na náš seriál PLEMENA PSŮDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Pěstujte doma lyrový fíkus. Listy s výrazným žilkováním si zamilujete

Lyrový fíkus (neboli Ficus lyrata či Fiddle Leaf Fig) je skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásnou a elegantní pokojovou rostlinu. Tyto fíkusy se vyznačují svými vysokými a štíhlými listy s výrazným žilková...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...