Plemena psů: německý ovčák je nejoblíbenější parťák a hlídač své smečky

Plemena psů: německý ovčák je nejoblíbenější parťák a hlídač své smečky

Hlídače i parťáka získáte s pořízením německého ovčáka. Učenlivý a na výsost oddaný psí kamarád je podle statistik nejoblíbenějším psem v Česku. Není jen sezónní hvězdou, protože svou pozici obhajuje už dlouhá léta. Pro důsledné pány udělá, co mu bude přikázáno. Nechybí mu odvaha a vytrvalost, což je při soužití s lidmi bezesporu potřeba.

Obliba německého ovčáka není samosebou jen tak. Jeho inteligence je ve spojení s psí oddaností odzbrojující kombinací. A co se péče týká, tak ani v tomto směru nemá zase tolik konkurentů. Na kvalitě srsti se odrazí složení stravy. Pestrost a vyváženost je tak základem krásného vzhledu. Vyžaduje pečlivé kartáčování, jehož frekvence graduje v období línání. Množství srsti je opravdu výrazné.

Pevné a svalnaté tělo potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Bývá proto skvělým společníkem pro sportovce a dobrodružné povahy. Miluje různorodou činnost. Ale pozor na přetěžování štěňat. Vývoj má svůj čas, a pokud nebude námaha adekvátní, pes by si mohl nést následky v podobě křivice. Při vývoji tak není na škodu i dostatečně pestrou stravu obohacovat o další vitamíny a minerály.

Důslednost ve výchově je nezbytná

Učení, nikoliv bití vede k vytouženému cíli. Německý ovčák potřebuje důsledného pána, který trvá na svém a odhadne správnou míru nekompromisnosti. Jasně stanovené hranice usnadní společné žití oběma stranám: pes ude vědět, co si může dovolit a co už mu nebude tolerováno.
Základem úspěchu je oboustraný respekt. Německý ovčák je větší a silný pes, správná výchova je tak nezbytnost pro vzájemné soužití.

Pevné a svalnaté tělo potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Bývá proto skvělým společníkem pro sportovce a dobrodružné povahy. Miluje různorodou činnost. Ale pozor na přetěžování štěňat. Vývoj má svůj čas, a pokud nebude námaha adekvátní, pes by si mohl nést následky v podobě křivice.

Jistý rozdíl v pocaze se projevuje mezi psy a fenkami. Ty nebývají vždy stejně tvrdohlavé a v jistém období cyklu je s nimi práce o něco složitější.

Spolehlivý hlídač

Ke spokojenému životu potřebuje prostor, proto je jeho životním prostorem nejčastěji dvorek nebo zahrada. Své teritorium si hlídá a k nezvaným návštěvníkům bývá nepříjemný. To ale také záleží na výchově – pokud bude svičen k ostraze, jeho přístup pude přesně takový, jaký po něm chcete: rázný. Domácí však přivítá s nadšením a pokorou.

Německý ovčák ve službách policie

Po boku uniformovaných mužů často vidíte německé ovčáky. Je to právě jejich učenlivostí, poctivostí, neúnavností a poslušností. I když se v posledních letech využívají i jiná plemena, stále je synonymem policejního psa. Jistě k tomu přispěl i populární kriminální seriál, v jehož éře zažilo toto plemeno opravdový boom.
Kromě policie jsou důležití i pro hlídací agentury nebo při hledání (stopování) osob či předmětů. Využívají se jako vidící psi, protože jsou pro speciální výcvik ideální.

Učení, nikoliv bití vede k vytouženému cíli. Německý ovčák potřebuje důsledného pána, který trvá na svém a odhadne správnou míru nekompromisnosti. Jasně stanovené hranice usnadní společné žití oběma stranám: pes bude vědět, co si může dovolit a co už mu nebude tolerováno.

Nedůvěřivý, svou smečku ale miluje

Svůj rajón si hlídá. Pustí do něj jen „své" lidi. A zbytek má smůlu, protože není vítaný. Tady je místo jen pro něj a jeho smečku – tedy rodinu. Té důvěřuje, pokud ona důvěřuje jemu. Vztah je potřeba budovat od prvních okamžiků.
Socializuje se asi od 4. měsíce. U starších psů probíhá učení novým věcem složitěji, ale určitě není nemožné.
Má rád společnost a spolupráci s člověkem. Plnění úkolů si užívá, jen je potřeba důkladného vysvětlení.

Zaměstnejte ho. Čímkoliv

Aktivitou se v případě psů nemyslí jen běhání, tedy fyzická zátěž, ale je třeba myslet i na psychickou námahu. Celodenní poflakování pro ně není. Minimálně dvě hodiny akce jsou potřeba. Sami ale víte, co vašemu psovi stačí a s čím se spokojí.
Kromě her a procházek je pro psa náročná i změna prostředí a odlišná činnost, než je zvyklý. Aktivitu tedy vyberte tak, aby unavil nejen tělo, ale aby byl přinucen i uvažovat a namáhal tak psychiku.

Kynologické sporty

Změna činností přijde k duhu nejenom psům, ale i páníčkům. Zkuste ze stereotypu vybočit s některou z následujících aktivit:

  • agility (řada překážek, tunelů, houpaček a dalších stanovišť rozvíjí šikovnost psa)
  • dog tracking (náročná přírodní turistika se psem, lze spojit s během jako canicross)
  • kolo, běh a plavání pána i se psem, tzv. psí triatlon
  • flyball (pes běží pro hocený míček přes překážky)
  • coursing (využije instinkt lovce, vydává se za kořistí taženou navijákem)
  • dog frisbee (obratnost a pohotovost s létajícím diskem)

Jistý rozdíl v pocaze se projevuje mezi psy a fenkami. Ty nebývají vždy stejně tvrdohlavé a v jistém období cyklu je s nimi práce o něco složitější.

Unavit německého ovčáka? Není to jednoduché, ti cvičení zvládají opravdu velkou fyzickou zátěž. Ale nic se nemá přehánět. Nechtějte unavit psa za každou cenu, berte ohled na jeho věk, zdravotní stav (hlavně u přezích fen) a aktuální kondici. Tu si s ním můžete vypracovat i vy!

Plemeno německého ovčáka charakterizuje jistojistě všestrannost. Mezi jeho vlastnostmi ale najdete i některé, s nimiž je potřeba mít trochu trpělivosti. Je velmi hrdý a tvrdohlavý, proto s ním mějte trpělivost a snažte se jej pochopit. To je právě důvod, proč není německý ovčák vhodný pro začátečníky.

Při pořizování se zamyslete nad tím, jak bude váš vztah fungovat. Nejen co on přinese vám, ale také co vy můžete nabídnout jemu.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...