Plemena psů: německý ovčák je nejoblíbenější parťák a hlídač své smečky

Plemena psů: německý ovčák je nejoblíbenější parťák a hlídač své smečky

Hlídače i parťáka získáte s pořízením německého ovčáka. Učenlivý a na výsost oddaný psí kamarád je podle statistik nejoblíbenějším psem v Česku. Není jen sezónní hvězdou, protože svou pozici obhajuje už dlouhá léta. Pro důsledné pány udělá, co mu bude přikázáno. Nechybí mu odvaha a vytrvalost, což je při soužití s lidmi bezesporu potřeba.

Obliba německého ovčáka není samosebou jen tak. Jeho inteligence je ve spojení s psí oddaností odzbrojující kombinací. A co se péče týká, tak ani v tomto směru nemá zase tolik konkurentů. Na kvalitě srsti se odrazí složení stravy. Pestrost a vyváženost je tak základem krásného vzhledu. Vyžaduje pečlivé kartáčování, jehož frekvence graduje v období línání. Množství srsti je opravdu výrazné.

Pevné a svalnaté tělo potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Bývá proto skvělým společníkem pro sportovce a dobrodružné povahy. Miluje různorodou činnost. Ale pozor na přetěžování štěňat. Vývoj má svůj čas, a pokud nebude námaha adekvátní, pes by si mohl nést následky v podobě křivice. Při vývoji tak není na škodu i dostatečně pestrou stravu obohacovat o další vitamíny a minerály.

Důslednost ve výchově je nezbytná

Učení, nikoliv bití vede k vytouženému cíli. Německý ovčák potřebuje důsledného pána, který trvá na svém a odhadne správnou míru nekompromisnosti. Jasně stanovené hranice usnadní společné žití oběma stranám: pes ude vědět, co si může dovolit a co už mu nebude tolerováno.
Základem úspěchu je oboustraný respekt. Německý ovčák je větší a silný pes, správná výchova je tak nezbytnost pro vzájemné soužití.

Pevné a svalnaté tělo potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Bývá proto skvělým společníkem pro sportovce a dobrodružné povahy. Miluje různorodou činnost. Ale pozor na přetěžování štěňat. Vývoj má svůj čas, a pokud nebude námaha adekvátní, pes by si mohl nést následky v podobě křivice.

Jistý rozdíl v pocaze se projevuje mezi psy a fenkami. Ty nebývají vždy stejně tvrdohlavé a v jistém období cyklu je s nimi práce o něco složitější.

Spolehlivý hlídač

Ke spokojenému životu potřebuje prostor, proto je jeho životním prostorem nejčastěji dvorek nebo zahrada. Své teritorium si hlídá a k nezvaným návštěvníkům bývá nepříjemný. To ale také záleží na výchově – pokud bude svičen k ostraze, jeho přístup pude přesně takový, jaký po něm chcete: rázný. Domácí však přivítá s nadšením a pokorou.

Německý ovčák ve službách policie

Po boku uniformovaných mužů často vidíte německé ovčáky. Je to právě jejich učenlivostí, poctivostí, neúnavností a poslušností. I když se v posledních letech využívají i jiná plemena, stále je synonymem policejního psa. Jistě k tomu přispěl i populární kriminální seriál, v jehož éře zažilo toto plemeno opravdový boom.
Kromě policie jsou důležití i pro hlídací agentury nebo při hledání (stopování) osob či předmětů. Využívají se jako vidící psi, protože jsou pro speciální výcvik ideální.

Učení, nikoliv bití vede k vytouženému cíli. Německý ovčák potřebuje důsledného pána, který trvá na svém a odhadne správnou míru nekompromisnosti. Jasně stanovené hranice usnadní společné žití oběma stranám: pes bude vědět, co si může dovolit a co už mu nebude tolerováno.

Nedůvěřivý, svou smečku ale miluje

Svůj rajón si hlídá. Pustí do něj jen „své" lidi. A zbytek má smůlu, protože není vítaný. Tady je místo jen pro něj a jeho smečku – tedy rodinu. Té důvěřuje, pokud ona důvěřuje jemu. Vztah je potřeba budovat od prvních okamžiků.
Socializuje se asi od 4. měsíce. U starších psů probíhá učení novým věcem složitěji, ale určitě není nemožné.
Má rád společnost a spolupráci s člověkem. Plnění úkolů si užívá, jen je potřeba důkladného vysvětlení.

Zaměstnejte ho. Čímkoliv

Aktivitou se v případě psů nemyslí jen běhání, tedy fyzická zátěž, ale je třeba myslet i na psychickou námahu. Celodenní poflakování pro ně není. Minimálně dvě hodiny akce jsou potřeba. Sami ale víte, co vašemu psovi stačí a s čím se spokojí.
Kromě her a procházek je pro psa náročná i změna prostředí a odlišná činnost, než je zvyklý. Aktivitu tedy vyberte tak, aby unavil nejen tělo, ale aby byl přinucen i uvažovat a namáhal tak psychiku.

Kynologické sporty

Změna činností přijde k duhu nejenom psům, ale i páníčkům. Zkuste ze stereotypu vybočit s některou z následujících aktivit:

  • agility (řada překážek, tunelů, houpaček a dalších stanovišť rozvíjí šikovnost psa)
  • dog tracking (náročná přírodní turistika se psem, lze spojit s během jako canicross)
  • kolo, běh a plavání pána i se psem, tzv. psí triatlon
  • flyball (pes běží pro hocený míček přes překážky)
  • coursing (využije instinkt lovce, vydává se za kořistí taženou navijákem)
  • dog frisbee (obratnost a pohotovost s létajícím diskem)

Jistý rozdíl v pocaze se projevuje mezi psy a fenkami. Ty nebývají vždy stejně tvrdohlavé a v jistém období cyklu je s nimi práce o něco složitější.

Unavit německého ovčáka? Není to jednoduché, ti cvičení zvládají opravdu velkou fyzickou zátěž. Ale nic se nemá přehánět. Nechtějte unavit psa za každou cenu, berte ohled na jeho věk, zdravotní stav (hlavně u přezích fen) a aktuální kondici. Tu si s ním můžete vypracovat i vy!

Plemeno německého ovčáka charakterizuje jistojistě všestrannost. Mezi jeho vlastnostmi ale najdete i některé, s nimiž je potřeba mít trochu trpělivosti. Je velmi hrdý a tvrdohlavý, proto s ním mějte trpělivost a snažte se jej pochopit. To je právě důvod, proč není německý ovčák vhodný pro začátečníky.

Při pořizování se zamyslete nad tím, jak bude váš vztah fungovat. Nejen co on přinese vám, ale také co vy můžete nabídnout jemu.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Jaké zvolit vnitřní osvětlení na večer a dobu před usínáním

Já jsem strašně dlouhou dobu neměl vůbec pojem o tom, že na mě může mít vliv to jaké osvětlení mám doma, ani m...

Jak pěstovat a množit stévii, známou náhražku cukru

Stejné využití má také malina sladkolistá (Rubus suavissimus) která je navíc oproti stévii mrazuvzdorná. Podle...

VIDEO NÁVOD: Jak opravit protékající závěsný záchod

Děkujeme za doplnění a praktický tip. Ano, odpojení je dobrým řešením, pokud hadička přišla po letech o svou e...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Vidím v tom v podstatě mix fixu a spotu dohromady, jen s tím že to máte jen na jeden měs�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Funguje podlahové topení správně? Pomocí termovize to zjistíte

Máte pocit, že dům je po chladné noci méně vyhřátý než před pár měsíci nebo lety? Pokud používáte podlahového vytápění, zaměřte se nejen na samotný zdroj tepla, ale i jeho rozvádění potrubním systémem. Příčinu ...

Byt

Jaro se blíží. Přivítejte ho novými bytovými doplňky

S příchodem jara se k životu probouzí nejen příroda, ale také naše domovy. A s nimi i naše touha po změně a oživení interiéru. Je to ideální čas na malé změny, které vašemu bydlení přinesou novou energii.

Co se starou stodolou? Máte několik možností

Jestliže bydlíte anebo se stěhujete do staršího domu, pak budete mít pravděpodobně někde u domu také stodolu anebo nějaký přístavek, neboť kdysi to bylo nedílnou součástí téměř každého domu. Ovšem mít stodolu u...

Příprava zahrady, dvorku a terasy na jarní sezónu

Přichází únor a s ním se blíží konec zimního spánku našich zahrad. Je nejvyšší čas začít s přípravami na jarní sezónu. Ať už máte zahradu, dvorek nebo terasu, nyní je ideální doba na to, abyste vše pečlivě přip...

Allegro spustilo Black Friday, nabízí slevy až 50 %

Čekáte s vánočními nákupy na slevové akce? Nakupte si v rámci Black Friday, které letos poprvé představuje v Česku také platforma allegro.cz. Internetové tržiště nabízí výrazné slevy ve výši až 50 % u tisíců pr...

Toužíte po pořádných úsporách za vytápění a ohřev vody? Známe ideální řešení

Začíná vám lézt krkem neustálé zdražování všech lidských potřeb okolo nás? Máte strach, abyste dlouhodobě zvládli utáhnout veškeré účty bez snížení své životní úrovně? V takovém případě rozhodně musíte podnikno...

Allegro Days přináší ceny nižší až o 40 % i novinku v podobě funkce Shaker

I v únoru přichází allegro.cz s oblíbenou slevovou akcí Allegro Days. Tentokrát se týden plný akčních nabídek uskuteční od 5. – 11. 2. a přinese slevy až do výše 40 %. Vůbec poprvé navíc přichází s novinkou v p...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...