Povlečení: jaký materiál vybrat?

V povlečení strávíme i několik hodin denně. Na výběru správného materiálu tedy záleží. Neorientujete se ve výhodách a nevýhodách? Pojďte se s námi podívat na nejčastěji používané materiály.

Co je dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. A u povlečení to platí dvojnásobně. Sepsali jsme proto pro vás ve zkratce výhody jednotlivých materiálů.

 

Hladká bavlna

Bavlna patří mezi klasický materiál používaný pro výrobu povlečení. V zásadě je možné tvrdit, že bavlník je základem pro všechny další. Satén, krep i Jersey jsou totiž jen způsoby úpravy (bavlněných) vláken. A hladká bavlna je utkaná jednoduchou plátnovou vazbou, která nabízí řadu výhod. Mezi ty neznámější patří vysoká savost, stálost tvaru i barev a šetrnost k pokožce.

Na druhou stranu je to velice mačkavý materiál. Pokud tedy nemáte rádi žehlení, vyberte si raději z dalších materiálů.

Krep

Krepové povlečení je v ideálním případě vyrobeno ze 100% bavlny, poskytuje tedy základní vlastnosti bavlněné látky – je savé a tvarově i barevně stálé. Díky speciální úpravě bavlněné tkaniny však získává ještě jednu neocenitelnou vlastnost – nemusí se žehlit. Což zajisté ocení jak dámy, tak pánové.

Krepová úprava však nepůsobí luxusně a někomu nemusí být na dotek tak příjemná jako klasická hladká bavlna.

Bavlněný satén

Na rozdíl od klasického saténu v sobě povlečení z bavlněného saténu snoubí výhody bavlny i klasického saténu. Zachovává si velice luxusní vzhled, ale na rozdíl od saténu neklouže a nestudí. Povlečení je vyrobeno ze 100% bavlny, pro kterou se užívá atlasové vazby. A právě ta zaručuje vysoký lesk a hebkost na dotek. Velice snadno se také obarvuje a udržuje si barvy i tvar.

Toto ložní prádlo však patří mezi dražší kousky na trhu. Navíc se nevyhnete žehlení.

Jersey

Posledním používaným materiálem pro výrobu povlečení je Jersey. I ten se v lepších případech vyrábí z bavlny. Zachovává si tedy vysokou savost a stálost barev. Díky použití speciálního pletacího stroje, který splétá malá očka, se však může tento materiál pochlubit výtečnou termoregulací – v zimě zahřeje a v létě ochladí. Tkanina je také velmi pružná, a tak se kromě na povlečení používá také pro výrobu prostěradel. Navíc se nemusí žehlit.

Vzhledově však nedosahuje tak luxusního vzhledu jako saténová prostěradla.

Diskuse k článku

  • Luboš Havíř

    12:29 29. 1. 2014 0
    Já nejraději spím v bavlněném saténu, je mi to o něco příjemnější než třeba krepové. Alespoň to, co máme doma s manželkou ( http://www.bonatex.cz/povleceni-baroko/povleceni-z-bavlneneho-satenu ) je opravdu pohodlnější, než jakékoliv krepové povlečení, ve kterém jsem kdy spal.

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...