Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění: jaké mají výhody a nedostatky?

Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění: jaké mají výhody a nedostatky?

Podlahové vytápění se v průběhu několika posledních let stalo symbolem komfortu a nízkonákladového bydlení. Proto není divu, že se s podlahovým vytápěním setkáváme ve stále větším počtu domácností. Lidé si jej pořizují nejen do novostaveb, ale čím dál častěji také do zateplovaných či rekonstuovaných domů. Pokud plánujete instalaci podlahového topení, čeká vás výběr ze dvou základních typů – teplovodního a elektrického. Každý má přitom své výhody i nedostatky, o nichž byste měli před koupí vědět.

Podlahové topení přináší vyšší komfort i úspory

Podlahové vytápění patří k tzv. nízkoteplotním vytápěcím systémům, proto bývá běžnou součástí nízkoenergetických staveb. Konvenční (např. radiátorové) vytápění funguje tak, že topné těleso předává teplo okolnímu vzduchu, který jej následně odevzdává stěnám v místnosti, což však ve výsledku vede k rozdílné teplotě stěn a vzduchu. Podlahové vytápění je naopak typické rovnoměrným rozložením teploty, a tedy i značně menším prouděním vzduchu v místnosti.

Při nákupu podlahového vytápění budete vybírat ze dvou základních typů, které se odlišují způsobem vzniku tepla. Jedná se o vytápění teplovodní a elektrické, na oba systémy byste přitom měli nahlížet z více úhlů pohledu.

Princip teplovodního podlahového vytápění

Teplovodní podlahové vytápění se v některých ohledech podobá běžnému teplovodnímu topení. Jejich společným znakem je například zdroj tepla, který si můžete zvolit podle svých potřeb a preferencí. Druhou podobností je přítomnost vody, která v případě obou topných systémů, teplovodního i vytápění radiátory, funguje jako teplonosné médium.

Zde však veškeré podobnosti končí. Zásadním rozdílem mezi oběma přístupy je teplota vody. U běžného radiátoru činí teplota topné a vratné vody přibližně 90, respektive 70 °C. V případě moderního podlahového vytápění se teplota vody pohybuje kolem 38, respektive 35 °C. Uvedené hodnoty se mohou nepatrně měnit podle toho, jakou pokojovou teplotu zrovna potřebujete. V případě podlahového vytápění však bude spotřebovaná energie vždy výrazně nižší, takže se vám investice do tohoto topného systému rychle vrátí.

Teplovodní podlahové vytápění představuje náročnější instalaci

Teplovodní podlahové topení svépomocí: výhody a nevýhody

Teplovodní podlahové topení má řadu výhod. V místnostech vytápěných touto metodou například nedochází k víření prachu, což ocení především alergici. Zapomínat bychom neměli ani na estetické a prostorové hledisko. Odpadá totiž nutnost montovat do pokojů radiátory, které omezují obytný prostor tím, že byste před ně neměli umísťovat žádný nábytek. S topením pod podlahou se podobné starosti rozplynou. Další výhodou je možnost napojit teplovodní podlahové vytápění na různé zdroje tepla, ať už jde o moderní plynový kondenzační kotel, úsporné tepelné čerpadlo či solární kolektory. Jednotlivé zdroje mezi sebou navíc můžete kombinovat. Poskytuje tak vyšší flexibilitu při volbě základního prvku topného systému a nejste závislí pouze na ceně elektrické energie.

Teplovodní podlahové vytápění lze napojit na různé zdroje tepla.

Najdou se však také nedostatky. Některé zájemce může odradit vyšší pořizovací cena a náročnější montážní práce. Za nevýhodu lze také považovat pomalou odezvu. V praxi to znamená, že vytopení prostoru trvá déle než u běžných radiátorů, to samé navíc platí i pro snižování teploty. Teplovodní podlahové topení má vyšší setrvačnost, což se příliš nehodí v případě, potřebujete-li tepelnou soustavu co nejrychleji přizpůsobit náhlé změně počasí.

Teplovodní podlahové topení poskytuje vyšší komfort než konvekční vytápění radiátory.

Elektrické podlahové vytápění

Mezi hlavní výhody elektrického podlahového vytápění patří především snadná instalace kabelů či rohoží, které se pokládají rovnou pod povrch nášlapné vrstvy podlahy. Vlastníci nemovitostí si tento způsob vytápění oblíbili zejména pro jeho komfortní ovládání – regulace teploty je jednoduchá a topný systém reaguje velmi svižně, jinými slovy, příjemné teplo se dostaví poměrně rychle. Nechybí ani centrální termostat, s jehož pomocí nastavíte požadovanou teplotu individuálně v každém pokoji.

Odporové kabely jsou silné pouze několik milimetrů, takže i s tmelem a odizolovaným podkladem se podlaha zvýší maximálně o dva centimetry. To se hodí především při opravách starších domů, kde není možné výrazně měnit výšku podlah.

V porovnání s teplovodním vytápěním lze za určitou nevýhodu elektrického topení označit primární palivo – tedy elektrickou energii, která je ve srovnání s vodou o něco dražší. Nevýhodou je také vyšší povrchová teplota, která do určité míry omezuje výběr podlahy.

Podlahové vytápění slibuje vysokou návratnost

Podlahové vytápění láká na zajímavé výhody, mezi něž patří zejména několikanásobná finanční návratnost a estetická hodnota. Navíc pomáhá k udržení optimální vlhkosti vzduchu v místnosti. Své uplatnění nalézá nejen v novostavbách, ale také rekonstruovaných domech, zároveň se jedná o běžnou součást moderního nízkonákladového bydlení.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...