Vertikální žaluzie zastíní prostor a dodají mu moderní vzhled

Žaluzie jsou pro spoustu domácností nepostradatelným doplňkem, bez něhož by bylo bydlení často velmi nepříjemné. Nadměrný sluneční svit je totiž v mnohých situacích nežádoucí. I když se dříve užívalo spíše žaluzií horizontálních, v posledních letech se do domovů přesouvají i vertikální žaluzie, které bývaly doménou komerčních prostor s velkými okny.

Nejen stínění či zvýšení pocitu soukromí je však důvod, proč si lidé do svých domovů žaluzie pořizují. Významnou roli sehrává i úspora na vytápění v zimním období, kdy jsou žaluzie bariérou pro chladný vzduch profukující okny venku nebo pro teplo, co tak rádo uniká právě okny. Vertikální žaluzie kombinují tuto funkčnost a užitečnost s často nápaditým designem, který tak povyšuje tento doplněk na další z estetických prvků prostoru.

Vertikální žaluzie – moderní náhrada záclon

I když jsou záclony v dnešní době vyráběny s ohledem na aktuální trendy, nemusí se do interiéru hodit. I to je důvod, proč mnozí sahají po možnosti nahradit je právě vertikálními žaluziemi. Ty se skládají z dlouhých i krátkých lamel (z látky, dřeva nebo plastu, průměrná šíře 90 mm), které jsou speciálními nosiči uchyceny do vodící lišty, v níž se pak lamely při manipulaci pohybují. Ovládání je možné umístit na pravou nebo levou stranu podle potřeby. Stahování vertikálních žaluzií může probíhat v několika podobách (vždy však záleží na produktech konkrétního výrobce):

  • k levé straně (s ovládáním vpravo)
  • k pravé straně (s ovládáním vlevo)
  • ke středu
  • do stran (jako opona)
  • do stran (jako opona, kdy je polovina lamel zkrácena – kvůli nábytku apod.)

Ovládání může být kompletně ruční, ale také elektrické. U manuálního typu se pak vertikální žaluzie stahují pomocí provázku nebo řetízku, což jsou komponenty umožňující i naklápění lamel. Elektrické ovládání zvyšuje komfort, jaký mohou vertikální žaluzie poskytnout. Tímto způsobem se dá s žaluziemi manipulovat na dálku, tedy s pomocí dálkového ovládání. Výjimkou není ani jejich nastavení pro jednotlivé denní doby. Uživatel se tak ráno nemusí starat o to, aby se vertikální žaluzie roztáhly, nebo naopak večer nemusí pamatovat na to, že je třeba žaluzie zatáhnout. O vše je postaráno automaticky.

Jak mohou být vertikální žaluzie instalovány?

Rozlišují se především dva způsoby, jak lze vertikální žaluzie v interiéru instalovat, podle potřeb a dispozic se tak každý může rozhodnout, jaký typ upevnění mu bude nejvíce vyhovovat. Vertikální žaluzie lze tedy umístit:

  • montáží na stěnu (konzole a klip)
  • montáží na strop (klip)

Pro samotné uchycení se pak užívá speciálního držáku, který může být pevný, nebo díky výsuvné konstrukci dovoluje, aby se odstup od zdí řešil individuálně dle potřeb interiéru a požadavků uživatelů. Profil typický pro vertikální žaluzie je hliníkový, v bílé barvě.

Vertikální žaluzie se uplatní nejen u oken

Málokdo se nad touto možností zamýšlí, ale pravdou je, že vertikální žaluzie nemusí sloužit pouze jako stínící systém, případně alternativa záclon. Lze je upotřebit také místo interiérových dveří, jako předělový prvek prostoru, případně jako nápadité ukrytí postele, šatny apod. Užití se tak odvíjí od fantazie toho, kdo vertikální žaluzie potřebuje. Těmto otevřeným možnostem nahrává nejen fakt, že se vertikální žaluzie vyrábí z různých materiálů, jak bylo nastíněno výše, ale také v obrovské paletě barev, od čehož se odvíjí i různé stupně propouštění světla – od plně nepropustného až k těm, co světlo propustí ve velké míře. Vertikální žaluzie mohou být vybírány nejen podle barvy, ale také podle vzorování, kterým mohou být jednotlivé lamely ozdobeny. 

S variabilitou uplatnění souvisí i možnost instalovat vertikální žaluzie i na atypicky řešená okna. Není proto problém opatřit těmito žaluziemi i oblouková okna, zkosená či zešikmená, aniž by bylo nutné použít pro takové účely pouze standardní obdélníkový tvar celého stínícího systému.

Jak vertikální žaluzie správně zaměřit?

Aby vertikální žaluzie naplnily všechny požadavky, co na ně uživatel má, je stěžejní jejich správné zaměření. Při hledání vhodných rozměrů je nutné pamatovat na všechny složky celého systému vertikálních žaluzií – tedy nejen na lamely samotné, ale také na vodící lištu (celý profil) a ovládání. V neposlední řadě je nutné myslet i na prostor, který zaberou shrnuté lamely (průměrně to bývá zhruba 13 % celkové šíře vertikální žaluzie). Samozřejmě je také nutné pamatovat na to, aby lamely visely zhruba 3 až 4 cm nad podlahou, případně 2 až 3 cm nad parapetem. V zásadě je možné si při vyměření představit pomyslnou desku, kterou je potřeba zakrýt (zastínit) určitý prostor (okno), čímž lze získat orientační data, od kterých se pak může odvíjet už konkrétní vypočítání rozměrů žaluzií s výrobcem nebo dodavatelem.

Vertikální žaluzie naplňují požadavky ohledně moderního bydlení, protože v sobě kloubí funkční vlastnosti s těmi estetickými. Dekorace interiéru napomáhá k dosáhnutí příjemného bydlení, v němž se odráží osobnost každého, kdo se na jeho zařizování podílí. Vertikální žaluzie jsou oproti záclonám sice dražší variantou, poskytují však větší komfort. Existují také venkovní vertikální žaluzie, s jejichž pomocí lze dosáhnout harmonie i v externích prostorech.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...