Výměna oken u rodinného domu ze sedmdesátých let

Výměna oken u rodinného domu ze sedmdesátých let

Výměna nových oken je při rekonstrukci domu jednou z nejnáročnějších akcí, a to jak časově, tak i z hlediska zásahu do stavby. To byl i případ rodinného domu ze sedmdesátých let ve vesnici poblíž Rychnova nad Kněžnou, v Záměli, u něhož proběhla výměna oken v létě 2015. 

Dříve či později se však výměna týká v podstatě každého z nás – ať už se jedná o rekonstrukci starého domu či bytu nebo o nutnost výměny z důvodu netěsnosti starých oken. Dům v Záměli čeká celková rekonstrukce, jak exteriérů, tak interiérů a výměna oken byla jednou z prvních akcí, která se musela provést, aby bylo možné pokračovat v dalších pracích. A jelikož se jedná o náš vlastní dům, byla jsem v centru dění a mohu tedy alespoň stručně popsat své zkušenosti z pohledu laika.

Výběr firmy

Asi úplně počátečním krokem, než se člověk pustí do samotné přípravy výměny, jako je demontáž apod., je rozhodnout se, jakou firmu zvolit. My jsme si vytipovali několik firem v našem okolí, do nichž jsme poslali předběžnou poptávku a na základě jednotlivých nabídek jsme se rozhodli pro jednu z nich. Roli v našem rozhodování hrálo několik faktorů. Těmi základními byly samozřejmě kvalita v poměru k ceně oken. Mimo to nás však ovlivnilo také to, jak rychle jednotlivé firmy zareagovaly na naši poptávku, jak s nimi probíhala komunikace a jak podrobně a pečlivě naši poptávku zpracovaly. Některé firmy jsme vyloučili rovnou, jelikož se nám ani neozvaly. Z těch zbývajících pro nás jednoznačně zvítězila firma z nedalekých Libchav, Stavona. Cenově byla její nabídka srovnatelná s ostatními, ale kvalita oken a ochota komunikovat a snažit se nám vyhovět po všech stránkách byla rozhodující.

Výměna oken za kvalitní plastová okna na rodinném domě ze 70. let

Výměna oken za kvalitní plastová okna na rodinném domě ze 70. let

Volba materiálů

Okna se měnila v celém domě, včetně vchodových dveří a luxfer na schodišti, které byly právě typické pro sedmdesátá léta. Zvolili jsme bílá plastová okna s izolačním dvojsklem. Plastová z důvodu jednoduché údržby a přijatelnější ceny a bílá z důvodu nadčasovosti a se záměrem prosvětlit dům. Celkově se jednalo o dvě trojkřídlá okna, dvě dvojkřídlá okna, dvě francouzská okna, tedy posuvné dveře v přízemí ve dvou místnostech, dále již zmíněné velké okno na chodbě namísto luxfery, kde bylo použito matné sklo, malé větrací okýnko na chodbě a vchodové dveře. Pro efektivnější vzhled jsme se rozhodli okna doplnit tenkými meziokenními mřížkami. Dále jsme k oknům objednali vnější a vnitřní parapety a vnitřní žaluzie.

Demontáž oken

V momentě, kdy jsme podepsali smlouvu s firmou Stavona, jsme se pustili do demontáže oken. Vzhledem ke zkušenostem mužské části našeho domu a možnosti vypůjčit si nutné příslušenství na vyřezání oken, bylo rozhodnuto, že tuto část zvládneme sami. Sice časově to bylo náročnější, ale vše bylo provedeno velmi pečlivě, přesně a se snahou způsobit co nejmenší nepořádek, což pak naopak ocenila ženská menšina, tedy já. Velikost vyřezaných otvorů přesahovala jen minimálně původní rozměry oken. To potom usnadnilo práci montážním technikům.

Rodinný dům před výměnou oken

Rodinný dům před výměnou oken

Plastová okna od společnosti Stavona byla v rámci rekonstrukce doplněna o vnější a vnitřní parapety

Plastová okna od společnosti Stavona byla v rámci rekonstrukce doplněna o vnější a vnitřní parapety

 

Montáž oken

Montáž oken byla domluvena na jeden zářijový den na osmou hodinu ranní. Nejdříve jsme přikryli fóliemi veškerý nábytek a také topení, které je u nás doma skoro všude právě pod okny. Pak už jsme jen s napětím a očekáváním vyhlíželi „stavoňáckou" dodávku s našimi novými okny Přesně v osm hodin dorazili dva montéři a nejprve jsme nevěřili, že by za den něco takového mohli stihnout. Pustili se však hned do práce a k našemu údivu bylo ve tři hodiny odpoledne vše hotovo. Kromě toho si s námi stihli i popovídat a dát kávu. Zkrátka celá tato výměna probíhala ve veselém a pozitivním duchu. S montáží nebyl žádný problém a všechna okna včetně dveří rozměrově seděly a odpovídaly ve všem objednávce.

Začištění kolem oken a příslušenství

Velmi důležitou součástí výměny oken je pečlivé provedení veškerých zednických prací a poté namontování zbývajícího příslušenství, tedy parapetů a žaluzií. Zednické práce jsme zvládli bez pomocí firmy i zedníka. Ostění okna se nejprve muselo vyplnit deskami extrudovaného polystyrenu, což mimo jiné okna vyteplilo a bylo tak tedy zabráněno provlhání okolí okna. Následně se na ostění dolepily parotěsné pásky, na něž se pak natáhla fasádní mřížka (perlinka) a zarovnala se fasádním lepidlem (stěrkou). Finální začištění se zakončilo aplikací sádrové interierové omítky. Na závěr se provedlo ještě začištění vápnem a pak teprve se kolem oken vše zamalovalo do původní barvy. Samozřejmě nechybělo ani čištění, mytí a leštění oken, což pro mě byla příjemná závěrečná tečka při pohledu na nová zářivá okna. Poté už stačilo zavolat do Stavony, že je vše připraveno pro montáž parapetů a žaluzií. I tato fáze proběhla bez větších komplikací.

Závěr

Ačkoliv byla pro nás výměna oken velmi náročnou (a doufáme, že to nejhorší tedy máme za sebou) součástí rekonstrukce, s výsledkem jsme nadmíru spokojeni a pokud bychom se snad ještě někdy do podobné akce pouštěli, volili bychom opět osvědčenou firmu, a to Stavonu. Už nyní je patrných řada výhod, především větší teplo v domě a tím pádem menší spotřeba při vytápění. Dále je pak nepřehlédnutelná vysoká pevnost, mnohem větší bezpečnost a celková odolnost a funkčnost oken. Pro mě byl důležitým kritériem také vzhled, s čímž jsem stoprocentně spokojena. Bílá okna dům prozářila a oživila, dala mu novou tvář. Z těchto a z mnoha dalších důvodů bych tedy doporučila firmu Stavona všem, kteří se chystají k podobné akci jako my. Zajisté nebudou litovat.

Autor: Zuzana Fajfrová
Fotografie: Archiv firmy

Kontakt:

Stavona, spol. s r.o.
tel.: +420 465 582 125
e-mail: [email protected]
www.stavona.cz

Diskuse k článku

  • Jiří Urbanovský

    15:48 26. 2. 2016 0
    Dobrý den, souhlasím že výměna oken je celkem náročná akce a je zbytečné aby se tato akce musela podstupovat víckrát než jednou, pokud se vyberou kvalitní okna, není k tomu důvod. Jakmile chce někdo opravdu kvalitní okna měl by chtít aby byla dělaná z profilu třídy „A‘‘(značí nejtlustší profil). Požadujte aby okna byla dělaná z prvoplastu, lépe drží ve všech svárech, určitě vyžadujte aby jste znali původ oken, které budete mít doma. Do kupní smlouvy chtějte nechat všechny zmíněné parametry zaznamenat, předejdete tak všem nepříjemnostem.

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...