Jak skladovat pneumatiky? Záleží na poloze umístění i teplotě skladu

5 pravidel správného skladování pneumatik

Každý majitel vozidla ví, že pravidelná údržba a prevence dokáže ušetřit nemalé peníze. Nedílnou součástí optimální péče je i dodržování pravidel skladování pneumatik. Způsob a prostředí uskladnění pneu má zásadní vliv na jejich životnost i jízdní vlastnosti. Víte, jak skladovat pneumatiky, abyste jim nechtěně nezkrátili životnost?

Co se stane, když pneumatiky necháte v nevhodném prostředí?

Nejčastějším prohřeškem proti dobrému stavu pneumatik je jejich uložení venku, a to jak v zimě, tak i v létě. Ani zastřešení venkovního prostoru není dostatečnou ochranou proti vnějším vlivům. Ve velmi krátké době pneumatiky vyschnou, objeví se na nich trhliny a vy můžete počítat s tím, že se s nimi na další sezónu budete muset rozloučit.

Chcete-li konec životnosti pneu urychlit co nejvíce, vystavte je na pár týdnů slunečním paprskům. UV záření se o vše postará za vás.

Pryž pneumatiky je také velmi citlivá na chemikálie, které mají ve velmi krátké době destruktivní účinek.

Častou chybou je i skladování pneumatik v nevhodné poloze. Při ní dochází k deformaci, která delší dobou uložení může přerůst v nevratné poškození.

Mají to vaše pneumatik bohužel už za sebou? V AZ pneu vám pomůžeme s výběrem nových pneumatik!

Jak skladovat pneumatiky pro co nejdelší životnost

1. Očištění pneumatik

Pneumatiky před skladováním důkladně očistěte vodou bez chemických přípravků. Zkontrolujte, zda ve drážkách neulpěly drobné kamínky, které by mohly poškodit povrch. Pneumatiky poté otřete suchým hadrem a nechte dokonale vyschnout.

2. Obal na pneu

Pokud nebudete skladovat pneumatiky zavěšené, uložte je po jednom kuse do igelitových pytlů a zavažte, abyste zamezili přístupu vzduchu. Chcete-li být opravdu důkladní, pořiďte si za tímto účelem vakuové pytle, ze kterých odsajete veškerý vzduch. Poté budou pneumatiky připraveny k uskladnění.

3. Správná poloha skladování pneumatik

Poloha skladování pneumatik se odvíjí od toho, zda obouváte celá kola nebo pouze pneumatiky samotné.  

  • Uskladnění celých kol

Celá kola se nejčastěji skladují naležato, naskládaná na sobě. Asi jednou měsíčně je třeba pneu přeskládat, aby největší zatížení neneslo pouze spodní kolo. Nejšetrnější způsob však představuje zavěšení ve vzduchu na tyči procházející středem ráfku.

  • Uskladnění pouze pneumatik

Samotné pneumatiky se skladují nastojato buď na zemi nebo na kovové konstrukci. Používáte-li kovový stojan, není třeba pneumatikám věnovat další pozornost. Na zemi je pneumatika vystavena mírnému zatížení běhounu, proto se doporučuje ji přibližně jednou za měsíc pootočit, aby zatížení bylo rovnoměrné.

Jedním ze způsobů, jak skladovat pneumatiky, je i pořízení ráfku, na který pneu obujete. Nutno ale upozornit, že časté přezouvání pneumatikám příliš nesvědčí a ani neodborná manipulace se nemusí vyplatit.

4. Prostředí a teplota skladu

Ideální pro skladování pneumatik je suché, tmavé místo se stálou teplotou 10 - 15 °C. Ujistěte se, že pneu nepřijdou do styku s mastnotou, ropnými produkty, nadměrným prachem a libovolnými chemikáliemi. Rovněž elektrické výboje a zdroje ozónu mohou mít na pneumatiky destruktivní vliv.

5. Dlouhodobé skladování pneumatik

Skladujete-li celá kola déle než jednu sezónu, kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách a upravujte ho na hodnotu doporučenou výrobcem.

Jak skladovat pneumatiky už víte. Myslete ale také na to, že odborné přezutí je pro životnost pneumatik neméně důležité! Netušíte, jaké chyby byste mohli udělat, kdybyste se na něj vrhli sami? To se dozvíte v našem článku!

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...