6 tipů na zabezpečení chaty

6 tipů na zabezpečení chaty

Blíží se konec prázdnin a tedy období, kdy opustíte své chaty a chalupy. Právě opuštěný objekt se tak stane velkým lákadlem pro různé zloděje. Ochránit svoji chatu můžete mechanickým zabezpečením, alarmy, ale také důslednou prevencí. Na všechny možnosti se můžete podívat v tomto článku.

1. Zabezpečení dveří

K naprosté většině vloupání do chat a chalup dochází překonáním vchodových dveří. Více než 40% zlodějů ztrácí zájem o dveře, které nepřekonají do deseti minut. Ideálním řešením jsou kvalitní bezpečnostní dveře s bezpečnostním rámem, nebo alespoň bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a přípravky proti vysazení z pantů. Odolnost dveří významně zlepší také přídavné zámky či klasický bezpečnostní řetízek.

Tip: Pokud hledáte co nejvíce informací, přečtěte si také článek: Jak zabezpečit chatu proti zlodějům

Kvalitní dveře, splňující vysoké bezpečnostní normy jsou také důležitým kriteriem pro pojišťovny a následné plnění škody z jejich strany. Bezpečnostní prvky jako dveře, mříže, zámky, zámkové vložky, kování apod. mají dle norem ČSN EN 1627ČSN EN 1630 vždy své označení tzv. bezpečnostní třídy, kterých je celkem 6 (u dveří zpravidla třídy 2, 3, 4). Dříve se značila zkratkou BT, od roku 2012 je to zkratka RC.

2. Zajištění oken

Okna samotná jsou další snadnou cestou pro zloděje, proto byste je neměli podceňovat. Naštěstí existuje několik velmi účinných prostředků, které znemožní, nebo alespoň znesnadní vniknutí lupiče do vaší chaty.

  • Bezpečnostní mříže jsou nejznámější formou zabezpečení oken a také tím skutečně nejvíce efektivním způsobem. Dnes již naleznete širokou škálu různých mříží, které okno nehyzdí, ale naopak se mohou stát hezkým doplňkem.
  • Bezpečnostní fóliedo oken je tvořena vrstvami polyesterového filtru, který zajistí vysokou odolnost proti rozbití.
  • Bezpečnostní kliky chrání okna proti vypáčení a mohou být i uzamykatelné. navíc často fungují jako pojistka pro děti.
  • Venkovní rolety chrání chalupu před sluncem, ale také před případnými zloději. Dřevěné, plastové nebo hliníkové lamely jsou dostatečně pevné, aby byly překážkou proti vniknutí.
  • Detektory oken okamžitě nahlásí jejich otevření. Reagují na otevření oken, či jejich rozbití.

3. Moderní alarmy

V posledních letech se těší oblibě různé elektronické zabezpečovací systémy, které při každém odblokování, uzamčení a pohybu pošlou SMS zprávu na mobil. Alarmy mohou být rovnou napojeny na bezpečnostní agenturu, která při narušení objektu okamžitě vyrazí na místo zkontrolovat situaci.

Kolik stojí kvalitní zabezpečovací systém? Pokud máte obavu z vysokých částek, nemusíte. Dnešní GSM alarmy stojí zlomek toho, co dříve stály drahé alarmy založené na pevné lince a jsou základem pro zabezpečení domu, bytu a samozřejmě i chaty. Včetně čidel je lze pořídit v ceně okolo 5 tis. Kč. Což je skvělá investice v porovnání s cenou majetku, který vám dokáží spolehlivě ochránit.

Důležité je dobré umístění čidel tak, aby je zloděj nemohl vyřadit z provozu a byla pokryta všechna vstupní místa. Vybírat můžete z drátových, ale i bezdrátových variant, které v případě chat a chalup najdou často své využití.

Nezvaná návštěva není jedinou hrozbou pro opuštěnou chatu. Mezi častá rizika patří například požár či zatopení objektu. Pokud chcete jejich následky co nejvíce eliminovat, pořiďte si alarm, který umožňuje využití detektorů kouře, zaplavení či úniku nebezpečného plynu.

 

4. Simulujte přítomnost

Pokud máte na chatě přívod elektřiny, pořiďte si časovač a napojte na něj například lampu umístěnou u okna. Podobně lze na krátké úseky spouštět i rádio a simulovat tak svoji přítomnost uvnitř chaty. Osvědčila se i simulace přítomnosti psa, která v náhodných intervalech spouští sekvenci kňourání, škrábání a vytí.

Účinným způsobem je také automatické světelné čidlo, jak ven na zahradu, tak i dovnitř do pokojů. Nastavte světelný spínač tak, aby se večer rozsvítil na chvíli uvnitř v pokoji. Málokdo by riskoval lézt někam, kde by mohl narazit na někoho uvnitř.

5. Poproste sousedy

Pokud nemáte chatu na samotě, využijte dobrých sousedských vztahů. Ujistěte se, že na vás sousedé mají správné telefonní číslo a poproste je, aby vám dávali vědět, pokud se v domě děje cokoli podezřelého. Ti, kterým věříte, mohou mít zároveň v držení náhradní klíč.

Tip: Náhradní klíč nikdy neschovávejte v okolí dveří, ať už jeho ukrytí považujete za sebevíce účinné. Zloději okolí dveří zpravidla pečlivě prohledají a schovaný klíč objeví.

6. Pečlivá kontrola

Posledním a asi nejlepším tipem je pečlivá kontrola zabezpečení chaty před odjezdem. Než ji opustíte, důkladně projděte všechna okna a dveře a zkontrolujte jejich zabezpečení. Zabere vám to pouze několik minut, které vám však mohou ušetřit mnoho peněz a starostí při případném vykradení.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...