Ani v prosinci není o práci na zahradě nouze. Přečtěte si, co vše vás čeká

Ani v prosinci není o práci na zahradě nouze. Přečtěte si, co vše vás čeká

I během zimy můžete mít na zahradě řadu keřů, které vám budou kvést. Během prosince je choďte pravidelně kontrolovat a postupně z nich odebírejte…

Většina zahrádkářů si během prosince naplno užívá teplo domova a věnuje se zazimování rostlin, pěstování pokojovek a kontrole uskladněného ovoce a zeleniny. Kromě omlazování stromů a keřů, na které jsme se blíže zaměřili v první části našeho dvoudílného seriálu, vás na zahradě v tomto měsíci ještě nějaká práce čeká. Co všechno je třeba v prosinci na zahradě udělat? Na to se zaměříme na následujících řádcích.

DÁLE NA TÉMA: JAK NA OMLAZOVÁNÍ DŘEVIN

Odebírejte dřevité řízky z kvetoucích keřů

I během zimy můžete mít na zahradě řadu keřů, které vám budou kvést. Během prosince je choďte pravidelně kontrolovat a postupně z nich odebírejte dřevité řízky. Jednoduše si je namnožíte a v příštím roce se vám zahrada zase o něco rozroste.

Řízky nemusí být příliš dlouhé, optimálné délka je kolem 10 až 15 cm. Vybírejte takové, které budou mít tloušťku kolem 5 mm. Po nařezání je opatrně uložte do provlhčené rašeliny, kde vydrží připravené až do jara. Pak stačí řízky jednoduše zapíchnout do předpřipravené půdy na záhoně.

Shrabujte z trávníku listí až do první sněhové nadílky

Z listnatých stromů opadává listí nejen během listopadu, ale i v dalších měsících. Trávník během zimy nevyžaduje žádnou zvláštní péči, s výjimkou shrabování listí. To můžete sklízet až do doby, než se tráva zakryje pod pokrývkou sněhu nebo dokud nemrzne.

V průběhu zimy se také snažte omezit chození po trávníku – je zkřehlé a nadměrná zátěž mu nesvědčí. Pokud je to možné, choďte jen po vytyčených cestičkách a vstup do zahrady omezte na nutné minimum.

Čtěte také: Jak upravit trávník před zimou

Štíhlé dřeviny svažte a napadaný sníh setřeste

Zejména vyšším a štíhlým druhům dřevin (jalovcům, tújím) může napadaný mokrý sníh uškodit. Pod tíhou sněhu totiž může dojít k deformaci korun stromů či poškozené menších větviček. Proto je dobré na začátku prosince před příchodem sněhových srážek tyto štíhlé dřeviny svázat.

Během zimy pak kontrolujte pevnost svázání a pokud v některých místech dojde k uvolnění, koruny opět stáhněte. Ve vyšších polohách už během prosince padá větší množství sněhu. Abyste zabránili poškození stromků, je dobré sníh pravidelně setřásávat, a to i u svázaných dřevin.

Ještě nemrzne? Neopadavé dřeviny zalijte

I během zimy potřebují stromy a keře dostatek závlahy pro růst a dostatek síly k odpočinku. Jestli v tuto chvíli ještě nemrzne, využijte toho a pusťte se do poslední zálivky všech neopadavých dřevin.

Už máte vše uklizeno, zazimováno a dřeviny omlazeny a svázány? Pak si můžete naplno užívat teplo domova a na zahradu chodit rostliny jen kontrolovat. Nezapomeňte také na zimu zavřít přívod vody a choulostivé rostliny zakrýt chvojím nebo listím. Čím lépe svou zahradu na zimu připravíte, tím víc se jí bude dařit v příští sezoně.

Přečtěte si také související témata:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...