Břečťan: popínavá rostlina s netušenými možnostmi

Břečťan: popínavá rostlina s netušenými možnostmi

Břečťan popínavý má mnoho tváří. Lze jej pokládat za plevel, ale také za rostlinu, díky níž ožije fasáda. Může chránit i zdobit. Na pohled krásný a tajemný, avšak jedovatý a až příliš vytrvalý. Snadno jej využijete pro stínění, zakrytí nevzhledných ploch nebo k zamezení zvědavým pohledů sousedů. Břečťan neodmyslitelně patří k pochmurnému anglickému venkovu a jeho kousek můžete mít na zahradě i vy.

Nenáročnost a schopnost poradit si v jakýchkoliv podmínkách předurčuje břečťan pro použití v rozdílných prostředích. Miluje stinná místa, ale nevadí mu ani slunce. Dokáže šplhat po zdech, plotech i stromech.

Krásný i nebezpečný břečťan

Stále zelený keřík má dřevitý stonek, z něj vyrůstají liány, které napovídají mnoho o jeho původu: pochází z tropických a subtropických oblastí. Jako jediný svého druhu se dokázal přizpůsobit a přežívat i v našich podmínkách a brzy se stal častou okrasou zahrad.
Kromě tvrdých lístků můžeme najít i drobná květenství,z nichž se na přelomu podzimu a zimy bobule krásné modré až modrofialové barvy. Ty se využívají pro dekorace, ale pozor: jsou toxické, stejně jako listy.

  • Roste vodorovně i svisle, celoročně a může se pnout až do výšky 30 metrů. Péči přitom vyžaduje minimální.
  • Břečťan popínavý dokáže během 24 hodin pochytit až 90% benzenu ve svém okolí; vytváří tak čistší prostředí
  • Ačkoliv je jedovatý, proslul jako bylina a jeho léčivé účinky se využívají dodnes (např. podpůrný prostředek při léčbě astmatu, nemocí horních cest dýchacích nebo při zánětlivých onemocněních)
  • Na tmavých, vlhkých a nehostinných místech se dá využít jako náhrada trávníku.
  • O jeho odolnosti svědčí i fakt, že je schopný dožít se až 500 let.

Jak pěstovat břečťan

Břčťan popínavý na fasádě drží pevně, ale nijak ji nepoškodí. Dříve se používal jako tepelný izolant, dnes už spíše jen jako dekorace.


Břečťan seženete ve formě semen, sazenic nebo řízků. Prvně zmíněné je třeba vysadit už na podzim, zbytku se daří lépe
brzy z jara. Hlavní rostlinu vysazujte na stinné místě a ihned k ní připojte oporu, po níž se později bude moci pnout. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči, ani přihnojování (pouze na jaře u mladých rostlin cca jednou za měsíc).
Dobře známá je také pokojová varianta břečťanu rostoucího v květináčích. Má drobnější lístky, snadno se obepne do požadovaného tvaru a taktéž není nijak náročná. Daří se jí i na studených chodbách, kde nevyžaduje ani příliš mnoho zálivky. Ale pozor – řadí se mezi prudce jedovaté druhy.

Škodí fasádě?

Pokrytí fasády popínavými rostlinami není ničím výjimečným. Má to však zastánce i odpůrce: jedni tvrdí, že je omítka ničena a porost škodí; opačný názor zase pochvaluje ochranu před mrazem a sluncem.
Předkové to měli dobře promyšlené: břečťan se dříve používal na domy bez omítky. Ty chránil před deštěm a zároveň tepelně izoloval. Riziko pak spočívá v přítomnosti hmyzu, který se k rostlině stahuje – ať už se jedná o pavouky nebo o vosy. Problém bývá také v zastevní růstu, aby šlahouny neprorůstaly střechou.
Jako alternativa se k břečťanu doporučuje přísavník tříprstý, který je však opadavý.

Břečťan je skvělým řešením pro zamaskování ne příliš vhodně postavených zděných plotů nebo malých zahradních staveb. Pozor ale na nežádoucí rozšíření. V některých zemích se rozšířil tak, že je považován za invazivní rostlinu a je třeba jej likvidovat. V případě pnutí po fasádě hrozí prorůstání střechou – proto kontrolujte a udržujte pod kontrolou všechny šlahouny.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...