Chystáte se na renovaci či výrobu dřevěného zahradního nábytku? Máme pro vás pár užitečných rad

Chystáte se na renovaci či výrobu dřevěného zahradního nábytku? Máme pro vás pár užitečných rad

Dřevěný zahradní nábytek je velmi oblíbený především pro svůj jedinečný přírodní vzhled, díky němuž elegantně doplní téměř každou zahradu. Aby vám ale dřevo co nejdéle posloužilo a zahradní nábytek zůstal i po letech plně funkční a krásný, musíte jej pravidelně udržovat. K odolnosti vůči venkovním vlivům a rozmarům počasí přispívá nejen vhodně vybrané dřevo, ale také poctivá péče, která mimo jiné spočívá v pravidelných nátěrech. V následujících řádcích pro vás máme několik tipů, jak se o dřevěný zahradní nábytek správně starat, aby vám zdobil zahradu po mnoho let.

Dřevěný zahradní nábytek: na druhu dřeva záleží!

Na trhu v současné době naleznete celou řadu různých druhů dřeva. V posledních letech se na pultech obchodů čím dál častěji objevuje dovozový dřevěný zahradní nábytek, který je vyrobený z exotických dřevin. Zpravidla se jedná o teak, mahagon, eukalyptus, bangkirai nebo durian a další v Česku běžně nerostoucí dřeviny. Zakoupit si samozřejmě můžete také zahradní nábytek vyrobený z běžného tuzemského jehličnatého dřeva, jakým je borovice či smrk.

Jaké dřevo zvolit pro výrobu zahradního nábytku?

Exotické dřevo nabízí několik zajímavých výhod. Bývá odolnější vůči vlhkosti, nepřitahuje tuzemský dřevokazný hmyz a není příliš náročné na údržbu. Kvůli neobvyklým barvám se však nemusí hodit do každé zahrady a v porovnání s borovicí či smrkem si za něj výrazně připlatíte.

Dalším podstatným rozdílem mezi tuzemským a cizokrajným dřevem je jeho tvrdost a hustota. V porovnání s měkkými dřevinami, které běžně rostou v České republice, jsou tropická dřeva jako teak či mahagon výrazně tvrdší. Z toho plyne, že na zahradní nábytek vyrobený z exotického dřeva nelze aplikovat běžné lazurovací venkovní nátěry na tuzemské jehličnaté dřevo. Tropická dřeva se totiž zpravidla vyznačují minimální nasákavostí, takže by na nich běžné barvy prakticky nedržely. Proto se k ošetření exotického dřeva používají speciální impregnační oleje, které se lépe vsakují a dlouhodobě chrání před navlhnutím.

Životnost zahradního dřevěného nábytku prodlouží kvalitní venkovní nátěr na dřevo

Podle příslušného druhu dřeva byste se měli řídit i při následné údržbě. Zahradní nábytek vyrobený z měkkého tuzemského dřeva vyžaduje o něco komplikovanější postup. Původní nátěr totiž musíte před nanesením nové barvy nejprve zbrousit, zatímco tropické dřevo napuštěné impregnačním olejem žádné broušení nevyžaduje, vsakuje se totiž tak hluboko do dřeva, že ani žádnou povrchovou vrstvu nevytváří.

To však rozhodně neznamená, že byste se měli vyhýbat zahradnímu nábytku vyrobenému z tuzemských dřevin. Díky své přírodní a nerušivé barvě vyzdobí český dřevěný zahradní nábytek téměř každou zahradu. Jeho degradace se bát nemusíte, v obchodech totiž naleznete mnoho ochranných prostředků. Patří mezi ně například renovační balzámy, které jsou určené k venkovnímu nátěru na dřevo, u něhož předpokládáte větší mechanickou či povětrnostní zátěž. Nejprve však ošetřete povrch napouštědlem, které slouží k ochraně před dřevokazným hmyzem či houbami. Jen tak poskytnete zahradnímu nábytku kompletní péči. Některé barvy navíc můžete použít na celou řadu různých dřevěných struktur, ať už jde o dřevný zahradní nábytek, pergolu nebo ploty. Nátěr na dřevo tak zvládnete svépomocí raz dva.

 Dřevěný zahradní nábytek

Výroba zahradního nábytku: smontujte si jej vlastními silami

Dřevěný zahradní nábytek si můžete smontovat či vyrobit i sami. Není na tom nic složitého, navíc se na vlastní oči a ruce ujistíte, že váš stůl nebo židle drží pevně pohromadě. To samé platí také pro venkovní nátěr, neboť rozmontovaný dřevěný zahradní nábytek obvykle zakoupíte v neošetřeném stavu. Jednotlivé díly si tak natřete sami, aniž byste vynechali jediné místečko, což se u předem smontovaného zahradního nábytku bohužel stává.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...