Dekorační marmolit chrání zateplenou fasádu

Dekorační marmolit chrání zateplenou fasádu

Elegantní, praktický, odolný. To všechno dokáže být vrstva marmolitu na soklu, ale také na větších plochách, které jemnou zrnitostí zkrášlí v moderním stylu. Marmolit si přinesete domů v kbelíku a rovnou se můžete pustit do práce se zednickou lžící.


Dekorativní omítky z marmolitu nejen na parádu

Vrchní krycí vrstva má za úkol vytvářet rovný a hladký povrch. Pod svou vrstvou skryje nerovnosti zdiva a schovají se pod ni další nezbytné instalace, ať už vedoucí elektřinu nebo vodu. Vznikají tak velké plochy, které nabízí prostor k využití a zušlechtění.

Na omítky použité venku jsou kladeny vyšší požadavky, než na interiérové. Část roku je prohřívají paprsky slunce, část roku se potákají s mrazem, do toho vlhkost z deště či sněhu – zkrátka je toho dost, co musí finální vrstva ustát. Od interiérové omítky se tedy liší vysokým podílem cementu a zrnitostí.

Omítky se nanáší až na úplný závěr stavebních prací, zejména ty dekorativní, mezi které se řadí marmolit. Patří do kategorie strukturálních omítek, které lze nanést jak na vnější zateplené fasády, tak i v interiéru. Nejčastěji se ale využívají pro dotvoření části domu, která je nejvíce na očích – tedy fasády. Kromě nich se používá na další stavební prvky, které je žádoucí zvýraznit: sokly, sloupy, pilíře apod.

Na trhu však existují i nová řešení bez nutnosti aplikace omítky, jako jsou například termopanely BELAN, které vytvoří designovou fasádu a zároveň díky tvrdé polyuretanové pěně zateplí váš dům. Dají se aplikovat na různé povrchy a poslouží déle než 50 let.

Marmolit = odolná směsice

Základem pro marmolitové omítky je synzezické pojivo na akrylátové bázi, do nějž se přidává mramorové zrno nebo barevné písky. Nanáší se na podklad, který musí splňovat základní požadavky: vrstva marmolitu se sice pohybuje jen v několika milimetrech, přesto ale fasádu zatěžuje, a proto musí být podklad dostatečně pevný, bez trhlin a kusů, které by mohly volně opadat.

Dalším nezbytným předpokladem je pevnost podkladu. Vždy s pokrývkou počkejte, až vyschne. Pokud je potřeba, musí se upravit, aby byl maximálně rovný. Marmolit by jinak nevytvořil požadovaný efekt.

Marmolit nejen na fasádu

Ozdobné omítkyz marmolitu se nepoužívají pouze na fasády, ale vylepší dojem také na velkých plochách v interiéru – na chodbách, ve vstupní hale, na schodištích a podobně. Také tam jsou ceněny všechny vlastnosti, jako vysoká mechanická odolnost, vodoodpudivost nebo snadná údržba a možnost omývání.

Pro fasády se stal marmolit oblíbeným řešením díky zateplovacím systémům. Domy s nimi dostaly novou tvář, na níž nesměla chybět funkční fasáda. Marmolit se používá pro oblast soklu, na němž jsou fasády poměrně dost zatěžované. Široké barevné spektrum marmolitu a různé vzory tak vedle praktických výhod neurazí ani oko estéta.

Zrnitost marmolitu a spotřeba

Kolik marmolitu spotřebujete na pokrytí jednoho metru čtverečního ovlivňuje hlavně jeho zrnitost a stav povrchu. Čím je nerovnější, tím víc ho bude potřeba. Úspěšnost při nanášení závisí i na penetraci, která je v případě marmolitu nezbytná. Největší odpad vzniká kvůli odpadávání při nanášení. Nevyhnou se tomu ani zkušení stavaři, a proto je s ním třeba počítat.

 

Použít můžete jemnozrnný, středně zrnný a hrubozrnný marmolit. Vyrábí se na bázi akrylátových pryskyřic a ten, který seženete v obchodech, je připravený k okamžitému použití.

Mormolit se na první pohled tváří jako pevný a odolný materiál. Nejednoho kutila tak už napadlo vyzkoušet jej jako povrch pro nášlapné plochy. Na ty se však neosvědčil, a proto od takového záměru raděju upusťte a zvolte jiné řešení.

Podmínky pro nejlepší výsledek marmolitové omítky

Použití marmolitu ovlivňuje teplota okolí. Pokud venkovní teplota klesne pod 5°C, dosáhnout ideálního stavu bude velmi složité. Stejně tak může úsilí zhatit opačný extrém – přímý sluneční svit v letních mesících. To materiá rychle vysychá a napojení jednotlivě pokrytých panelů nebude úspěšné. Při nizkých teplotách a vysoké vzdučné vlhkosti se celý proces zpomaluje a roste riziko poškození deštěm.

Marmolit - z obchodu rovnou na lžíci

V obchodech narazíte na kyblíky nebo nádoby s marmolitem rovnou připraveným pro použití. V postupu pro správné nanesení marmolitu nesmí chybět penetrace podkladu. Měl by být rovný, hladký a samozřejmě bez nečistot.

Aby byla výbava pro nanesení marmolitu kompletní, nezapomeňte na nerezové hladítko - třeba zednickou lžíci, s níž jde nanášení lépe.

Přípravě marmolitu věnujte velkou pozornost, protože později už konzistenci nelze ovlivnit. Dodatečné přidávání plniva, pojiva a přísad se totiž nepovoluje.

Proč je marmolit tak oblíbený?

Plochy s vrstvou marmolitu se stávají vysoce mechanicky odolné. Snadno se udržují, protože je lze bez problémů omývat vodou. Takovou vlastnost ocení všichni, kteří žijí podblíž silnic a projíždějící auta ohrožují fasádu vodou ze silnice znečištěnou nejen prachem, ale třeba také pohonnými hmotami.

Odolává povětrnostním vlivům, takže na zateplené fasády je jako dělaný. Hlavním rizikem je ale okamžik samotného nanášení. Zvolte proto období bez extrémů. 

V široké barevné škále není problém najít ladící odstín pro každé stavení.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

Jak zařídit malý byt a čím ho okořenit?

Jestli patříte k majitelům bytu, který úplně neoplývá nevyužitými prostory a přebytkem čtverečních metrů, pak musíte dělat rozvážná rozhodnutí při jeho zařizování. Přinášíme pár tipů z repertoáru skandinávských...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...