Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Pokud by se životní úroveň hodnotila podle počtu bazénů připadajících na jednoho obyvatele, pak bychom se měli naprosto skvěle. Na zahradách mají Češi víc bazénů, než západní sousedé. O místo ke koupání je ale potřeba se starat. Voda se snadno znečistí, dostává se do něj nepořádek a koupání přestává být vhodné. Pořádnou péči zaslouží i interiérové bazény skryté v uzavřených prostorách.


 

Nejdřív práce, potom zábava. A že správná péče o bazén dá zabrat. Celoroční údržba vody bazénu není složitá, ale nesmíte na ni zapomínat. Systematičnost a pečlivost se vám vrátí v podobě průzračné vody a možnosti koupání až do podzimu.

Česko jako bazénová velmoc

Mít domek se zahradou je tradičním snem mnoha Čechů. Zahrada nabízí ideální místo pro bazén. Nejen tam, kde jsou děti, je vítaným osvěžením v letních dnech. Okolí jakéhokoliv bazénu se pak stává místem stvořeným pro setkání s rodinou i přáteli, pro oslavy, slavnostní obědy, večeře nebo grilovačky. S takovým bazénem zkrátka nakouknete do nové sféry společenského života.

Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Věděli jste, že...

...plavecké bazény by měly mít vodu chladnější, než 28°C? Jste-li zimomřiví a toužíte po odpočinku v teplejší vodě, pak vyhledete bazén koupelový. Aktivním pohybem v plaveckém bazénu se svaly zahříají a není nutné teplé okolí. Pro relaxaci to platí zase opačně.

Údržba vody v bazénu: dejte si záležet venku i uvnitř

Nezáleží, jestli je bazén v uzavřeném prostoru nebo na volném prostranství, protože se na jeho stěnách a dně objevují usazeniny tam i tam. Trocha bazénové chemie se musí přidávat v obou případech a neznamená jen čistší vodu, ale hlavně její zdravotní nezávadnost.Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Zdravotní a hygienická rizika bazénů

Fekální znečištění je nejběžnějším znečistěním vody vůbec. K indikátorům patří bakterie, viry i prvoci a kromě návštěvníků bazénu mohou být zdrojem ptáci nebo hlodavci, kteří se kolem bazénu ochomítají. Jedná se o tzv. mikrobiální znečištění vody. Ale pozor, znečištění nemusíte mít na svědomí vy, protože už takto může rovnou přitékat. 
Chemická kontaminace bazénové vody bývá způsobena produkty dezinfekce a úpravy vody (dezinfekční a algicidní přípravky, úprava pH, vedlejší produkty chlorace vody).
V domácím prostředí a na veřejných koupalištích se často setkáte se znečištěním látkami, které produkuje sám člověk: moč, pot, produkty mazových žláz, zbytky opalovacích krémů, líčidel, mýdel nebo prach z povrchu těla.

Bazén není luxus. Luxus je čistá voda v bazénu

Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější.

Průzračná a čistá voda: údržba vody v bazénu krok za krokem

1. Hrubší nečistoty odstraňuje filtr, na ty jemnější se musíte vytadit se speciálními přípravky. Vodu začněte napouštět do pořádně vyčištěného bazénu, kdy při čištění nebyla vynechaná jediná skulina.
2. Hlídejte pH vody, jehož doporučovaná hodnota se pohybuje v rozmezí 7,0 až 7,4. Vyšší pH má za příčinu mléčný zákal, nižší zase škodí pokožce těla i materiálu bazénu.
3. Dezinfekce nově napuštěné vody probíhá prostřednictvím chloru – roztoku nebo tablet (poměr chloru ve vodě: 0,3 až 0,5 mg/l). V létě se voda vypařuje rychleji, proto se používají ještě přípravky, jejichž látky na sebe naváží chlor a tak není třeba jeho častějšího přidávání do vody.
4. Teplota nad 20°C s sebou přináší i vhodnější podmínky pro tvorbu řas. Jednou týdně proto aplikujte přípravky proti jejich výskytu.
5. Pokud uhlídáte tvrdost vody, nebudete mít problém se zákalem. V opačném případě je potřeba použít přípravky, které kal shluknou a ten zůstane ve filtru.
6. Současně s vodou věnujte péči i stěnám bazénu. Ty je potřeba čistit a ošetřovat stejně pečlivě. Tmavý okraj z usazenin bývá složen z pylu a prachu. I tomuto jde zabránit pomocí chemických přípravků.

Minimalizujte znečištění vody

Před tím, než skočíte do bazénu, by měla být samozřejmost očista těla minimálně v podobě opláchnutí.

Hladinu venkovního bazénu kryjte proti hrubým nečistotám přístřeškem nebo plachtou. Ten se dá pořídit i v mobilním provedení, takže se snadno sklízí či staví.

Krytí plachtou má navíc jednu velkou výhodu – díky povrchu se solární úpravou dosáhne voda příjemné teploty o poznání dříve.

 Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

Údržba bazénu bez chemie? Pomůže UV lampa

Ne každá citlivá pokožka snáší přípravky, které se používají pro údržbu vody. Bazény s řasami nejsou ideální, je tedy vůbec možné nahradit bazénovou chemii?
Pro koupání v ideální tuto situaci je nezbytností UV lampa, přes kterou prochází filtrovaná voda.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější. Diskuse k článku

  • Ivana Mrázková

    19:43 30. 5. 2017 0
    Dobrý den, my jsme si od firmy https://www.albixon.cz/ nechali udělat bazén, který čouhá cca půl metru nad zem. Vždycky na zimu vypustíme trubky a odčerpáme tolik vody, aby nemohla zatéct do potrubí a zároveň aby byla tak asi zároveň se zemí, aby se nám bazén nepokroutil. Na jaře vyčerpáme vodu ven, vyčistíme a pak jen napustíme vodu. :)
  • HanaJ

    09:54 6. 12. 2015 0
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda někdo máte zkušenosti se zazimováním bazénu? Máme ho první rok a moc jsme nevěděli jak na to. Nějaké informace jsme našli různě na internetu, ale přijde mi to málo. Díky

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den, Marcelo. Odstranění vodního skla z dlažby může být bohužel obtížné. Přesto zkuste použít nějaký vys...

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,nedopatřením jsme vylili vodní sklo na dlažbu.Jakým způsobem to odstraníme ,popřípadě jakým roztokem...

Domácí sušení ovoce v sušičce vs. lyofilizované ovoce z obchodu

Dobrý den, domácí výroba lyofilizovaného ovoce bohužel není možná. Technologie je hodně specifická, mrazí se p...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

No od těch máme kuchyň a i přesto, že dostává každý den zabrat mým vařením, tak ně...

Kvalitní pohovka

Máme pohovku z XXXLutz, vybírali jsem fakt dlouho, protože jsme chtěli Lko, které bude mí...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Dobrý den, plánujeme předělávku naší staré kuchyně, aktuálně jí máme postavenou do...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

VENKOVNÍ ŽALUZIE - komplexní, flexibilní a efektivní

Exteriérové, venkovní, nebo chcete-li předokenní, žaluzie už dávno překonaly jakékoli interiérové stínění do oken. A to především díky účinnější ochraně před slunečním zářením a hlukem, úspoře energie na vytápě...

Byt

Jak pěstovat marantu

Maranta pochází z tropů Střední a Jižní Ameriky. Zaujme velkými, oválnými a pestrými listy, dobře snáší stín a není jedovatá. Riziko nepředstavuje ani pro domácí mazlíčky. Tak proč neosvěžit interiér touto nádh...

Zavěšená postel – praktická, designová a moderní

Potýkáte se s nedostatkem prostoru ve své ložnici nebo dětském pokoji? Pak jste možná zvažovali pořízení patrové postele – se dvěma lůžky, nebo horním lůžkem a volným prostorem vespod. Nabízí se však ještě jedn...

Na letní pohodu se připravte s předstihem. Vybudujte si zahradní kuchyni

Je březen - ideální čas na odzimování vaší terasy! Pokud jste to ještě nestihli, co nejdříve se pusťte do jarní údržby a velké přípravy na nadcházející sezónu. Proměňte své posezení ve velkorysý prostor jako st...

Byt vs. Dům: Jak vybrat nejlepší volbu pro vás

Když se rozhodujete o tom, kde budete žít, jednou z největších otázek, kterou si musíte položit je, zda chcete bydlet v bytě nebo v domě. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody a správná volba závisí ...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Ekologické investování: Jak prospět planetě i svému portfoliu?

V posledních letech roste povědomí o dopadech lidské činnosti na planetu. Jednou z oblastí, které je věnována stále větší pozornost, je ekologické investování do nemovitostí. V tomto článku se budeme zabývat tí...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek je tady – a s ní i náš tip, jak tuto do...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...