Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Pokud by se životní úroveň hodnotila podle počtu bazénů připadajících na jednoho obyvatele, pak bychom se měli naprosto skvěle. Na zahradách mají Češi víc bazénů, než západní sousedé. O místo ke koupání je ale potřeba se starat. Voda se snadno znečistí, dostává se do něj nepořádek a koupání přestává být vhodné. Pořádnou péči zaslouží i interiérové bazény skryté v uzavřených prostorách.


 

Nejdřív práce, potom zábava. A že správná péče o bazén dá zabrat. Celoroční údržba vody bazénu není složitá, ale nesmíte na ni zapomínat. Systematičnost a pečlivost se vám vrátí v podobě průzračné vody a možnosti koupání až do podzimu.

Česko jako bazénová velmoc

Mít domek se zahradou je tradičním snem mnoha Čechů. Zahrada nabízí ideální místo pro bazén. Nejen tam, kde jsou děti, je vítaným osvěžením v letních dnech. Okolí jakéhokoliv bazénu se pak stává místem stvořeným pro setkání s rodinou i přáteli, pro oslavy, slavnostní obědy, večeře nebo grilovačky. S takovým bazénem zkrátka nakouknete do nové sféry společenského života.

Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Věděli jste, že...

...plavecké bazény by měly mít vodu chladnější, než 28°C? Jste-li zimomřiví a toužíte po odpočinku v teplejší vodě, pak vyhledete bazén koupelový. Aktivním pohybem v plaveckém bazénu se svaly zahříají a není nutné teplé okolí. Pro relaxaci to platí zase opačně.

Údržba vody v bazénu: dejte si záležet venku i uvnitř

Nezáleží, jestli je bazén v uzavřeném prostoru nebo na volném prostranství, protože se na jeho stěnách a dně objevují usazeniny tam i tam. Trocha bazénové chemie se musí přidávat v obou případech a neznamená jen čistší vodu, ale hlavně její zdravotní nezávadnost.Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Zdravotní a hygienická rizika bazénů

Fekální znečištění je nejběžnějším znečistěním vody vůbec. K indikátorům patří bakterie, viry i prvoci a kromě návštěvníků bazénu mohou být zdrojem ptáci nebo hlodavci, kteří se kolem bazénu ochomítají. Jedná se o tzv. mikrobiální znečištění vody. Ale pozor, znečištění nemusíte mít na svědomí vy, protože už takto může rovnou přitékat. 
Chemická kontaminace bazénové vody bývá způsobena produkty dezinfekce a úpravy vody (dezinfekční a algicidní přípravky, úprava pH, vedlejší produkty chlorace vody).
V domácím prostředí a na veřejných koupalištích se často setkáte se znečištěním látkami, které produkuje sám člověk: moč, pot, produkty mazových žláz, zbytky opalovacích krémů, líčidel, mýdel nebo prach z povrchu těla.

Bazén není luxus. Luxus je čistá voda v bazénu

Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější.

Průzračná a čistá voda: údržba vody v bazénu krok za krokem

1. Hrubší nečistoty odstraňuje filtr, na ty jemnější se musíte vytadit se speciálními přípravky. Vodu začněte napouštět do pořádně vyčištěného bazénu, kdy při čištění nebyla vynechaná jediná skulina.
2. Hlídejte pH vody, jehož doporučovaná hodnota se pohybuje v rozmezí 7,0 až 7,4. Vyšší pH má za příčinu mléčný zákal, nižší zase škodí pokožce těla i materiálu bazénu.
3. Dezinfekce nově napuštěné vody probíhá prostřednictvím chloru – roztoku nebo tablet (poměr chloru ve vodě: 0,3 až 0,5 mg/l). V létě se voda vypařuje rychleji, proto se používají ještě přípravky, jejichž látky na sebe naváží chlor a tak není třeba jeho častějšího přidávání do vody.
4. Teplota nad 20°C s sebou přináší i vhodnější podmínky pro tvorbu řas. Jednou týdně proto aplikujte přípravky proti jejich výskytu.
5. Pokud uhlídáte tvrdost vody, nebudete mít problém se zákalem. V opačném případě je potřeba použít přípravky, které kal shluknou a ten zůstane ve filtru.
6. Současně s vodou věnujte péči i stěnám bazénu. Ty je potřeba čistit a ošetřovat stejně pečlivě. Tmavý okraj z usazenin bývá složen z pylu a prachu. I tomuto jde zabránit pomocí chemických přípravků.

Minimalizujte znečištění vody

Před tím, než skočíte do bazénu, by měla být samozřejmost očista těla minimálně v podobě opláchnutí.

Hladinu venkovního bazénu kryjte proti hrubým nečistotám přístřeškem nebo plachtou. Ten se dá pořídit i v mobilním provedení, takže se snadno sklízí či staví.

Krytí plachtou má navíc jednu velkou výhodu – díky povrchu se solární úpravou dosáhne voda příjemné teploty o poznání dříve.

 Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

Údržba bazénu bez chemie? Pomůže UV lampa

Ne každá citlivá pokožka snáší přípravky, které se používají pro údržbu vody. Bazény s řasami nejsou ideální, je tedy vůbec možné nahradit bazénovou chemii?
Pro koupání v ideální tuto situaci je nezbytností UV lampa, přes kterou prochází filtrovaná voda.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější. 

Diskuse k článku

  • Ivana Mrázková

    19:43 30. 5. 2017 0
    Dobrý den, my jsme si od firmy https://www.albixon.cz/ nechali udělat bazén, který čouhá cca půl metru nad zem. Vždycky na zimu vypustíme trubky a odčerpáme tolik vody, aby nemohla zatéct do potrubí a zároveň aby byla tak asi zároveň se zemí, aby se nám bazén nepokroutil. Na jaře vyčerpáme vodu ven, vyčistíme a pak jen napustíme vodu. :)
  • HanaJ

    09:54 6. 12. 2015 0
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda někdo máte zkušenosti se zazimováním bazénu? Máme ho první rok a moc jsme nevěděli jak na to. Nějaké informace jsme našli různě na internetu, ale přijde mi to málo. Díky

Jaké čisticí prostředky si připravit na úklid koupelny?

Koupelna je místem, kde se drží velká spousta bakterií, na něž se potřebujete vyzbrojit pořádnou výbavou. Nachystejte si kartáč, houbičku, hadřík, gumové rukavice, čisticí prostředky a pusťte si dobrou hudbu. P...

Likvidace azbestu se řídí přísnými pravidly. Proč je azbest nebezpečný?

O azbestu se v poslední době píše hodně v souvislosti s odhalením neodborně provedené likvidace. Protože se jedná o zdraví škodlivý materiál, řídí se jeho odstraňování přísnými pravidly. Asanaci smí navíc prová...

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Byt

Jak efektivně regulovat vytápění kotlem? Objevte ekvitermní regulaci

Přijde vám, že vytápění není tak efektivní, jak by mohlo být? Možná je to kvůli tomu, protože váš kotel neumí upravovat proces topení na základě venkovní teploty. Výsledkem tak je úsporný chod kotle, který spot...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Vyrazte na dovolenou v obytném vozu mimo hlavní sezónu

Občas stojí za to opustit teplo svého domova, zapomenout na práce doma i na zahradě a vydat se na dovolenou. I když je letní sezóna u konce, pár dnů volna si sami nebo s rodinou můžete užít i tak. Zvažovali jst...

Jak se vypořádat s nárůstem ceny stavebních materiálů

Pokud vás čeká realizace novostavby, nebo jste se do ní už pustili, pravděpodobně řešíte problém strmého nárůstu ceny stavebních materiálů. Ten komplikuje výstavbu developerům, stavebním firmám i svépomocným st...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Jak vylepšit kvalitu vody a zbytečně s ní neplýtvat

I když naštěstí žijeme v té části světa, kde je dobré vody stále dostatek, neměli bychom ochranu její kvality a především efektivní hospodaření s ní podceňovat. Základem je zdravé a bezporuchové potrubí, které ...

Domácí čištění odpadů jde i bez chemie – jak na to?

K poměrně běžným domácím haváriím patří ucpaný či zanesený odpad. Mohou jej provázet nejen nehody, jako je vytopení sousedů, ale také odpudivý zápach. Ten následně zamoří celou vaši domácnost. Podobným katastro...