Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Důkladná a pravidelná údržba vody v bazénu je základem úspěchu

Pokud by se životní úroveň hodnotila podle počtu bazénů připadajících na jednoho obyvatele, pak bychom se měli naprosto skvěle. Na zahradách mají Češi víc bazénů, než západní sousedé. O místo ke koupání je ale potřeba se starat. Voda se snadno znečistí, dostává se do něj nepořádek a koupání přestává být vhodné. Pořádnou péči zaslouží i interiérové bazény skryté v uzavřených prostorách.


 

Nejdřív práce, potom zábava. A že správná péče o bazén dá zabrat. Celoroční údržba vody bazénu není složitá, ale nesmíte na ni zapomínat. Systematičnost a pečlivost se vám vrátí v podobě průzračné vody a možnosti koupání až do podzimu.

Česko jako bazénová velmoc

Mít domek se zahradou je tradičním snem mnoha Čechů. Zahrada nabízí ideální místo pro bazén. Nejen tam, kde jsou děti, je vítaným osvěžením v letních dnech. Okolí jakéhokoliv bazénu se pak stává místem stvořeným pro setkání s rodinou i přáteli, pro oslavy, slavnostní obědy, večeře nebo grilovačky. S takovým bazénem zkrátka nakouknete do nové sféry společenského života.

Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Věděli jste, že...

...plavecké bazény by měly mít vodu chladnější, než 28°C? Jste-li zimomřiví a toužíte po odpočinku v teplejší vodě, pak vyhledete bazén koupelový. Aktivním pohybem v plaveckém bazénu se svaly zahříají a není nutné teplé okolí. Pro relaxaci to platí zase opačně.

Údržba vody v bazénu: dejte si záležet venku i uvnitř

Nezáleží, jestli je bazén v uzavřeném prostoru nebo na volném prostranství, protože se na jeho stěnách a dně objevují usazeniny tam i tam. Trocha bazénové chemie se musí přidávat v obou případech a neznamená jen čistší vodu, ale hlavně její zdravotní nezávadnost.Není to jen ozdoba zahrady, ale především funkční prvek. Proto se musí pravidelně kontrolovat a čistit. Údržba bazénu není otrava a bohatě se vám vrátí.

Zdravotní a hygienická rizika bazénů

Fekální znečištění je nejběžnějším znečistěním vody vůbec. K indikátorům patří bakterie, viry i prvoci a kromě návštěvníků bazénu mohou být zdrojem ptáci nebo hlodavci, kteří se kolem bazénu ochomítají. Jedná se o tzv. mikrobiální znečištění vody. Ale pozor, znečištění nemusíte mít na svědomí vy, protože už takto může rovnou přitékat. 
Chemická kontaminace bazénové vody bývá způsobena produkty dezinfekce a úpravy vody (dezinfekční a algicidní přípravky, úprava pH, vedlejší produkty chlorace vody).
V domácím prostředí a na veřejných koupalištích se často setkáte se znečištěním látkami, které produkuje sám člověk: moč, pot, produkty mazových žláz, zbytky opalovacích krémů, líčidel, mýdel nebo prach z povrchu těla.

Bazén není luxus. Luxus je čistá voda v bazénu

Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější.

Průzračná a čistá voda: údržba vody v bazénu krok za krokem

1. Hrubší nečistoty odstraňuje filtr, na ty jemnější se musíte vytadit se speciálními přípravky. Vodu začněte napouštět do pořádně vyčištěného bazénu, kdy při čištění nebyla vynechaná jediná skulina.
2. Hlídejte pH vody, jehož doporučovaná hodnota se pohybuje v rozmezí 7,0 až 7,4. Vyšší pH má za příčinu mléčný zákal, nižší zase škodí pokožce těla i materiálu bazénu.
3. Dezinfekce nově napuštěné vody probíhá prostřednictvím chloru – roztoku nebo tablet (poměr chloru ve vodě: 0,3 až 0,5 mg/l). V létě se voda vypařuje rychleji, proto se používají ještě přípravky, jejichž látky na sebe naváží chlor a tak není třeba jeho častějšího přidávání do vody.
4. Teplota nad 20°C s sebou přináší i vhodnější podmínky pro tvorbu řas. Jednou týdně proto aplikujte přípravky proti jejich výskytu.
5. Pokud uhlídáte tvrdost vody, nebudete mít problém se zákalem. V opačném případě je potřeba použít přípravky, které kal shluknou a ten zůstane ve filtru.
6. Současně s vodou věnujte péči i stěnám bazénu. Ty je potřeba čistit a ošetřovat stejně pečlivě. Tmavý okraj z usazenin bývá složen z pylu a prachu. I tomuto jde zabránit pomocí chemických přípravků.

Minimalizujte znečištění vody

Před tím, než skočíte do bazénu, by měla být samozřejmost očista těla minimálně v podobě opláchnutí.

Hladinu venkovního bazénu kryjte proti hrubým nečistotám přístřeškem nebo plachtou. Ten se dá pořídit i v mobilním provedení, takže se snadno sklízí či staví.

Krytí plachtou má navíc jednu velkou výhodu – díky povrchu se solární úpravou dosáhne voda příjemné teploty o poznání dříve.

 Zapuštěný bazén není tak častý jako nadzemní bazén, jehož pořízení už mnozí berou jako standard. Za bezstarostným letním dováděním se ale skrývá pečlivá a důkladná péče – o samotný bazen, o jeho okolí a především o vodu, na kterou jsou kladeny obrovské nároky.

Údržba bazénu bez chemie? Pomůže UV lampa

Ne každá citlivá pokožka snáší přípravky, které se používají pro údržbu vody. Bazény s řasami nejsou ideální, je tedy vůbec možné nahradit bazénovou chemii?
Pro koupání v ideální tuto situaci je nezbytností UV lampa, přes kterou prochází filtrovaná voda.

K minimalizaci používání chemie můžete přispět i sami. Vždy se před skokem do bazénu vysprchujte, nenoste na chodidlech hrubé nečistoty a bazén překrývejte plachtou. Údržba bude mnohm jednodušší a levnější. Diskuse k článku

  • Ivana Mrázková

    19:43 30. 5. 2017 0
    Dobrý den, my jsme si od firmy https://www.albixon.cz/ nechali udělat bazén, který čouhá cca půl metru nad zem. Vždycky na zimu vypustíme trubky a odčerpáme tolik vody, aby nemohla zatéct do potrubí a zároveň aby byla tak asi zároveň se zemí, aby se nám bazén nepokroutil. Na jaře vyčerpáme vodu ven, vyčistíme a pak jen napustíme vodu. :)
  • HanaJ

    09:54 6. 12. 2015 0
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda někdo máte zkušenosti se zazimováním bazénu? Máme ho první rok a moc jsme nevěděli jak na to. Nějaké informace jsme našli různě na internetu, ale přijde mi to málo. Díky

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Jak na výběr oken

Za mě dobrých 5 typů pro někoho kdo se v oknech neorientuje. Ještě bych si dovolil podotknout, že bych si důkl...

Postavte si gabionový plot. Montáž zvládnete sami

Dobrý den,

tloušťka 30 cm by neměla být problém. Protože ale bude plot poměrně vysoký, měl byste použít st...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Pokud bych za současných podmínek plánoval změnu dodavatele, tak by to pravděpodobně byl...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dřevěné obklady v interiéru – jaké mají výhody a kam se hodí

Dřevěné obklady do interiéru zaujmou svým teplým a útulným pocitem, který dokážou navodit. Ať už renovujete starší dům, nebo zařizujete novostavbu, dřevěné obklady mohou zásadně ovlivnit atmosféru bydlení.

Byt

Naplánujte si kuchyni chytře

Stojíte mezi čtyřmi zdmi, které mají tvořit hranice kuchyně a přemýšlíte, jak by měla nakonec vypadat? Ať už zařizujete kuchyni zcela novou, nebo tu stávající jen rekonstruujete, základem všeho je plánování kuc...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Období táboráků: Připravte si ohniště, které má styl

Zapomeňte na tradiční ohniště vyskládané z kamenů. Moderní ohniště může být nejen praktické, ale také hezké na pohled. Pokud chcete na zahradě vytvořit místo, které se stane centrem letních večerů, máme pro vás...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Chytrá svítidla dokážou měnit barevné spektrum podle denní doby

Biorytmy, naše vnitřní hodiny, jsou zásadní pro naše pohodlí a produktivitu. Studie ukazují, že správné osvětlení v průběhu dne dokáže přímo ovlivnit kvalitu spánku, náladu a celkový energetický stav. Chytrá sv...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...