Jak postupovat při zazimování bazénu a zahradního nábytku?

Blížící se podzimní a zimní období znamená pro mnohé majitele domů nutnost postarat se o zahradu a všechny její důležité součásti. Důkladná péče před obdobím nadměrného chladu a mrazů je základem prevence poškození v důsledku nízkých teplot a celkové nepřízně počasí. Jak tedy připravit zabudovaný bazén nebo zahradní nábytek na příchod zimy?

Bazén a zahradní nábytek je na mnoha pozemcích základním vybavením, bez něhož by si mnozí neuměli svou zahradu vůbec představit. Aby však tyto věci stále sloužily tak, jak mají, je potřeba jim věnovat pozornost, a to během celého roku. I když je jasné, že po sezóně a s blížící se zimou je nutné péči zdvojnásobit, aby bazén i zahradní nábytek přečkal chladné období bez jakékoliv újmy. Mrazy a sníh jsou totiž pro materiály, z nichž jsou bazény i zahradní nábytek vyráběny, velkým nepřítelem. U zahradního nábytku vyřeší mnohé jeho správné uskladnění, se zapuštěným bazénem bude práce poněkud náročnější. I přesto se dá zazimování bazénu i zahradního nábytku zvládnout. Jak?

Zazimování bazénu začíná u čištění

Příprava bazénu na zimu je založena především na čistotě. Proto je nutné postarat se o důkladné vyčištění dna i stěn bazénu, popřípadě vody jako takové, která je v procesu zazimování bazénu nejdůležitější. Pro rozpoznání, kdy je vhodné přistoupit k zazimování bazénu, je stěžejní teplota vody související samozřejmě s teplotou okolí. Pokud se delší dobu pohybuje okolo 10 °C (+-2 °C), je ten správný čas přemýšlet právě nad tím, jak bazén na zimu připravit. Při těchto teplotách se totiž znatelně zpomaluje proces množení bakterií, řas a mikroorganismů ve vodě, díky čemuž je možné ponechat pak bazén potřebnou dobu bez pravidelného čištění, které je v sezóně nevyhnutelné a nezbytné. Po prvotním čištění bazénu samotného přichází na řadu i pískové filtry, u nichž je nutné dbát na důkladné proprání.

Při zazimování bazénu je důležité i snížení hladiny vody

Dalším nezbytným krokem je odpuštění vody, a to tak, aby hladina nedosahovala na přídavné technologie a vývody (doporučuje se zhruba 15 až 20 cm pod ně). K vodě se váže i nutnost upravit její pH hodnoty. Ty by se po adekvátně provedeném zazimování bazénu měly pohybovat mezi 7,2 a 7,6. Dále nesmíte zapomenout ani na filtrační nádobu, do níž je nutné přidat menší množství dezinfekce. Čerpadlo se doporučuje úplně odpojit (pokud to systém dovoluje), stoprocentně vysušit a skladovat na suchém a větraném místě. Nezapomeňte ani na rozvody a potrubí, kterým voda protéká. Proměnou na led by mohlo dojít k roztrhání či popraskání a zazimování bazénu by tak ztratilo veškerý význam.

„Křehké plastové bazény nebo bazény, co mají keramické obklady, je lepší vypustit úplně.“

Voda v bazénu by neměla plošně zamrznout

U vody v bazénu je také dobré postarat se o to, aby kompletně nezamrzla. Jak na to? Ve specializovaných obchodech je možné sehnat plastové dilatační plováky, jež je nutné svázat k sobě, aby utvořily řadu, která se posléze natáhne úhlopříčně z rohu do rohu. Alternativou k nim jsou i obyčejné 1,5 l (nebo 2 l) PET lahve, které se zhruba z poloviny naplní pískem (či vodou) a vloží do bazénu. Lahev by měla být ponořena ze dvou třetin. V neposlední řadě se voda při zazimování bazénu musí ošetřit přípravky, jež jsou k tomuto účelu určeny. Vůbec posledním krokem základního postupu je instalace ochranné plachty, která zabrání tomu, aby do bazénu padaly nečistoty.

Zahradní nábytek je nutné ošetřit a pak uskladnit

Zahradní nábytek je z hlediska údržby před zimou podstatně méně náročný. U podušek a polstrování je třeba rozmyslet, zda bude nutné vyprání, nebo postačí vyprášení. Poté je stačí uložit na suché a větrané místo, například do běžné šatní skříně. Poté přichází na řadu samotná konstrukce. Ať už se jedná o dřevěný zahradní nábytek, kovový zahradní nábytek nebo plastový zahradní nábytek, je třeba ho chránit zejména před mrazem, deštěm a sněhem. Od materiálu se pouze odvíjí míra a způsob této snahy.

Pro začátek je samozřejmě nutné očistit zahradní nábytek od prachu a špíny. U většiny druhů postačí navlhčený hadřík či prachovka, v případě většího znečištění pak teplá voda s trochou neagresivního přípravku. Po důkladné očistě je nutné zahradní nábytek zkontrolovat. Objevila se u dřevěného nábytku plíseň? Začíná kovový zahradní nábytek rezavět? Ihned na tyto objevené vady reagujte, a to obroušením a různými nátěry vhodnými přípravky. Zima by stávající škody jen prohloubila. Na místě je samozřejmě také použití ochranných olejů a dalších prostředků.

Kam zahradní nábytek na zimu umístit?

Poté vyvstane otázka ohledně samotného uskladnění. Pokud nemáte možnost uschovat zahradní nábytek do kůlny, zahradního domku, zimní zahrady nebo alespoň ukrýt pod střechu pergoly, určitě ho důkladně překryjte plachtou. I když je nutné zmínit, že plastový zahradní nábytek na mraze křehne, a tak se může stát, že popraská a nebude v další sezóně k použití. Plachtu je vhodné řešit nadvakrát. Nejprve vrstvou papírovou, případně látkovou, poté klasickou plachtou z plastu – fólie. Pokud vám to dispozice pozemku dovolují, ukryjte zahradní nábytek pod střechu. Ani tam však na plachtu (z papíru či látky) nezapomeňte. Vybrané místo by mělo být suché a větratelné, vhodné jsou proto půdy, zimní zahrady, zahradní domky a kůlny nebo izolované sklepy a garáže.

Zazimování bazénu je činností poměrně náročnou, takže pokud si na ní netroufáte, není nic jednoduššího, než si k tomuto účelu pozvat odborníka, který potřebné úkony provede a navíc vám poradí a ukáže, co a jak dělat v průběhu odstávky. Se zahradním nábytkem si určitě poradíte sami. Nejste-li si jisti, zda jste zvolili vhodné umístění k zazimování, stačí zahradní nábytek občasně zkontrolovat. Jen tak uvidíte, jestli se na něm neobjevují nějaká nová poškození apod. Zazimování bazénu i zahradního nábytku ale určitě nepodceňuje a myslete na něj s předstihem, abyste se na celý proces mohli dobře připravit. Odměnou vám bude stále bezchybně sloužící bazén či zahradní nábytek.

 

Diskuse k článku

 • Veronika

  15:00 16. 3. 2017 0
  Máme bazén od albixonu takže i zazimování nám dělají oni, což je super. http://www.albixon.cz/bazeny/zazimovani-bazenu/. Němá to někdo taky tak?
 • Jana

  23:22 4. 2. 2016 0
  Já mám umělý ratan a mám to nejjednodušší. Zazimovat v podstatě nemusím :)
  Jen schovám potahy a přehodím igelit. A vypadá pořád stejně krásně.
 • Iva

  20:27 22. 10. 2014 0
  K zazimovani krom rad muzu doporucit i vyhodny a rychly eshop bazenovachemiepraha.cz kde rozumne nakoupite zazimovace, folie, prostredky na upravu ph i cisteni a mnoha dalsiho. Spravne zazimovani a vycisteni bazen vas odmeni nejen v lete

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...