Jak zařídit letní zahradní kuchyň?

Jak zařídit letní zahradní kuchyň?

Zpříjemněte si pobyt na své terase nebo zahradě. Zařiďte si letní zahradní kuchyň, díky které budete moct během léta nejen stolovat, ale také vařit, péct a grilovat. Příprava pokrmů pod širým nebem má své kouzlo a je stále oblíbenější. Letní zahradní kuchyň si můžete zařídit i svépomocí, možností realizace je přitom nespočet. Je jen na vás, pro jaký styl kuchyně se rozhodnete a čím vším ji vybavíte. Přinášíme vám pár důležitých tipů a rad, díky nimž postavíte nádhernou zahradní kuchyň, kterou budete obdivovat vy i vaši blízcí.

Zahradní kuchyně z cihel, kamene, dřeva i kovu

Pokud se rozhodnete pro pořízení letní zahradní kuchyně, v první řadě se musíte rozhodnout, po jakých materiálech sáhnete. Zahradní kuchyně realizované svépomocí se nejčastěji staví z cihel nebo kamene. Tyto materiály totiž skvěle zapadnou do exteriérového prostředí a bez problémů odolají náročným klimatickým vlivům – dešti, sněhu, mrazu i silnému větru. Z cihel můžete postavit nosnou konstrukci, na kterou umístíte kamennou, kompaktní nebo třeba dřevěnou pracovní desku. Nebudete potřebovat žádné dřevěné či dřevotřískové korpusy pro kuchyňské skříňky, dvířka namontujete přímo na zděnou konstrukci.

Letní zahradní kuchyně může být postavena samozřejmě i ze dřeva, které však vyžaduje pravidelnou údržbu. Příliš se nehodí do otevřených prostorů bez střechy, na druhé straně je mobilnější a v případě potřeby se dá přesunout. Zajímavým řešením jsou pak zahradní kuchyně z kovu, především z nerezu, které jsou odolné a jednoduché na údržbu. Kuchyně z kovu se však hodí spíše do moderněji zařízených prostorů, ke klasickému rustikálnímu stylu se příliš nehodí.

Zahradní kuchyně – zastřešené i nezastřešené

Zahradní kuchyně se staví jak zastřešené, tak nezastřešené. Chcete-li si užívat venkovní posezení a přípravu pokrmů i v deštivém počasí, upřednostněte zastřešenou variantu. Střecha může být rovná i sedlová, stejně tak i transparentní nebo postavená z běžné střešní krytiny.

Velké kouzlo má však i nezastřešená zahradní kuchyně, do které pronikne větší množství přirozeného světla. Navíc působí vzdušněji a přinese efekt propojení vnitřního prostoru s exteriérem. Pokud se rozhodnete pro vybudování otevřené zahradní kuchyně nebo venkovního posezení, postarejte se o odvod dešťové vody. Při vydatných deštích by se mohlo nahromadit větší množství vody a riziko uklouznutí na podlaze by bylo velké.

Doporučujeme používat venkovní drenážní žlaby, které jsou nenápadné a postarají se o rychlý a efektivní odvod vody. Moderní drenážní žlaby z nerezové a pozinkované oceli u nás vyrábí například břeclavská společnost Alcaplast. Jsou vhodné zejména k odvádění povrchové vody, která se hromadí v okolí budov při dešti a sněhu. Své uplatnění nachází nejen při realizaci zahradní kuchyně, ale také venkovní terasy, zimní zahrady, chodníků nebo příjezdových cest. Na výběr máte z různých typů roštů, které podtrhnou vzhled vašeho venkovního posezení a zvýší komfort při používání kuchyně. Žlaby pak využijete i pro vylévání odpadní vody, která vám zůstane po vaření a čištění potravin.

Užijte si přípravu pokrmů i posezení s přáteli

V současné době se letní zahradní kuchyně staví tak, aby zajistily zázemí jak pro přípravu pokrmů, tak samotné posezení. Proto se rozdělují do několika zón. Na přípravnou a varnou zónu může přímo navazovat zóna jídelní tvořená stolem nebo barovým pultem.

Je na vás, čím vším prostor pro přípravu pokrmů vybavíte. Doporučujeme pořídit sporák s litinovými pláty, kde můžete vařit přílohy či polévky, smažit bramboráky připravovat guláš. Součástí kuchyně by měl být i gril, ať už elektrický, nebo plynový. Možnosti přípravy pokrmů se vám rozšíří zejména v případě, bude-li na varnou a přípravnou zónu letní kuchyně navazovat také udírna. Dobrou službu vám udělá i malá lednice.

Pokud to venkovní prostory umožňují, postavte pracovní desku tak, aby směřovala k posezení, baru či jídelnímu stolu. Díky tomu nebudete stát k ostatním při přípravě pokrmů zády a budete v přímém kontaktu s vaší rodinou nebo návštěvou.

Nainstalujte dřez s přívodem vody

Pokud je to jen trochu možné, nechejte si do prostoru zahradní kuchyně přivést pitnou vodu z řádu. Nebudete muset neustále nosit vody v let lahvích nebo barelech. Vodu budete potřebovat zejména pro čištění potravin a vaření, využijete ji však i pro mytí rukou. Nezapomeňte, že dřez musí být přes dřezový sifon napojený na odpad. Vždy používejte kvalitní dřezové sifony, které zachytí nečistoty a zabrání šíření zápachu. Odvod vody z dřezu přes obyčejnou hadici nebo flexi připojení (husí krk) považujte spíše za dočasné řešení.

Zahradní kuchyni umístěte tam, kde nefouká vítr

Než začnete s realizací zahradní kuchyně svépomocí, dobře si rozmyslete, kam ji umístěte. Pokud bude kuchyně otevřená ze všech stran a nebude mít ani jednu boční zídku, s velkou pravděpodobností do ní bude foukat. Při silnějších větrech bude příprava pokrmů obtížná a posezení nekomfortní. Doporučujeme umístit kuchyni do závětří a alespoň z jedné strany ji ochránit zídkou.

Dodržíte-li pár základních zásad pro realizaci zahradní kuchyně, budete si venkovní stolování užívat a strávíte venku dlouhé dny i večery. Při zařizování zahradní kuchyně se nezaměřujte jen na samotné vybavení. Nepodceňte odvod povrchové vody, připojení na elektřinu a zdroj pitné vody nebo vhodné umístění.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...