Pěstování hlívy ústřičné zvládnete i doma

Pěstování hlívy ústřičné zvládnete i doma

Hlíva ústřičná patří mezi podivnosti rostlinné říše. V přírodě se vyskytuje jako parazitická dřevokazná houba a při pohledu na trsy na kmenech stromů by vás asi nenapadlo, jak široké využití bude mít v kuchyni. O tom, jak se stala během několika desetiletí oblíbenou, svědčí to, že je třetí průmyslově nejpěstovanější houbou na světě.Svou podobou s lidským uchem vypadají nevábně (pozor, neplést s babským uchem!:-) a ke konzumaci zrovna nelákají. Obsahují ale tolik prospěšných látek, až se to na takovou nenápadnou obyvatelku lesů nezdá.

Predátor mezi houbami

Se svou stříbřitě šedou nebo šedohnědou barvou vypadá jemně, i když dorůstá celkem velkých rozměrů a navíc v seskupeních a trsech vypadá opravdu rozložitě. Nejčastěji se používá v orientálních receptech, kde svou mírně nasládlou chutí vyvažuje pálivé a kořeněné přísady. I přes ně ale pokrmům propůjčí svou typickou vůni.
Velmi zajímavý je fakt, že v říši hub nic podobného nenajdete, protože hlíva ústříčná dokáže látkami vyučovanými do podhoubí zabíjet a rozkládat hlístice a další organismy v půdě. Je možné, že právě takto získává vysoký obsah dusíku. Živiny ale jinak získává ze svých hostitelů.

Často bývá konzumovaná v rámci detoxikačních programů, protože na sebe dokáže navázat škodliviny a odpravit je z organismu pryč. Bez přikrášlování a jednoduše to znamená, že má projímavý účinek. Takto posílený organismus je odolnější a silnější.

Hlíva ústřičná patří do vzácné skupiny organismů, které dokáží zbavovat své okolí škodlivých látek. Dokáže například bojovat s rtutí obsaženou v půdě!

Poptávka po hlívě ústřičné je mnohem vyšší, než na kolik by vystačila přirozená produkce. Pěstování naštěstí není obtížné, nevyžaduje speciální úpravy, zařízení, ani speciální dovednosti.

Hlíva ústřičná při dietě i detoxikaci

Stejně jako ostatní houby je hlíva ústřičná jediným přírodním zdrojem vitamínu D, tolik důležitého pro náš organismus. Právě on stojí za zvýšenou obranyschopností.
Z nutričního hlediska je nejvýživnější částí houby její klobouček.
Antioxidant Ergothioneine dokáže tlumit zánětlivé procesy. Některé výzkumy tvrdí i to, že tento prvek zpomaluje kornatění cév.

 • Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi
 • Čistí mízní krevní řečiště (podpora v boji s kornatěním cév)
 • Podporuje metabolismus a funkčnost střev
 • Má protizánětlivé účinky
 • Zvyšuje tvorbu červených krvinek
 • Působí proti virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, proti hemeroidům, ekzémům
 • Vysoký obsah zinku, železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitamín C, kyseliny listové, niacinu, a vitamínů B1 a B2

Bez pěstování hlívy ústřičné to nejde

mushrooms-295823_1280

Poptávka po hlívě ústřičné je mnohem vyšší, než na kolik by vystačila přirozená produkce. Pěstování naštěstí není obtížné, nevyžaduje speciální úpravy, zařízení, ani speciální dovednosti. K pěstování je potřeba čerstvý špalek z listnatého stromu (topol, ořech, osika...) a naočkuje se zakoupenou sadbou (navrtá se otvor do nějž se následně vtlačí podhoubí).Připravenému dřevu svědčí teplo a vlhko. Důležitá je ochrana před větrem nebo průvanem, který by vysušoval povrch. Špalky se často uloží do igelitového pytle na asi 2 měsíce a poté se vkládají do plytké jamky. 

Roste od léta až do zimy, pokud byla mírná zima, pak není problém najít hlívu už brzy z jara.

 • Hlíva se neobejde bez vody, někteří pěstitelé kmeny stromů dokonce zavlažují
 • Je možno ji pěstovat i na dřevitých odpadech nebo slámě
 • Pokud budete na podzim kácet stromy, polena skvěle využijete právě k účelu naočkování hlívou
 • Podhoubí se rozrůstá při vyšších teplotách

Hlíva ústřičná v kapslích

Nejste-li schopni pozřít tuto houbu a ani tak nechcete být ochuzeni o její účinky, existuje řešení. Popularita dostala hlívu ústřičnou až do podoby kapslí, které se užívají jako doplněk stravy a do organismu vpravují množství užitečných látek.

Příprava hlívy ústřičné tak, aby chutnala každému

K často servírovaným pochoutkám patří zejména v asijských kuchyních – v čínské, korejské i japonské. Výborně chutnají čerstvé mladé houby upravené pouze vařením, receptů ale existuje spousta. Vyzkoušejte některý z nich nebo se podělte o váš vlastní.

Hlíva ústřičná není jen tak ledajaká houba. Pokud si na ní zkusíte pochutnat v některém z palivých asijských pokrmů, jistě jí přijdete na chuť.

- I když je hlíva sama o sobě aromatická, připravuje se s voňavými bylinkami. Na pekáč do trouby se skládá společně s rozmarýnem, zázvorem, tymiánem, majoránkou nebo šalvějí, součástí může být voňavý česnek a cibule.
- Využít můžete těsto pro přípravu pizzy (nebo jiné pro přípravu placky), na kterou se pokladou kousky hlívy, karamelizovaná cibulka, sýr gorgonzola, fontina nebo jiné podobné sýry.
- Na hlívě si pochutnáte i v kořeněných míchaných vajíčkách.
- Zapékat se může s nivou a jinýmu sušenými houbami.
- Sedí k ní chuť pórku, využijete ji při tvorbě špízů.
- Nudné jídelníčky ozvláštní pikantní a kari omáčky s hlívou a bramborami nebo rýží. Uzpůsobit se dají i omáčky s bílým nebo červeným vínem.
- Hlívu ústřičnou je možno naložit i marinovat.

Jak naložit a marinovat hlívu

Do salátů, směsí nebo omáček se vyplatí hlívu naložit do sklenic společně s kořenovou zeleninou a koprem.
Marinádu připravíte z indického kari, sójové omáčky, dijonské horčice, rostlinného oleje a oregana. S chutěmi se ale nebojte experimentovat a vyzkoušejte třeba vlastní inovovanou kombinaci.

Hlíva ústřičná není jen tak ledajaká houba. Pokud si na ní zkusíte pochutnat v některém z pálivých asijských pokrmů, jistě jí přijdete na chuť. 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...