Plemena psů: do teplého bytu a k aktivní rodině jedině dalmatin

Plemena psů: do teplého bytu a k aktivní rodině jedině dalmatin

Říká se, že štěňata dalmatina jsou tak roztomilá, že snad ani nemohou být opravdová. Naštěstí jsou mazlivá a tak si jich můžete užít dosyta. Ani postupem času ale nepřestávají výt přítulní a rádi se nechávají hýčkat. Vůči cizím lidem jsou ostražití, vás ale po příchodu domů přivítají se vší parádou, jak se na správného rodinného mazlíčka patří. Všechno bude fungovat ale jen když jim dopřejete hodně pohybu.

Když vás nechá dalmatin na chvíli oddechnout, můžete spočítat jeho tečky. K číslu 101 se nejspíš nedostanete, ale zabaví vás to na dlouho. Asi tím svého psa příliš nepobavíte, protože bezcílné povalování je to, co nesnáší ze všeho nejvíc!

Nejspokojenější bude doma

Trávit den vedle svého pána by si přáli všichni psi. Dalmatin je však tak společenský, že pobyt odděleně od smečky mu viditelně neprospívá. V průběhu vývoje se přizpůsobil pobytu ve vyhřátých místnostech (k tomu přispívá krátká srst) a naučil se snášet další zvířata.
Pokud tedy hledáte psa do bytu, pak svými vlastnostmi by mezi zvažovanými variantami neměl chybět právě dalmatin.

Vodítko budete hledat ráno, večer a vlastně pořád

Po člověku vyžaduje neustálou aktivitu. Nudě se snaží vyhnout vším možným a mnohdy se zdá, že je neunavitelný. Pravidelné dlouhé procházky, při přitakové spoustě energie, musí být samozřejmostí. Ideální ale je, když se doplní ještě o některý z pscích sportů. Je takovým psím triatlonistou – běhá co mu nohy stačí, srdnatě plave, jen na kole raději bude doprovázet vás a nahradí jej hrou s míčkem nebo frisbee. Pokud se sami věnujete některému z kondičních sportů, dalmatin bude rád, že zrovna on má to štěstí na aktivního pána.

Když vás nechá dalmatin na chvíli oddechnout, můžete spočítat jeho tečky. K číslu 101 se nejspíš nedostanete, ale zabaví vás to na dlouho. Asi tím svého psa příliš nepobavíte, protože bezcílné povalování je to, co nesnáší ze všeho nejvíc!

Inteligentní výraz je mu vlastní

Hustá a krátká srst z něj dělá psího elegána. Právě na ní totiž nejvíc vyniknou typické tmavé skvrny. Štíhlé tělo a dlouhé nohy jsou výsledkem cíleného křížení a výběru jedinců pro plození potomstva. Tím se upevňovaly požadované vlastnosti a rysy do současné podoby. Geny se však přeci jen někdy projeví, a tak i dnes narazíte na světlejší či tmavší skvrny, nebo větší tmavá místa na srsti, tzv. plotny.
Jeho vzhled ho nasměřoval do šlechtických kruhů. Už tenkrát oceňovali jeho jedinečné přátelské vlastnosti a byl vizuálním doplňkem idylických chvil.

Čím vás dalmatin ohromí:

  • Nezvykle citlivá povaha je příčinou jeho těžší socializace v dospělosti (to je však naopak příčinou nebývalé věrnosti)
  • Nesnáší změny, preferuje zaběhnutý pořádek
  • Je otužilý, ale má rád teplo – vyhřívání na sluníčku, to je jeho
  • Pokud se ocitne v ohrožení buď sám pes nebo někdo z jeho smečky, rázně zakročí
  • Všechny zmíněné vlastnosti v kombinaci s výborným čichem z něj dělají dobrého vodícího psa
  • Byl využíván jako lovecký nebo záchranářský pes

Elegantní tečky nepatří jen k módě

Nic není pro dalmatiny tolik typické, jako jejich skvrny. Přitom na čerstvě narozených štěňátcích je nenajdete a vyvíjí se až s věkem. Přestávají se měnit až ve věku jednoho a půl roku, kdy už má srst finální podobu i barvu. Samotné skvrny bývají buď tmavě hnědé nebo černé a neměly by splývat. Ani jedno z toho není správnější, obojí k dalmatinům patří.
Do chovu se nemohou zařadit jen psi, kteří se liší od standardu. Mají barevnou plotnu na srsti nebo netradiční barvu očí. Na další generaci se sice podílet nemohou, nebrání jim to však v tom, aby byli těmi nejlepšími společníky.

Jak vyřešit chmury? Možná ve svém životě potřebujete dalmatina. Milují vydatný spánek, ve kterém vypadají tak klidně... I tak hlídají každý váš pohyb a nenechají bez dozoru. Jejich přítulnost k vám smutek rozhodně nepustí.

Na výcvik s odměnami a trpělivostí

Nevyužít inteligenci a učenlivost dalmatinů by byla škoda. Při výcviku buďte důslední, ale ne přehnaně tvrdí a agresivní. Takové metody nejsou nic pro jejich mírné povahy. Raději se vybavte pamlsky a začněte pracovat na systému povelů a odměn. Práce a zábava je nezbytností pro všestranný rozvoj.
Dalmatin nikdy nezapomene na příkoří a nespravedlnosti, které se mu děly. Takovou stopu si pak s sebou už nese celý život.

Výživa dalmatinů

K jídlu je rozhodně není potřeba pobízet, ba spíše naopak. S velkým přísunem jídla a nedostatečnou aktivitou dalmatinovi hrozí nadváha. Základní složku stravy sestavte s co nejvyšším obsahem bílkovin. Problematickým pamlskem se stávají pochoutky se sušeným hovězím masem, které obsahuje větší množství proteinů. Dalmatin je nezpracuje a tvoří se tak močové kameny.

Jak vyřešit chmury? Možná ve svém životě potřebujete dalmatina. Milují vydatný spánek, ve kterém vypadají tak klidně... I tak hlídají každý váš pohyb a nenechají bez dozoru. Jejich přítulnost k vám smutek rozhodně nepustí.

Možná vás opravdu neslyší...

Zdá se, že je malý dalmatin apatický a nereaguje na vás ani na jiné zvuky? Problém by mohl mít nepříjemné vysvětlení.
Je známým faktem, že zvířata s bílou srstí trápí jeden dědičný nešvar. Objevuje se u nich dědičná hluchota, která je spojována právě se světlou barvou srsti. Týká se ale třeba i těch, kteří mají jen bílé skvrny.
Příčinou je poškození sluchového aparátu, ke kterému dochází degenerací cév. Proč se tak děje nebylo zatím objasněno. Problém se netýká jen psů, ale i koček, myší a dokonce i člověka.


Co si počít s hluchým psem? Oboustraně hluchá mláďata jsou často utracena hned po narození, protože nejsou ovladatelná a tím o dost nebezpečnější. To se týká pokynů od majitele i pohybu kolem silnice, kde neohrožuje jen sebe, ale i posádky automobilů.

Nezkoušejte, komu dojde „šťáva" dřív, jestli vám nebo dalmatinovi. Kurz na vaše vítězství nebude nikterak příznivý. Dalmatin je energie schovaná v elegantním obalu. Citlivý pes bez přítomnosti smečky, na kterou si zvykl od štěněcího věku, strádá. A takový pohled na smutné štěně nemůžete riskovat...Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...