Plemena psů: do teplého bytu a k aktivní rodině jedině dalmatin

Plemena psů: do teplého bytu a k aktivní rodině jedině dalmatin

Říká se, že štěňata dalmatina jsou tak roztomilá, že snad ani nemohou být opravdová. Naštěstí jsou mazlivá a tak si jich můžete užít dosyta. Ani postupem času ale nepřestávají výt přítulní a rádi se nechávají hýčkat. Vůči cizím lidem jsou ostražití, vás ale po příchodu domů přivítají se vší parádou, jak se na správného rodinného mazlíčka patří. Všechno bude fungovat ale jen když jim dopřejete hodně pohybu.

Když vás nechá dalmatin na chvíli oddechnout, můžete spočítat jeho tečky. K číslu 101 se nejspíš nedostanete, ale zabaví vás to na dlouho. Asi tím svého psa příliš nepobavíte, protože bezcílné povalování je to, co nesnáší ze všeho nejvíc!

Nejspokojenější bude doma

Trávit den vedle svého pána by si přáli všichni psi. Dalmatin je však tak společenský, že pobyt odděleně od smečky mu viditelně neprospívá. V průběhu vývoje se přizpůsobil pobytu ve vyhřátých místnostech (k tomu přispívá krátká srst) a naučil se snášet další zvířata.
Pokud tedy hledáte psa do bytu, pak svými vlastnostmi by mezi zvažovanými variantami neměl chybět právě dalmatin.

Vodítko budete hledat ráno, večer a vlastně pořád

Po člověku vyžaduje neustálou aktivitu. Nudě se snaží vyhnout vším možným a mnohdy se zdá, že je neunavitelný. Pravidelné dlouhé procházky, při přitakové spoustě energie, musí být samozřejmostí. Ideální ale je, když se doplní ještě o některý z pscích sportů. Je takovým psím triatlonistou – běhá co mu nohy stačí, srdnatě plave, jen na kole raději bude doprovázet vás a nahradí jej hrou s míčkem nebo frisbee. Pokud se sami věnujete některému z kondičních sportů, dalmatin bude rád, že zrovna on má to štěstí na aktivního pána.

Když vás nechá dalmatin na chvíli oddechnout, můžete spočítat jeho tečky. K číslu 101 se nejspíš nedostanete, ale zabaví vás to na dlouho. Asi tím svého psa příliš nepobavíte, protože bezcílné povalování je to, co nesnáší ze všeho nejvíc!

Inteligentní výraz je mu vlastní

Hustá a krátká srst z něj dělá psího elegána. Právě na ní totiž nejvíc vyniknou typické tmavé skvrny. Štíhlé tělo a dlouhé nohy jsou výsledkem cíleného křížení a výběru jedinců pro plození potomstva. Tím se upevňovaly požadované vlastnosti a rysy do současné podoby. Geny se však přeci jen někdy projeví, a tak i dnes narazíte na světlejší či tmavší skvrny, nebo větší tmavá místa na srsti, tzv. plotny.
Jeho vzhled ho nasměřoval do šlechtických kruhů. Už tenkrát oceňovali jeho jedinečné přátelské vlastnosti a byl vizuálním doplňkem idylických chvil.

Čím vás dalmatin ohromí:

  • Nezvykle citlivá povaha je příčinou jeho těžší socializace v dospělosti (to je však naopak příčinou nebývalé věrnosti)
  • Nesnáší změny, preferuje zaběhnutý pořádek
  • Je otužilý, ale má rád teplo – vyhřívání na sluníčku, to je jeho
  • Pokud se ocitne v ohrožení buď sám pes nebo někdo z jeho smečky, rázně zakročí
  • Všechny zmíněné vlastnosti v kombinaci s výborným čichem z něj dělají dobrého vodícího psa
  • Byl využíván jako lovecký nebo záchranářský pes

Elegantní tečky nepatří jen k módě

Nic není pro dalmatiny tolik typické, jako jejich skvrny. Přitom na čerstvě narozených štěňátcích je nenajdete a vyvíjí se až s věkem. Přestávají se měnit až ve věku jednoho a půl roku, kdy už má srst finální podobu i barvu. Samotné skvrny bývají buď tmavě hnědé nebo černé a neměly by splývat. Ani jedno z toho není správnější, obojí k dalmatinům patří.
Do chovu se nemohou zařadit jen psi, kteří se liší od standardu. Mají barevnou plotnu na srsti nebo netradiční barvu očí. Na další generaci se sice podílet nemohou, nebrání jim to však v tom, aby byli těmi nejlepšími společníky.

Jak vyřešit chmury? Možná ve svém životě potřebujete dalmatina. Milují vydatný spánek, ve kterém vypadají tak klidně... I tak hlídají každý váš pohyb a nenechají bez dozoru. Jejich přítulnost k vám smutek rozhodně nepustí.

Na výcvik s odměnami a trpělivostí

Nevyužít inteligenci a učenlivost dalmatinů by byla škoda. Při výcviku buďte důslední, ale ne přehnaně tvrdí a agresivní. Takové metody nejsou nic pro jejich mírné povahy. Raději se vybavte pamlsky a začněte pracovat na systému povelů a odměn. Práce a zábava je nezbytností pro všestranný rozvoj.
Dalmatin nikdy nezapomene na příkoří a nespravedlnosti, které se mu děly. Takovou stopu si pak s sebou už nese celý život.

Výživa dalmatinů

K jídlu je rozhodně není potřeba pobízet, ba spíše naopak. S velkým přísunem jídla a nedostatečnou aktivitou dalmatinovi hrozí nadváha. Základní složku stravy sestavte s co nejvyšším obsahem bílkovin. Problematickým pamlskem se stávají pochoutky se sušeným hovězím masem, které obsahuje větší množství proteinů. Dalmatin je nezpracuje a tvoří se tak močové kameny.

Jak vyřešit chmury? Možná ve svém životě potřebujete dalmatina. Milují vydatný spánek, ve kterém vypadají tak klidně... I tak hlídají každý váš pohyb a nenechají bez dozoru. Jejich přítulnost k vám smutek rozhodně nepustí.

Možná vás opravdu neslyší...

Zdá se, že je malý dalmatin apatický a nereaguje na vás ani na jiné zvuky? Problém by mohl mít nepříjemné vysvětlení.
Je známým faktem, že zvířata s bílou srstí trápí jeden dědičný nešvar. Objevuje se u nich dědičná hluchota, která je spojována právě se světlou barvou srsti. Týká se ale třeba i těch, kteří mají jen bílé skvrny.
Příčinou je poškození sluchového aparátu, ke kterému dochází degenerací cév. Proč se tak děje nebylo zatím objasněno. Problém se netýká jen psů, ale i koček, myší a dokonce i člověka.


Co si počít s hluchým psem? Oboustraně hluchá mláďata jsou často utracena hned po narození, protože nejsou ovladatelná a tím o dost nebezpečnější. To se týká pokynů od majitele i pohybu kolem silnice, kde neohrožuje jen sebe, ale i posádky automobilů.

Nezkoušejte, komu dojde „šťáva" dřív, jestli vám nebo dalmatinovi. Kurz na vaše vítězství nebude nikterak příznivý. Dalmatin je energie schovaná v elegantním obalu. Citlivý pes bez přítomnosti smečky, na kterou si zvykl od štěněcího věku, strádá. A takový pohled na smutné štěně nemůžete riskovat...

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...