Podzimní evergreen: zahradní ohniště s posezením si užijí všichni

Podzimní evergreen: zahradní ohniště s posezením si užijí všichni

Přichází pravý podzim. Slunce ani přes veškerou snahu nehřeje tak, jak si pamatujete z léta, a místo něj se o slovo hlásí první mrazíky. Na polích se povaluje mlha a někde mezi spadaným listím a holými větvemi si můžete užít podzimní náladu ještě mocněji. K tomu potřebujete jedno: zahradní ohniště, které ale nepatří jen k sychravému podzimu.

Předpokladem vydařené opékačky jsou spolehlivě zkrocené plameny. To je potřeba zařídit bezpěčně a s jistotou. U malého ohniště si pak pochutnáte s dětmi na špekáčku, u velkého pohostíte klidně celou bandu přátel.

Vybudujte si zahradní ohniště

V každé zahradě se nedá vybudovat posezení v podobě altánu, pergoly nebo terasy. Nemusí vám to být ale líto, protože existuje i jedna méně nápadná možnost, jak vytvořit místo pro odpočinek a přípravu dobrot. Při opékání nad ohněm si užijete dobrou společnost a nakonec si ještě společně pochutnáte třeba na špekáčku.
Zahradní ohniště představuje nejméně náročnou úpravu terénu. V té nejzákladnější verzi vám jeho příprava zabere pár minut. Podívejte se ale na propracovanější ohniště, která jsou i zajímavou součástí zahrady nebo dvorku.

Ideální čas pro vybudování ohniště je právě teď. Zima se nenápadně plíží, pole osiřela a místa pro zahradní ohniště je tak spousta. Když si dáte záležet, budete mít vystaráno i v následujících letech.

Nechcete-li fádní zahradní ohniště, máte několik možností, jak oheň zkrotit:

  • mírně zspuštěné ohniště obložené kameny
  • ohniště se „zídkou" z navrstvených kamenů nebo cihel
  • zapuštěné vyzděné ohniště s posezením
  • mísa na oheň (plytká i hluboká, volně stojící i zapuštěná)
  • přenosné ohniště

Oheň pod kontrolou

Strategické umístění ohniště přispěje k jeho častějšímu využívání. Může být dominantou zahrady nebo zůstat nenápadně zastrčené. Pohodlný přístup, dostatek prostoru a prostředí v závětří jsou ideálními předpoklady k tomu, aby se stalo nejvyhledávanějším místem zahrady.
Obklopit jej mohou lavice, stoly, židle i křesla a celý komplex je dokonce možné opatřit přístřeškem tak, aby kouř volně unikal.
Důležitým aspektem při budování jsou samozřejmě protipožární opatření. Riziko spočívá především ve vysokých plamenech a jiskrách. Pozor tedy na blízkost lesa, jiných dřevin nebo hořlavého vybavení obecně.
Dostatečný prostor kolem dokola je žádoucí nejen z pohledu bezpečnosti, ale i pohodlí. Ve větším prostoru pohostíte více návštěvníků, všichni budou mít volnost a navíc zbyde i dostatek místa pro přípravu jídla.

Vybudování trvalého ohniště

Proti šíření ohně slouží plytká jáma (asi 20cm hluboká, průměr cca 70cm). Zabrání se tak nejen šíření ohně, ale i poškození okolí, což oceníte například na jaře, kdy se příroda teprve probouzí.
Kolem vyhloubené jámy se vrství cihly nebo kameny. Vyšší dekorativní zídky vytvoří centrum celého místa a umožní širší využití ohniště. Budete moci nejen opákat, ale třeba zhotovit systém pro zavěšení kotlíku či pánve.

Ohniště snadno a rychle

Nejjednodušší cestou k ohniěti je využití nádoby, ve které se založí oheň. Z žáruvzorného materiálu se dají sehnat různě hluboké nádoby a mísy, které lze nechat stát volně nebo je usadit do konstrukcí z odolného materiálu.
Propracovanějším ohništín nechybí vydlážděné okolí a železná mřížka jako kryt.

Vrátit se do doby, kdy jste si připravovali skvělá kotlíková jídla jen z několika surovin, bude se zahradním ohništěm jednoduché. Dětem názorně ukážete názorným příkladem opak toho, co mohou vidět na obrazovkách: že existují i alternativní způsoby přípravy jídla bez mnoha pomůcek a elektrických pomocníků. Na letním táboře pak už budou mezi vrstevníky protřelými kuchtíky.

Kotlíkový guláš

Někdo je schopný za zážitky zaplatit velké peníze, přitom k nim není potřeba nic výjimečného. Voňavý kotlíkový guláš nepotřebuje žádné speciální sutoviny ani náčiní, přesto si na něm pochutnáte jako na žádném jiném pokrmu. Hlavní přísadou je v tomto případě totiž to správné prostředí!
Kotlíkový guláš se zrodil v Maďarsku a jeho jednoduchost z něj udělala rozšířené a oblíbené jídlo nejen trampů. Neznamená to ale, že je potřeba jen málo surovin – to spíše naopak.

Co budete potřebovat: hovězí maso, cibuli, brambory, červenou papriku, česnek sůl, olej, kmín, paprikové lusky, rajčata.
Postup: Začíná se od rozpálení oleje, zesklovatění cibulky, zasypání červenou paprikou. Maso se nakrájí na malé kousky a přihodí do kotlíku. Dusí se ve vlastní šťávě společnš s dalšími přidanými ingrediencemi. Jako poslední se přidává na drobno nakrájená paprika a rajčata.

Pokud chcete připravovat i jiné dobroty, pak se můžete inspirovat mezi recepty na jídla z jednoho hrnce.

Stavba zahradního ohniště není žádná věda. Oheň nesmí mít možnost šíření, jen tak bude podzimní zábava příjemným společně stráveným časem.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...