Pokládka dlažby na terče – přečtěte si její výhody

Pokládka dlažby na terče – přečtěte si její výhody

Pokud plánujete realizaci nové venkovní dlažby, kromě výběru samotného podlahového materiálu zvažte i různé způsoby montáže. Ačkoliv je stále nejrozšířenějším způsobem mokrá pokládka s využitím lepidla, postupně roste zájem i o suchou pokládku na terče, která přináší mnoho výhod. Suchá výstavba šetří čas i materiál, umožňuje snadnou výměnu při poškození dlaždice, dlažba je navíc ihned pochozí. Výhod pokládky na terče je však mnohem více. Pojďme se na některé z nich blíže zaměřit.

Suchá pokládka dlažby je snadná a rychlá

Montáž venkovní dlažby lze realizovat dvěma postupy, a to buď pokládkou mokrou, nebo suchou. Mokrá pokládka představuje tradiční postup lepením pomocí betonu, malty či speciálního lepidla. Zajistí pevné ukotvení podlahového materiálu, vzhledem k delší době zasychání je však časově náročná.

Ve srovnání s tím existuje i pokládka suchá, která se realizuje kotvením dlaždic na plastové nebo gumové terče, a to bez použití jakéhokoliv lepidla. Suchá pokládka dlažby je jednoduchá, umožňuje snadné vycentrování dlaždic i jejich uvedení do roviny. Hlavní předností je rychlost realizace, která je ve stavebnictví obzvláště důležitá. Při pokládce dlažby na terče totiž nemusíte na nic čekat, ihned po montáži je podlahový materiál pochozí a připravený pro plné zatížení.

Pod dlažbu umísíte rozvody i elektroinstalaci

dlažba na terče1Při montáži dlažby na terče můžete využít volného prostoru pod dlaždicemi. Bez problémů tak přímo pod ně umístíte rozvody vody, elektroinstalaci a další stavební prvky. Dlažba na terče se často instaluje i v okolí bazénů, můžete pod ní snadno umístit i hadice pro filtraci, stejně tak i zavlažovací systém na svou zahradu. Dlaždice připevněné na terče lze snadno demontovat, a tak se kdykoliv bez problémů dostanete k prvkům umístěným pod ní. Dlažbu na plastové nebo gumové terče navíc můžete pokládat i přímo na hydroizolační fólii, kterou v případě potřeby snadno opravíte. Právě hydroizolační fólie totiž bývá častou příčinou narušení hydroizolace střechy, terasy i balkonu.

Výměna poškozené dlaždice je otázkou několika minut

Pokud dojde k poškození venkovní dlažby upevnění pomocí lepidla, je její oprava či výměna komplikovaná. Neobejde se bez vyřezání původní dlažby, nahrazení za novou a následného spárování. V případě suché pokládky dlažby na terče je případná výměna velmi snadno. Poškozenou dlaždici jednoduše vyjmete a nahradíte za novou. To vše bez použití elektrického nářadí či spárování. Díky tomu, že se takto zhotovená dlažba nespáruje, poslouží mezery mezi dlaždicemi jako prostor pro odvedení vody na izolační vrstvu. Na podlaze se tak nebude shromažďovat voda a riziko uklouznutí se minimalizuje.

Dlažba na terče snese i velké zatížení

Na terče se zpravidla instaluje keramická dlažba o tloušťce 2 cm, která vyniká svou pevností a odolností. Dlaždice určené pro montáž na terče jsou zkonstruované tak, aby snesly i větší zatížení. Proto jsou pro použití v exteriérech ideální volbou. Většina výrobců dlažeb na terče uvádí maximální zatížení jedné dlaždice často i 1 tunu, proto můžete na dlažbě dlouhodobě umísťovat i těžší předměty. Keramická dlažba je i přes odolnost lehčí než tlustší kamenná či betonová dlažba, což usnadní převoz materiálu i následnou pokládku.

Výšku dlažby snadno upravíte i při položení dlažbě

Při pokládce velkých dlaždic mokrou cestou dochází často k nerovnostem, které kazí výsledný dojem z hotové dlažby. Kromě pevných terčů se však může dlažba instalovat i na výškově stavitelné terče, díky kterým precizně vycentruje každou dlaždici tak, aby byla naprosto v rovině. Pokud by v průběhu let došlo ke vzniku nerovností či mírnému sesuvu, pomocí stavitelných terčů můžete kdykoliv dlažbu dodatečně dorovnat. Existují také retifikační terče s kloubově uloženou podložkou, díky kterým vyrovnáte nejen výškové rozdíly, ale i spády. Při pokládce dlažby na terče tak snadno dosáhnete i perfektně vyspádované podlahy přesně podle svých představ.

Další výhody pokládky dlažby na terče

Rychlost pokládky, vysoká odolnost, jednoduchá oprava bez bourání či snadné nastavení výšky. To jsou jen některé z mnoha výhod, které vám realizace dlažby suchou výstavbou přinese. Výhod je však více, například:

  • Chůze po dlažbě na terčích je měkká, a tedy příjemná
  • Dlažba zakryje nevzhledné vpusti a odtokové žlaby
  • Plastové či gumové terče jsou cenově dostupné
  • Keramická dlažba na terče je dostupná v mnoha dekorech
  • Díky nízké hmotnosti můžete dlažbu realizovat i na nosné konstrukce

Přečtěte si i naše další články o dlažbách a podlahových krytinách:

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...