Ptáci na krmítku v zimě: poznejte druhy, které k vám přilétají

Ptáci na krmítku v zimě: poznejte druhy, které k vám přilétají

Potrava v krmítku přiláká spoustu druhů ptáků, které můžeme pozorovat na velmi krátkou vzdálenost. Vedle sýkorek, které se na krmítkách objevují v největší míře, k vám zřejmě přilétají i mnohé další druhy, a ty na první pohled nepoznáte. Pokud máte na zahradě nebo na dvoře krmítko pro ptáky a chcete je pozorovat, přečtěte si náš přehled ptactva i s fotografiemi, díky kterému vaše ptačí návštěvníky bez problémů poznáte.

Sýkory

Nejrozšířenější skupinou ptáků, kteří ke krmítkům přilétají, jsou sýkory. Poznáte je nejen podle vzhledu, ale také chování. Sýkory totiž v krmítku dlouho nevydrží, zpravidla jen popadnou semínko a odletí na strom nebo keř. Až tam si svou potravu v klidu sní.

Existují dva nejčastější druhy sýkor, které se u nás vyskytují. První z n nich je sýkora koňadra. Je nejběžnější a největší sýkorou u nás. Má černou hlavu a bíle tváře. Černá barva pokračuje na náprsenku a tvoří pruh. Hřbet má sýkora žlutý až zelený, křídla modrošedá. Nejraději pojídá olejnatá semena, například slunečnici.

Dalším druhem je sýkora modřinka, kterou poznáte podle typického modrého zbarvení na hlavě. Sýkora modřinka má také ráda olejnatá semena, často však přilétá i na tukové koule, po kterých šplhá. Narazit můžete i na méně obvyklé druhy sýkor, například sýkoru parukářku, sýkoru lužní nebo sýkoru babku.

Čtěte také: Krmítko pro ptáky, které vyrobíte z PET lahve

Zvonek zelený

Zvonek zelený je malým druhem pěvce z čeledi pěnkavovitých. Velikostí připomíná vrabce. Má velkou hlavu a zobák ve tvaru kužele. Vzhled samiček a samců je odlišný. Samci mají světle žlutá ocasní pera o letky, samičky pak šedozeleně zbarvená těla s jemně žlutými křídly. Mladí ptáci jsou zbarvení dohněda. Zvonek zelený navštěvuje krmítka nejčastěji v hejnech. Protože je zvyklý sbírat potravu ze země, často jej uvidíte i pod krmítkem.

Pěnkava obecná

Pěnkava obecná je semenožravý pták, který hnízdí v hustých keřích nebo na stromech. Sbírá semena plevelů i kulturních rostlin, z krmítek si vyzobává i plody typu jeřabin. Zejména samec pěnkavy má charakteristické zbarvení, díky kterému je nezaměnitelný. V tzv. svatebním šatě má hřbet hnědočervený, spodinu těla růžovou a čelo modrošedé. V šatě prostém pak je samec méně výrazný. Samice jsou na druhou stranu nevýrazné, mají šedý nádech na horní i spodní části těla.

Vrabec

Vrabci se na krmítkách také objevují často. Narazit můžete jak na vrabce domácího, tak vrabce polního, který často přilétá v hejnech se strnady a zvonky. Vrabci se živí všemi druhy semen, které vyjídají jak z krmítek, tak ze země.

Stehlík obecný

Se stehlíky se setkáte zejména na venkově nebo okrajích měst. Ke krmítkům přilétají stehlíci v hejnech. Ve srovnání se zvonky jsou menší o cca třetinu, navíc působí štíhlým dojmem. Stehlík má protáhlý špičatý zobák. Řadí se k vůbec nejbarevnějším ptákům. Poznáte jej podle černobílé hlavy, červené masky a žlutého pruhu na křídle.

Čtěte také: Krmítko pro ptáky: 6+1 různých provedení krmítek

Červenka obecná

Jedná se o malého ptáka z čeledi lejskovitých. Tělo má kulovité s dlouhým ocasem a nohama. Z horní části má světle hnědé zbarvení, zespod pak modrošedé a bílé. Poznáte jej podle typické rezavé až červené náprsenky, kterou má na hrdle i obličeji. Samci i samičky mají stejné zbarvení.

Na krmítkách může narazit i na další druhy ptáků. Podívejte se na fotografie druhů, možná se čas od času objeví i u vás:

Brhlík lesní


 Čížek lesní

 

Dlask tlustozobý

 

Hrdlička zahradní

 

Hýl obecný

 

Sojka obecná

 

Kos černýDiskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...