Ptáci na krmítku v zimě: poznejte druhy, které k vám přilétají

Ptáci na krmítku v zimě: poznejte druhy, které k vám přilétají

Potrava v krmítku přiláká spoustu druhů ptáků, které můžeme pozorovat na velmi krátkou vzdálenost. Vedle sýkorek, které se na krmítkách objevují v největší míře, k vám zřejmě přilétají i mnohé další druhy, a ty na první pohled nepoznáte. Pokud máte na zahradě nebo na dvoře krmítko pro ptáky a chcete je pozorovat, přečtěte si náš přehled ptactva i s fotografiemi, díky kterému vaše ptačí návštěvníky bez problémů poznáte.

Sýkory

Nejrozšířenější skupinou ptáků, kteří ke krmítkům přilétají, jsou sýkory. Poznáte je nejen podle vzhledu, ale také chování. Sýkory totiž v krmítku dlouho nevydrží, zpravidla jen popadnou semínko a odletí na strom nebo keř. Až tam si svou potravu v klidu sní.

Existují dva nejčastější druhy sýkor, které se u nás vyskytují. První z n nich je sýkora koňadra. Je nejběžnější a největší sýkorou u nás. Má černou hlavu a bíle tváře. Černá barva pokračuje na náprsenku a tvoří pruh. Hřbet má sýkora žlutý až zelený, křídla modrošedá. Nejraději pojídá olejnatá semena, například slunečnici.

Dalším druhem je sýkora modřinka, kterou poznáte podle typického modrého zbarvení na hlavě. Sýkora modřinka má také ráda olejnatá semena, často však přilétá i na tukové koule, po kterých šplhá. Narazit můžete i na méně obvyklé druhy sýkor, například sýkoru parukářku, sýkoru lužní nebo sýkoru babku.

Čtěte také: Krmítko pro ptáky, které vyrobíte z PET lahve

Zvonek zelený

Zvonek zelený je malým druhem pěvce z čeledi pěnkavovitých. Velikostí připomíná vrabce. Má velkou hlavu a zobák ve tvaru kužele. Vzhled samiček a samců je odlišný. Samci mají světle žlutá ocasní pera o letky, samičky pak šedozeleně zbarvená těla s jemně žlutými křídly. Mladí ptáci jsou zbarvení dohněda. Zvonek zelený navštěvuje krmítka nejčastěji v hejnech. Protože je zvyklý sbírat potravu ze země, často jej uvidíte i pod krmítkem.

Pěnkava obecná

Pěnkava obecná je semenožravý pták, který hnízdí v hustých keřích nebo na stromech. Sbírá semena plevelů i kulturních rostlin, z krmítek si vyzobává i plody typu jeřabin. Zejména samec pěnkavy má charakteristické zbarvení, díky kterému je nezaměnitelný. V tzv. svatebním šatě má hřbet hnědočervený, spodinu těla růžovou a čelo modrošedé. V šatě prostém pak je samec méně výrazný. Samice jsou na druhou stranu nevýrazné, mají šedý nádech na horní i spodní části těla.

Vrabec

Vrabci se na krmítkách také objevují často. Narazit můžete jak na vrabce domácího, tak vrabce polního, který často přilétá v hejnech se strnady a zvonky. Vrabci se živí všemi druhy semen, které vyjídají jak z krmítek, tak ze země.

Stehlík obecný

Se stehlíky se setkáte zejména na venkově nebo okrajích měst. Ke krmítkům přilétají stehlíci v hejnech. Ve srovnání se zvonky jsou menší o cca třetinu, navíc působí štíhlým dojmem. Stehlík má protáhlý špičatý zobák. Řadí se k vůbec nejbarevnějším ptákům. Poznáte jej podle černobílé hlavy, červené masky a žlutého pruhu na křídle.

Čtěte také: Krmítko pro ptáky: 6+1 různých provedení krmítek

Červenka obecná

Jedná se o malého ptáka z čeledi lejskovitých. Tělo má kulovité s dlouhým ocasem a nohama. Z horní části má světle hnědé zbarvení, zespod pak modrošedé a bílé. Poznáte jej podle typické rezavé až červené náprsenky, kterou má na hrdle i obličeji. Samci i samičky mají stejné zbarvení.

Na krmítkách může narazit i na další druhy ptáků. Podívejte se na fotografie druhů, možná se čas od času objeví i u vás:

Brhlík lesní


 Čížek lesní

 

Dlask tlustozobý

 

Hrdlička zahradní

 

Hýl obecný

 

Sojka obecná

 

Kos černý

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...