Rostliny chřadnou, zahradník zoufá. Ohlídejte zavlažování zahrady i trávníku

Rostliny chřadnou, zahradník zoufá. Ohlídejte zavlažování zahrady i trávníku

Léto bývá zatěžkávací zkouškou pro každou zahradu i trávník. Právě na jaře je třeba myslet na to, že seschnutí a opětovné zazelenání neprospívá žádné rostlině. Vybudování zavlažování zahrady usnadní péči a ušetří její energii, kterou by spotřebovala pro regeneraci. I zalévání konví je závlahový systém, existují ale důmyslnější, které se postarají i když nebudete doma.

Moderní závlahové systémy neoklame ani déšť. Sami totiž poznají, kdy přichází jejich čas. Na vás je jen to, abyste vybrali ten správný.

Nejjednodušší zavlažování zahrady

Ověřená, nejjednodušší a nejméně nákladná klasika potřebuje jen zdroj vody, čerpadlo, hadice a koncovku, která se postará o rozdělení vody do okolí.
U hadic sledujte dostatečnou sílu stěny, pravidelnost textilního tlakového výpletu, původ (dobrý výrobce se za svůj název nestydí a včerpadla výrobek je jím označen – buď na obalu nebo přímo na hadici) a uvedení pracovního tlaku kolem 1MPa (10 Atm, 10Bar).

Čerpadlo je základ

U zdroje vody se neobejdete bez čerpadla ať zaléváte hadicí nebo to za vás dělá automatický systém.
Záleží na tom, zda čerpáte čistou nebo znečištěnou vodu. Zohlednit se musí hloubka, z jaké se bude čerpat, aby bylo dostatečně výkonné. Počítejte vždy raději s rezervou.
Nejčastěji si používají zahradní povrchová čerpadla, z větší hloubkou si poradí tlaková ponorná čerpadla a do nejhlubších vrtů pak patří čerpadla přímo pro ně určená.
Čerpadlem můžete vybavit i sud, do nějž je dvedena a zachytávána dešťová voda.

Smršťovací hadice - ne každá novinka se odvědčí

I v takovém sortimentu jako jsou hadice se čas od času objeví hit, který rázem nesmí chybět žádnému zahrádkáři. Třeba smršťovací hadice, která měla být řešením nepohodlného tahání a namotávání špinavých a méně inovativních šlauchů.
Lehký elastický materiál se při průtoku natahuje i na trojnásobek délky, navíc se jednotlivé kusy dají propojovat. Jakmile přestane protékat voda, jednotlivé kusy se zase vrátí do původního úsporného stavu.
Zkušenosti s nimi jsou ale rozporuplné. Chabá odolnost a životnost nebo nekvalitní zpracování, které nedokáže vést vodu pod větším tlakem patří mezi nejčastější stížnosti.

Vždy je třeba vybírat kvalitní produkty!

Nejlevnější způsob zavlažování: stará dobrá konev a chůze ke zdroji a zpět. V takovém případě určitě oceníte možnosti, jak snížit odpařování vody na užitkových plochách. Jako první možnost se nabízí zastínění, další používanou variantou je využití mulčovací kůry nebo sena, kterým se pokryje povrch záhonku.

191473605_8a8f7610cb_1600x900ms

Přímo k cíli: podpovrchové zavlažování

Voda se díky podpovrchovému szávlahovému systému dostane přesně tam, kde je potřeba. Všechny prvky závlahy jsou umístěny neviditelně a účinnost distribuce vody je proto vysoká. Nezadržuje se na povrchu, ani nevytváří tvrdou krustu.
Podpovrchový zavlažžovací systém se využívá na velmi svažitých plochách, kde by se jinak voda dostatečně nevsákla a odtekla by nevyužitá pryč.
Podpovrchové zavlažování nezhutňuje půdu
Některé rostliny vžadují právě tento způsob přísunu vlhkosti
Díky prostoru kořeny vegetace lépe sílí a rostou
Nadzemní část rostliny není pokryta vodou, která bývá příčinou plísní
Celková spotřeba vody pro zalévání je nižší

Automatické zavlažování skleníku nebo vinice

Mírné, ale pravidelné zálivky ve skleníku se docílí třeba tzv. kapkovou závlahou. Princip se dá vytušit už z názvu – voda i s hnojivem se ke kořenům dodává prostřednictvím kapání, jehož intenzita se nastavuje podle aktuální potřeby. Pořízení sady pro kapkové zavlažování (pokládací a rozdělovací trubky, koncové trysky (rozprašovače, kapače) a další příslušenství) není nejlevnější záležitostí a cena se pohybuje kolem 5000 Kč.

Nadrz na destovou vodu
Pro zavlažování se hodí nádrž na dešťovou vodu

Zavlažování trávníku

Když už se postaráte o to, aby byla půda bohatá na živiny, investujete do hnojiva, pořídíte to to nejlepší osivo, tak už by byla škoda, aby se trávník nedočkal kvalitní a odpovídající zálivky. Bez hadice a konve se o ni postará automatický závlahový systém. Vedle ušetřeného času a energie má jeho pořízení další velkou výhodu: v léte bude trávník zavlažovat v noci, kdy je to nejvhodnější. Systém se podle nastavení spustí třeba i v době dovolené a delší nepřítomnosti.
Z podzemního potrubí se na povrch vysunují trysky ovládané centrální jednotkou.
Pokročilejší systémy disponují navíc čidlem srážek. Když začne mrholit nebo pršet, nespustí se zavažování i bez pokynu obsluhy.
Jako další příslušenství existuje i čidlo půdní vlhkosti, které vyhodnotí aktuální stav a podle potřeby reguluje dobu a intenzitu závlahy. Odborně se tato schopnost nazývá vsakovací režim a určitě není na škodu.

Závlažování zahrady se dá vládnout mnoha způsoby. Lopotit se s hadicí ale nemusíte, protože moderní závlahové systémy si vše ohlídají samy. Srážky, vlhkost půdy i množství spotřebované vody. Být zahrádkářem je zase o něco jednodušší!

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...