Rýmovník: Všestranný pomocník nejen v boji s rýmou

Rýmovník: Všestranný pomocník nejen v boji s rýmou

Bojujete každý měsíc s rýmou? Máte dojem, že se ve vašem případě jedná o rýmu chronickou, a že už vám nic nepomůže? Pak zkuste rýmovník. Tahle nenápadná rostlinka s vejčitými listy totiž umí přímo zázraky. I proto se jí často přezdívá lékař v květináči. 


Jak na rýmovník a pěstování?

Rýmovník (latinsky Plectranthus argentatus) je pokojová rostlina velmi nenáročná na pěstování. K prospěšnému růstu jí bohatě postačí, když květináč s hlínou umístíte na nějaké slunné místo a rostlinku jednou za čas zalejete. Naopak si ale budete muset dát pozor na ostré polední slunce nebo na přílišné přelévání či přehnojování. V zimě zase rostlince nesvědčí studený průvan nebo příliš časté a dlouhé větrání v mrazivém vzduchu. Ten by jí mohl stejně jako ostré slunce nenávratně poškodit.

Rýmovník je poslední léta velkým hitem nejen mezi zahrádkáři, ale také mezi bylinkáři nebo všemi lidmi, co si doma rádi sem tam zasadí nějakou pokojovou rostlinu. Proto se roztrhl pytel i s její nabídkou. Měli byste ji proto bez problémů sehnat v zahradnictví nebo ve specializovaných prodejnách. Případně se poptejte mezi příbuznými či přáteli, zda se mezi nimi nenajde nějaký šikovný zahradník či bylinkář, který by vám rostlinku k rozmnožení poskytl.

A jak se rýmovník rozmnožuje? Řízkováním. V praxi to funguje tak, že dostanete řízek rostlinky, se kterým lze naložit dvojím způsobem. Buď ho můžete ihned zasadit do písčité půdy a počkat, až se chytí tam, nebo ho můžete ponořit do nádoby se studenou vodou a vyčkat, zda nezapustí kořínky. Pak už je to jednoduché. Rýmovník stačí jednou za čas jemně zkrátit, občas pohnojit nebo v případě potřeby na jaře přesadit do většího květináče. A to je vše, za málo péče budete mít opravdu hodně parády.

Rýmovník si můžete zasadit na zahradě.

Rýmovník a použití: Zatočte s rýmou přírodní cestou

A teď konečně k tomu, proč je rýmovník tak oblíbený. Je to totiž takový nenápadný domácí lékař, který umí léčit rýmu. Astmatikům nebo lidem s dýchacími obtížemi pomáhá už jen přítomnost rostlinných silic ve vzduchu. Abyste ale s rýmou skutečně zatočili, budete muset udělat něco víc, než jen kolem květináčku s rýmovníkem chodit. Použití je velmi snadné. Utrhněte si list rýmovníku, přehněte ho, promněte v ruce a voňte, čichejte a přikládejte na nos. Dýchací cesty by se měly zklidnit a vám by se mělo ulevit. Další použití je vzít si rýmovník s sebou na cesty. Dejte si ho do kabelky do ubrousku, a k tomu voňte, jakmile to na cestách jen bude možné. Rýmovník bude taková vaše lékárna, kterou budete mít vždycky u sebe.

Někteří znalci také doporučují v případě rýmy vzít celý list rostliny, umýt ho pod vodou, vložit do úst a jemně požvýkat, dokud se nevytvoří kašička. Silice by se měly brzy dostat do oběhu a následně uvolnit nosní sliznici. A nakonec je tu ještě jeden tip. Utrhněte si tři lístky rýmovníku, vložte je do hrnečku a zalijte vařící vodou. Nechte 10-15 minut louhovat, poté slijte a popíjejte jako čaj. Uvolněné éterické oleje by vám měly brzy pomoci ulevit od protivné rýmy.

Rýmovník pomáhá bojovat s příznaky rýmy a nachlazení.

 

A pokud toužíte po tom, užívat rýmovník dlouhodobě a takříkajíc preventivně, zkuste si vyrobit tinkturu. Recept je snadný, zabere jen chviličku, ale pro vaše zdraví i celkovou imunitu udělá velkou parádu.

 

Domácí tinktura z rýmovníku

Co budeme potřebovat?

  • čirý 80% alkohol (vodka, slivovice...)
  • hrst listů z rýmovníku
  • čistá uzavíratelná sklenice

Jaký je postup?

Listy rýmovníku si omyjte a v případě že jsou velké, nakrájejte nebo natrhejte je na menší kousky. Pomůžete tím rostlince uvolnit víc vonných silic. Listy vložte na dno uzavíratelné nádoby a zalijte vysokoprocentním alkoholem tak, aby byly všechny listy ponořené. Sklenici uzavřete, protřepejte a dejte na tmavé místo, například do komory nebo na kuchyňskou linku pod utěrku. Pokud možno každý den sklenicí protřepejte, aby listy nehnědly, ale stále uvolňovaly vonné silice.

Tinkturu můžete nechat louhovat až tři měsíce, minimálně však čtyři týdny. Tekutinu následně slijte do čisté nádoby a užívejte. Každý den můžete dávkovat až 30 kapek pro jednu osobu, a to například jen tak do čisté vody, čaje nebo čerstvé ovocné šťávy. Tinktura z rýmovníku slouží jako preventivní ochrana před rýmou i jako účinný bojovník s nedostatečnou imunitou.

Rýmovník a použití, které vás ohromí

Posledním důvodem, proč stojí za to, pustit si rýmovník do života, je ještě jedna jeho skvělá vlastnost. A to odpuzování hmyzu. Komáři, stejně jako mouchy nebo dokonce moly totiž nemají výpary a vůni rýmovníku příliš v lásce. Na okno si tak stačí postavit dostatečně vzrostlé rostlinky rýmovníku a čekat zda obtížného hmyzu u vás doma opravdu ubyde. Rostlinu můžete zkusit zkombinovat ještě například s dalšími spolehlivými přírodními odpuzovači hmyzu, jako jsou máta, citrónová tráva nebo rozmarýn a uvidíte, že letos třeba prožijete poklidné léto bez nepříjemného hmyzu.

Rýmovník můžete kromě odbourávání rýmy použít také v kuchyni, a to třeba místo podobně voňavého šalvěje. Jeho bylinkářské možnosti jsou zkrátka neomezené, tak si ho doma určitě zasaďte a vyzkoušejte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...