Seriál bylinková zahrádka: vzteklé děti i neurotiky uklidní kopr vonný

Seriál bylinková zahrádka: vzteklé děti i neurotiky uklidní kopr vonný

Kopr patří na seznam strašáků ze školních jídelen. Možná se vám také stalo, že jakmile jste vyzuli přezůvky a začali poznávat chutě světa, vzali jste kopr na milost. On totiž vůbec není tak špatný, jak se zdálo. Vyhrajete si s ním při přípravě ryb, omáček, pomazánek, nádivek i dipů. A co teprve poctivá kulajda s pořádnou porcí hříbků!

 

Kopr vonný používali v dřívějších dobách i jako obranný prostředek, který dokázal zastrašit démony. Semena se osvědčila při hojení ran a dokonce jej pro posílení kondice využívali atleti zápolící na život na smrt ve velkých arénách.

Kopr vonný na polích i v zahrádkách

A přitom dnes se kopr využívá k mnohem prozaičtějším účelům. Vůně a chuť dodávají pokrmům říz jako nic jiného, a tak jej najdete mezi bylinkami používanými k přípravě masa a omáček a jeho přítomnost snadno poznáte v nádivkách nebo pomazánkách.
Důležitou roli má ve skandinávské kuchyni, kde považují kopr za jednu ze základních bylin. Tamní název „della" je odvozený od výrazu uklidnění a tradici má jako ingredience do výluhu „proti remcání."
V domácích podmínkách se kopru daří a může dorůstat do velké výšky, proto se doporučuje jeho přesazení ven hned, jak to podmínky dovolí. Při růstu působí něžně, takže bývá pohlednou součástí okrasných záhonků.

Bež čerstvého kopru se neobejde nikdo, kdo nakládá okurky. Pro tyto účely nejlépe poslouží kopr vysazený v červenci. Kromě tradičních naložených okurek a sezónních kvašáků se s koprem nakládají i další druhy zeleniny (květák, tuřín, zelí, cuketa, čalamády aj.).

Ideální podmínky: slunce, písčitá půda a zelí jako soused

Semena kopru vysévejte do půdy bohaté na živiny od jara. V přírodě se jim daří i v chudších půdách, avšak pro zaručený úspěch využijte zeminu obohacenou přirodními hnojivy.
Nesvědčí mu přesazování, proto se snažte využívat semena.

Seriál bylinková zahrádka: kopr vonný

Bude skvělým sousedem pro zelí a cibuli, naopak mu nesvědčí přítomnost mrkve. Nevyžaduje zvláštní péči, ani nijak bohatší zálivku. Stačí sledovat nať, která při nedostatku okamžitě začíná vadnout.
Sílí od dubna a sklízí se jakmile dosáhne čtyř až pěti pater listů.

Vždy čerstvého kopru dosáhnete opakovaným vyséváním v pravidelných intervalech. Neporušené rostliny jsou schopny růstu i po dvě sezóny, ale je vhodné zasévat každý rok nová semena.

Kopr uchováte v nálevu nebo sušený

Nať kopru vydrží čerstvá jen po několik dní. Měli jste bohatou úrodu kopru a nechcete, aby skončila na kompostu? Kromě zmiňovaných omáček, salátů, ochucování masa nebo přidávání do čalamád můžete kopr zpracovat sušením nebo nakládáním.

Známý je také trik s ponořením kopru do nádoby s vodou (podobně, jako by byl ve váze) a přikrytím mikrotenovým sáčkem. Na chladnějším místě takto vydrží svěží několik týdnů. Trvanlivost se prodlouží i zabalením do alobalu a uložením v lednici. Chuť neznití ani zamražení v mrazáku.
Je možné jej sušit, ale pozor na vysokou teplotu, aby nezhořkl.
Jemně nasekané lístky se nakládají do soli.

Bylinka pro zdraví

  • Semena obsahují železo, draslík, vitamín C nebo karoten
  • Zabírá proti nadýmání, tiší bolest, podporuje chuť k jídlu a trávení, zklidňuje pocuchané nervy
  • Čaj s koprem uleví od bolestí hlavy
  • Kopr prospěje trávícímu ústrojí pošramocenému agresivními průmyslovými chutěmi: bez obav po něm sáhněte při žaludečních nebo zažívacích obtížích
  • Ulevuji při kolikách – bolestivých stavech, které postihují břišní krajinu
  • Nemůžete večer zaspat a ráno se probouzíte unavení jak po skládání vagónu uhlí? Vyzkoušejte koprový odvar před spaním.

Seriál bylinková zahrádka: kopr vonný

Nať nebo semínka se přidávají do léčivých čajových směsí nebo směsí koření, které navozují klid. Neškodí dětem, a tak jej můžete najít i v čajích pro ně. Na začátku těhotenství zmírňuje nevolnost, později zase podporuje tvorbu mateřského mléka.

Čaj z koprových semínek

Vysokým obsahem minerálních látek a nepřítomností škodlivin je koprový čaj vhodný i pro děti. Nedoporučuje se ale kojícím ženám, zatímco ale naopak pomáhá při nevolnostech v těhotenství a plodu neškodí.

Koupel s vůní kopru

Sníží krevní tlak, uklidní po dni plném stresu a příjemně naladí před spánkem. Zažene bolest hlavy i úzkostné stavy. Pokud se chystáte na delší cestu a svírá vás nepříjemný pocit cestovní horečky, pak neváhejte na chvíli vlézt do vany s vyluhovanou koprovou natí a oddechněte si. V organismu nastolí pohodu a budete tak ideálně připraveni na vydatný spánek.

Nenáročný kopr si do ní můžete vypěstovat doma. Kvůli rozměrům spíše na zahradě, než v truhlíku na parapetu.

Milovníci dobrého jídla a české kuchyně už určitě vzpomenuli na kulajdu, milovanou i nenáviděnou koprovou polévku. Svou hutností patří do kategorie podzimních pokrmů, které zasytí a zahřejí. Kopr ale obecně patří spíš k létu. Ladí s bazalkou, česnekem, hořticí, křenem nebo petrželí. Semínka připomínají kmín, proto se mohou přidávat do chlebového těsta, octů nebo olejů. V jídle jej pak poznáte s jistotou.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...