Terasová topidla během chladných dnů zpříjemní pobyt v zimní zahradě i na terase

Terasová topidla během chladných dnů zpříjemní pobyt v zimní zahradě i na terase

Podzim obarvil listí stromů a venkovní teploty začaly neúprosně klesat. Pokud si říkáte, že je nejvyšší čas sklidit z terasy zahradní nábytek a připravit ji na zazimování, zadržte. Stačí, když si pořídíte terasové topidlo, díky kterému se budete na terase cítit komfortně ještě několik dalších týdnů. Máte-li pak doma dobře zateplenou zimní zahradu chráněnou před studeným větrem, po umístění venkovního ohřívače ji budete moci využívat po celý rok. Jaké typy terasových ohřívačů existují a jaké mají vlastnosti? Právě na to se zaměříme.

Venkovní topení využívá principu sálání tepla

Pro vyhřívání teras, balkónů a zimních zahrad se standardně používá venkovní topení, které pracuje na principu sálání tepla. Ve venkovním prostředí nemá význam vkládat energii do ohřevu vzduchu, který cirkuluje a okamžitě odchází pryč. U sálavého vytápění dominuje sálavá energie, která přímo ohřívá stěny, předměty i osoby v blízkosti topidla. Vzduch se ohřívá jen minimálně, protože sálavé teplo skrz něj volně prochází.

Čím vyšší je povrchová tepla terasového ohřívače, tím je intenzita sálání větší. Při výběru venkovního topení zohledněte i polohu topidla. Například sálavé panely, které se montují ve vodorovné poloze pod stropem, předají většinu energie sáláním, protože vzduch nemůže cirkulovat. Při montáži sálavého topného panelu nebo jiného typu topení do svislé polohy se však až polovina energie předává šířením tepla prouděním (konvekcí). Vzduch totiž od povrchu topidla začne stoupat a přirozeně cirkulovat.

Halogenové zářiče jsou výkonné, jejich záření ale obtěžuje

Jedním z typů venkovních terasových ohřívačů jsou tzv. světlé zářiče, které jsou obvykle vybaveny halogenovými trubicemi. Mají vysokou povrchovou teplotu (až 2000 °C), a tak poskytují dostatečný tepelný komfort i při venkovní teplotě pod bodem mrazu. Teplo vyzařují na vzdálenost několika metrů a vyhřejí prostor i při působení větru.

Hlavní nevýhodou halogenových zářičů je intenzivní tmavě červené až oranžové záření, které je rušivé a při pohledu do zářiče velmi nepříjemné. Použití halogenového venkovního topení má proto smysl tam, kde je třeba prostor ohřát i při velmi nízkých teplotách a na větší vzdálenost. Naopak pro vytopení menšího prostoru při venkovní teplotě kolem 10 až 15 °C se příliš nehodí. Vzhledem k vysoké teplotě je pobyt v jejich těsné blízkosti nepříjemný.

Venkovní sálavé topné panely pracují s nižší povrchovou teplotou

Vedle zmiňovaných světlých zářičů se stále častěji využívají i tzv. tmavé zářiče, které pracují s nižší povrchovou teplotou (300 až 400 °C). Na rozdíl od těch halogenových nesvítí, a tedy nepůsobí rušivě. Spektrum tepelného toku se nachází v pásmu vlnových délek nad 5 mikrometrů, které lidské tělo ve velké míře pohlcuje. Venkovní sálavé panely tak přímo ohřívají jak předměty, tak lidské tělo, na které záření dopadá.

ECOSUN_TH_appl_08

Do kategorie tmavých zářičů spadají i oblíbená terasová topidla ECOSUN Terrace Heater od české společnosti FENIX, která jsou určena k zónovému ohřevu zimních zahrad, lodžií, zahradních stanů, balkonů a dalších prostorů chráněných před přímými povětrnostními vlivy. Použití těchto terasových ohřívačů má význam v místech, ve kterých teploty neklesnou pod 5 °C a kde jsou ohřívané objekty vzdálené do 3 metrů od topidla. Při nižších teplotách by se lamely sálavých panelů rychle ochlazovaly a záření by bylo takřka neznatelné.

Sálavé topné panely jsou ideální pro vytápění zimních zahrad

Největší význam mají sálavé topné panely při instalaci do prosklených zimních zahrad s celoročním provozem, kam se halogenové zářiče moc nehodí. Standardní instalační výška v zimních zahradách je totiž obvykle kolem 2,5 metru, což je pro montáž stropního halogenového topidla nízko. Sálání světlého zářiče by bylo velmi intenzivní, a tedy nepříjemné. Naopak pro sálavá terasová topidla ECOSUN Terrace Heater je taková výška ideální.

Pokud je panel na terase umístěn v bezprostřední blízkosti osob, dá se využít pro zónové vytápění, které je podstatně úspornější než ohřev velkých objemů vzduchu. Při použití sálavých topných panelů navíc nedochází k velkým tepelným ztrátám přes skleněné výplně, protože záření o vlnových délkách nad 3 mikrometry přes sklo volně neprojde.

S terasovými ohřívači si prodloužíte pobyt na terase o několik týdnů, stejně tak připravíte zimní zahradu pro celoroční provoz. Potřebujete vytopit velké prostory, kde teplota klesá pod bod mrazu a fouká vítr? Pořiďte si halogenový ohřívač. Pro vytápění teras a zimních zahrad při teplotách do 5 °C je však pohodlnější a praktičtější montáž sálavých topných panelů, které zajistí tepelnou pohodu bez nepříjemného intenzivního svícení.

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...