Topinambur místo brambor? Pro diabetiky jasná volba

Topinambur místo brambor? Pro diabetiky jasná volba

Nechybělo moc a místo brambor se pěstovaly topinambury. Šířily se z Francie a pěstování vyžadovalo o něco méně práce, protože nebylo potřeba každoročního vysazování. Skromná rostlina má ale své nesporné výhody, díky kterým se dostala na jídelníčky při dietách. Topinambury najdete často na na permakulturních zahradách, které jsou díky nim mnohem pestřejší.

S topinambury se však pojí jedno „jenže." Když se vymknou kontrole, těžko se jich zbavuje. Problematické jsou hlavně na polích, kde nerostou pod dohledem a rychle se tak rozšiřují. Na zahradách se ovládají lépe.

Topinambur vypadá trochu jako slunečnice 

Stanoviště pro topinambury si dobře rozmyslete. Patří totiž mezi trvalky a na místě, které jim určíte, vydrží díky oddenkům několik let. Výhodné je vybudovat pro ně jasně ohraničený prostor, za jehož hranice se oddenky nerozšíří.
Pokud je chcete pěstovat jako brambory, pak je potřeba každoroční výsadby. Množí se vegetativně hlízami, které v zemi přežijí i mrazíky a na zimu se nemusí vyrývat. Pokud se ho tedy budete chtít zbavit, pak je potřeba důkladně odstranit všechny oddenky.

Plodina je to jinak nenáročná. Připomíná slunečnici, avšak nečekejte jedlá semínka. Poživatelné jsou skutečně jen oddenky.
Vysokým vzrůstem a výrazným květem se stává nejen dominantou okrasné zahrádky, ale má řadu dalších užitečných schopností. V otevřeném prostoru jej lze využít jako větrolam, hlízy se dále používají ke krmení hospodářských zvířat, dřevnaté stonky k topení jako biomasa,

Plané a odrůdové topinambury se liší hlavně velikostí hlízy. U planých nedorůstá tak velkých rozměrů, takže pokud ji chcete pěstovat pro konzumaci, spolehněte se raději na koupi, než na náhodně vyrytý oddenek zplaněné rostliny.

S topinambury se však pojí jedno „jenže." Když se vymknou kontrole, těžko se jich zbavuje. Problematické jsou hlavně na polích, kde nerostou pod dohledem a rychle se tak rozšiřují. Na zahradách se ovládají lépe.

Roste v jakékoliv půdě a dobře odolává suchu. Na úrodných půdách pak čekejte velké výnosy.
Zatímco hlízy přežijí mráz až do -30°C, nadzemní části jsou citilivější a poškodí je teploty kolem -5°C.
Naklíčené hlízy se vysazují na podzim i na jaře. Podzimní lépe využijí jarní vláhu, což se projeví na lepší úrodě.
Pozor na vlhké půdy, ve kterých by přes zimu mohly shnít (tam se doporučuje vysazovat až v jarních měsících).
Sází se stejně jako brambory (do hloubky kolem 10 cm), pokud se bude vyskytovat větší množství plevele, postupuje se stejně jako u nich (okopávka, plečkování...)
Pěstují se bez používání hnojiv a pesticidů, proto se řadí k ekologickým plodinám.

Vykopat a sníst. Topinambury jedině čerstvé

Uchování topinamburů je oříšek. Dlouhodobé skladování ztěžuje jejich povrch, který nevytvoří slupku a vysychá nebo naopak hnije. Nejlepším řešením je tak okamžitá konzumace. Po dobu dvou až čtyř týdnů se dají skladovat ve vlhkých pilinách nebo provzdušněné zemmině. Svědčí jim chlad, takže v igelitu, který zadrží vlhkost, se mohou uložit i do lednice.
Sklízí se od konce léta až do jara, a to bez zimní přestávky. Vždy tak budou alespoň čerstvé.

Diabetická brambora pro zdraví a krásu

Hlízy topinamburu obsahují 80% vody, 15% sacharidů a 2% bílkovin. Pokud vám při skladování seschnout, částečně se dají zachránit tím, že je znovu navlhčíte.
Obsahují výrazné množství inulinu, který nahrazuje škrob. Má nasládlou chuť, avšak neštěpí se a lidský organismus ho nedokáže zpracovat. Ve střevech pak působí jako vláknina a podporuje činnost střevní mikrovlóry. Nezvyšuje hladinu krevního cukru a používá se tak jako náhražka sladidel. Stejně nahradí i tuk v nízkotučných výrobcích.

Topinambur

Snižují cholesterol v krvi, regulují krevní tlak, stimulují trávící soustavu a poskytnou ochranu ledvinám a játrům. Antistresové a detoxikační účinky byly ověřovány i laboratorně a potvrzeny.
Při redukčních dietách se využívá jeho schopnost zasytit bez vysokého energetického příjmu.
Pravidelná konzuace podpoří organizmus při nepříjemnostech s revmatismem, žlučníkovými kolikami

Způsobuje ale nadýmání, proto by se měl konzumovat v rozumné míře.

Jak využít topinambury v kuchyni

Do svých jídelníčků by je měli zařadit senioři, ale hodí se i pro přípravu dětských pokrmů. Připravit jim z nich můžete polévku, hodí se ale i pro zapékání, vaření nebo smažení. V Českých restauracích na ně narazíte výjimečně, ale je to škoda. Proto neváhejte a zkuste si připravit některý z receptů doma.

  • Uvařené, osolené a na plátky nakrájené topinambury se zapíkají se sýrem a pro zjemnění podlévají smetanou.
  • Plátky výborně chutnají i z grilu. K těm pak už stačí jen máslo a dobrota je na světě.
  • Velmi jednoduché popinambutové pyré připravíte stejně jako bramborovou kaši.
  • Lehká letní dobrota vznikne smícháním topinamburu, rajčat, másla, cibule, česneku a bazalky. Nová chuť si vás určitě získá.
  • Připravují se z nich i bramboráky.
  • Pražené topinambutové hlízy se připravují jako káva.

Topinambury se snadno pěstují i lehce připravují. Objevovat se mohou na talířích diabetiků, dietářů a všech, kteříse se chtějí stravovat zdravě. Snižuje hladinu cukru v krvi, což je při současném stravování více než příznivé. Inulin se objevuje i ve formě doplňku stravy, ale na co jej přijímat v preparátu, když jej můžete získat z chutných topinamurů.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...