Uzení kuřat - když drůbeží maso není nudné

Uzení kuřat - když drůbeží maso není nudné

Do udírny můžete zavěsit téměř cokoliv. Vedle vepřového a hovězího masa se dá udit i drůbež. Uzené kuřecí, krůtí, kachní nebo husí maso v udírně získá charakteristickou chuť a na rozdíl od dvou zmíněných druhů je to stále ta zdravější varianta. Používá se celé kuře, ale i jeho části – prsa nebo stehna. Mlsné jazýčky pak jistě ocení i zauzenou kuřecí „šunku."

 

V případě uzení drůbeže je potřeba pamatovat na to, že maso, v němž je menší obsah tuku, se udí kratší dobu, než prorostlé. Dlouhá doba strávená v udírně navíc způsobí nahořklou chuť, takže je potřeba bedlivě hlídat každou chvilku.

Důležitá příprava: jak naložit kuře na uzení

Prvním krokem přípravy je výběr nejvhodnějšího masa.
Pro uzení je potřeba vybírat kvalitní maso. Netýká se to jen hovězího a vepřového, ale i drůbeže. Ideální je, pokud máte svůj ověřený a důvěryhodný zdroj kuřecího masa. Za to se považuje maso z takového kuřete, které mělo kvalitní životní podmínky, odpovídající stravu a dostatek prostoru pro běžný vývoj. To znamená, že nebyly použity růstové hormony pro urychlení vyspívání svířete a nebylo drženov příliš malé klícce, kde se jeho svalovina vyvíjí odlišně od kuřete. Kuře, kterému je umožněno pohybovat se, má skutečně kvalitnější maso.

Pokud se dodržují i další postupy (správná porážka, úprava, uskladnění a později vhodná příprava), pak může být rozdíl opravdu znatelný.

Postup uzení kuřete

 1. Pokud už máte vybráno nejvhodnější kuře, kuřecí stehna nebo kuřecí psa, pak je naložte do solného láku – tak, jak se to dělá i před uzením jiných druhů masa.
 2. Celé kuře může ležet i tři dny, jednotlivým částem stačí kratší doba (prsa nebo stehna lze naložit např. jen na 3 – 4 hodiny).
 3. Pokud je uzený kousek masa příliš velký, roztok soli lze „napíchat" i do masa. Chuť tak bude rovnoměrná.
 4. Jednou z častých vychytávek je potření masa česnekem.
 5. Udí se teplým kouřem, tzn. že maso nemá po vyuzení tak dlouhou trvanlivost a je určeno k rychlé spotřebě.
 6. Kuřecí maso se udí cca 3-4 hodiny. Teplý kouř je hustý, proto je maso krásně voňavé.

Ideální kuřecí maso pro uzení? Chovejte svá vlastní kuřata a na jejich vývoj a výřivu dohlížejte sami.

Jaká je správná koncentrace nálevů pro uzení masa?

Pro sůl platí, že se přidává 80g do jednoho litru vody. S kořením je to o něco složitější, tam záleží na více faktorech (jak moc je koření aromatické, jak výrazná je chuť a aroma, zda je čerstvé či sušené...). Zlatou střední cestou by mohlo být množství 10g bylinek na kilogram masa.

Tipy pro uzení drůbežího masa:

 • Nejvhodnější pro uzení jsou kuřecí prsíčka nebo vykostěná stehna (kosti ale nevadí, jde jen o formu – někdo je tam nechává třeba i záměrně).
 • Větší kusy drůběžího masa (zejména v případě husy nebo kachny) je vhodné naporcovat.
 • Jestli je maso dostatečně nasolené poznáte tak, že kousek upečete a ochutnáte.
 • Čerstvé koření je mnohonásobně chutnější, než kupované sušené.
 • V případě koření se držte hesla, že méně je více.


Jak naložit kuře na uzení

Uzení čerstvého masa versus maso z mrazáku

Na odborníky by jenom při pomyšlení na uzení zamrazeného masa přišly mdloby. Čerstvé maso je prostě čerstvé maso a ničím jej nenahradíte. Ovšem když není zbytí...
Počítat musíte s tím, že chuť už nebude taková, jaká by byla u čerstvého masa. Zmražením ztrácí maso určité vlastnosti, které ve výsledku budou chybět.
Obsah vody v mase se zmražením a následným rozpuštěním sníží, proto by bylo vhodné, aby oba procesy probíhaly pomalu.
Zmrazené maso není vhodné nakládat do láku, vždy se tak nasolení řeší vstřikováním láku přímo do svaloviny.

Riziko uzení kuřecího masa: Kuřecí maso není šťavnaté samo o sobě, uzením navíc ztratí další šťavnatost. Týká se to zejména prsního masa, uzení stehen je o něco méně riskantní.

Elektrická udírna

Nemáte-li možnost použít klasickou udírnu, existuje ještě elektrická udírna. Využívá teplého kouře a maso tak zpracuje i tepelně. V elektrické udírně jsou pokrmy hotové relativně rychle, ale zase se kvůli tomu nedají skladovat tak, jak kdyby byly vytaženy z tradiční udírny. 

Má misku, do které se sypou dřevěné štěpky na uzení, pokrmy se po rozehřání udírny položí na rošt a během hodiny je hotovo. Udírna se přikryje víkem a pro lepší kontrolu času lze nastavit i spínač, který dá po určené době sám vědět, že je hotovo. Ačkoliv zvukový signál je v tomto případě navíc - vůně, která vychází, jistě nenechá nikoho v klidu.

Uzení kuřat

Kromě klasických porcí kuřete můžete vyzkoušet i skvělé a typicky letní kuřecí špízy.

Na čem si pochutnat

Uzené kuřecí maso je skvělé k přílohám, které už nemají tak výraznou chuť. Je tedy skvělé k bramborovému pyré s různými příměsemi, k vařeným bramborám, hráškovému krému, do zapečených brambor, ke šťouchaným bramborám, do sendvičů nebo do teplých i studených zeleninových salátů těstovinových salátů.
Trhané uzené kuřecí maso nejen dobře chutná, ale v pokrmech i zajímavě vypadá. Navíc není potřeba dodávat další chutě, protože chuť uzeného je delikátní sama o sobě.

Uzené kuřecí maso je pochoutka. Při podávání uzeného masa nezapomínejt, že jeho chuť je už tak dosti výrazná. Proto může být dostačující třeba jen čerstvé pečivo a zelenina. I zdravá večeře tak může mít aroma uzeného!
Osvěžující kombinace se zeleninou může být ideálním řešením pro lehké večeře nebo večerní svačinky při posezení u sklenky vína (nebo něčeho ostřejšího)!

Diskuse k článku

 • Tom

  16:27 1. 12. 2021 +3
  Zkuste kuře vykostit, potrit pastou ze soli a česneku a nalozit na 3 dny do laku . Potom z kuřete udělejte roladu( náplnit syrem) . Udělat takového velkého španělského ptáčka. 4 hodiny v uzaku.

  Výsledek je neskutečně šťavnatá rolada. Nejlepší je hned sníst!!

Splachujete do toalety předměty, které patří do koše? Uvědomte si důsledky

U někoho je důvodem nevědomost, u části populace je důvodem lenost či lhostejnost. Tak jako tak platí, že část lidské populace do kanalizace splachuje věci, které v ní nemají co dělat. Které to jsou a z jakého ...

Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí

Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spo...

Vybíráte látkové rolety pro váš dům? Rolety den a noc jsou dokonale praktické

Přemýšlíte o vhodném stínění do vašeho domu nebo bytu? Důležitý není jen užitek, ale i design. Látkové rolety se hodí do každé místnosti. Budete nadšeni nejen tím, jak vypadají, ale také jejich praktičností. Ja...

Byt

Čistíte myčku správně a pravidelně? Poradíme, jak postupovat

Aby nám domácí spotřebiče dlouho a správně sloužily, vyžadují pravidelnou údržbu. Zvláštní péči si přitom žádají spotřebiče, u kterých dochází k přímému kontaktu s vodou nebo nečistotami. Mezi ty bezpochyby pat...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Koupací sud zajistí relaxaci v průběhu celého roku

Horké letní dny jsou v plném proudu, ale nebudou trvat věčně. Teď možná hledáte způsoby, jak se zchladit, už za pár týdnů však budete rádi za příjemnou teplou koupel, která vaše tělo prohřeje. Chcete si venkovn...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Dejte si pozor, co splachujete do WC. Poradíme, co do toalety nepatří

Dříve provedené průzkumy potvrdily, že spousta Čechů využívá toaletu jako odpadkový koš. Také občas do toaletní mísy hodíte i něco jiného, než toaletní papír? Pak zbystřete. Jednak vám hrozí riziko ucpání odpad...

Barva roku 2022 a její využití v interiérovém designu

Zajímáte se o aktuální trendy v oblasti interiérového designu a rádi je promítáte i ve svém bydlení? Pak by vám neměla ujít barva roku, které každým rokem vyhlašuje Pantone Color Institute. Pro rok 2022 vyhlási...