Zahrada v zimě: leden byl posledním měsícem, kdy se zahálelo

Zahrada v zimě: leden byl posledním měsícem, kdy se zahálelo

Jediný měsíc, kdy můžete nechat zahradu bez povšimnutí, je v našich klimatických podmínkách leden. Ten se ale chýlí ke konci a je tedy potřeba začít plánovat činnosti na následující týdny. Vše samozřejmě záleží na počasí, jež panuje za okny, ovšem některé úkony nepočkají. Mezi ně patří kupříkladu předpěstování sazenic, v případě teplého počasí i příprava půdy. Množit v tomto období můžete také pokojové rostliny.

Nejospalejší měsíc bude za námi a možná i vás už láká zahrádka. Pokud počasí dovolí, můžete si jí začít užívat už v únoru. V opačném případě se zatím jen důkladně připravte.

Příprava sazenic

První činnost, které se můžete začít věnovat, je předpěstování jednoletek a dvouletek pro truhlíky, případně k osazení okrasných zahrádek. Doba jejich předpěstování je dlouhá, a proto je nutné začít včas. Nejčastěji to jsou begónie, petúnie, astry nebo lobelky. Ty se vysévají do misek nebo nízkých nádob umístěných na parapety, kde mají dostatek světla i tepla. Pozor na jejich umístění poblíž tepelného zdroje a vysychání půdy. Ideální teplota je kolem 18°C, což znamená třeba prostředí chodby. Do truhlíků se pak přesazují v době, kdy mají vyrašené 2 – 3 lístky.
O něco později se hodí ze semínek začít pěstovat i sazenice zeleniny, jako kedlubny, rajčata nebo papriky.

Je zahrada stále zapadaná sněhem? Zkontrolujte ji

Pravidelná kontrola by se měla týkat především hlíz, zda-li je nic nevyhrabalo. Vytáhnout rostliny ze země ale může i mráz – ty potom zatlačte zpět, aby byly dostatečně chráněny. Dohlédněte i na pořádné krytí trvalek, aby je nepoškodil mráz.
Ven (ne však do zamrzlé půdy) můžete vysadit rostliny, které vyžadují přemrznutí. Do této kategorie patří hořce nebo oměje.
Nezapomeňte pravidelně kontrolovat jezírka s rybami, jestli mají dostatečný přísun kyslíku.

Navzdory počasí i v zimě může něco kvést. Konkrétně se jedná o jasmín nahokvětý, jenž do chmurných barev svítí jasnou žlutou. Bezlisté větvičky této dlouholeté dřeviny vytváří dlouhý vodopád, kterým si můžete ve velkém květináči umístit třeba i na balkon.

Fotolia_48469238_XS 

Řez ovocných stromů

Jakmile odezní silné mrazy, můžete se do toho pustit. U mladých stromků je třeba provést řez výchovný, u zbytku pak zmlazovací a tvarovací. Vše si důkladně nastudujte, protože se jedná o nejodbornější zahradnické práce. Správný řez zajistí kvalitní a velké ovoce. Na konci zimy se provádí proto, aby bylo snadné posoudit tvar koruny. Zapomínat by se nemělo ani na řez u keřů, jako například u angreštu, maliníku, rybízu či vinné révy.

Jak vidno, zimní spánek je u konce a vše je opět potřeba pomalu začít probouzet k životu. Až vzduchem zavoní jaro, vaše zahrada už bude připravená.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...