Zapuštěný bazén na zahradu: Na co se zaměřit při realizaci?

Zapuštěný bazén na zahradu: Na co se zaměřit při realizaci?

Letnímu osvěžení v zahradním bazénu, které si mohou jeho majitelé dopřávat klidně i několikrát denně, se jen tak něco nevyrovná. Rádi byste si zpříjemnili léto a vyhnuli se přeplněným koupalištím? Pokud to prostory vaší zahrady dovolují, pořiďte si zapuštěný bazén. Stane se výrazným architektonickým prvkem v exteriéru a bude vám dobře sloužit mnoho let. Než se pustíte do výběru vhodného typu zahradního bazénu, přečtěte si, z jakých materiálů se vyrábí a na co vše se při realizaci zaměřit.

Zvolte správnou velikost a vhodný tvar bazénu

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru zapuštěného bazénu na zahradu je jeho tvar a velikost. Už ve fázi zvažování realizace bazénu se zamyslete, co do bazénu očekáváte. Jak často jej budete využívat? Kolik lidí v něm bude během sezóny relaxovat? Chcete v bazénu jen odpočívat, nebo si i zaplavat? Má být bazén vhodný i pro koupání dětí? To jsou důležité otázky, na které si musíte předem odpovědět.

Chcete-li si v bazénu aspoň trochu zaplavat, měl by být dlouhý alespoň 6 metrů. Optimální hloubka bazénu se běžně udává kolem 1,3 až 1,5 metru, opět však záleží na způsobu využití a věku uživatelů. Pokud chcete, aby se do zahradního bazénu vešli dva plavci vede sebe, měla by být šířka 3 až 4 metry.

Důležitým parametrem je samozřejmě tvar. Pro odpočinek a relaxaci jsou vhodné kulaté zahradní bazény, nejsou však určené pro plavání. Zatímco kulaté bazény ocení rodiny s dětmi, plavci si budou vychvalovat hranatý nebo oválný bazén. Hranaté bazény s ostrými rohy jsou náročnější na údržbu, protože jsou zákoutí těžko dostupná a usazují se v nich nečistory. Právě náročnost údržby je jedním z dalších parametrů, na které byste měli při výběru zahradního bazénu myslet.

Typy zapuštěných bazénů podle materiálu

Až budete mít jasno v tom, jaké rozměry a tvar by váš nový zahradní bazén měl mít, zorientujte se v typech podle materiálu. Zapuštěné bazény se vyrábí z různých materiálů od fólie přes plast po plech. Každý má své výhody i nevýhody a liší se samozřejmě i cenou.

Plastové bazény

Cenově nejdostupnějším typem zahradních zapuštěných bazénů jsou ty plastové. Vyrábí se z kvalitních polymerů a bývají doplněné o UV stabilizátory, které zajistí barevnou stálost materiálu. Montáž plastových bazénů je relativně snadná, stačí jen vyhloubit jámu a vložit do ní vanu, případně dno vybetonovat. Na trhu narazíte na plastové bazény různých tvarů a velikostí. Nevýhodou plastových bazénů je špatná opravitelnost. Až se po letech začnou objevovat praskliny nebo jiné deformace, bude pravděpodobně nutné vyměnit celou vanu za novou.

Laminátové bazény

Dalším oblíbeným typem zahradních bazénu jsou ty laminátové. Vynikají pestrým výběrem tvarů a velikosti i luxusním vzhledem, který je dán celistvostí vany. Laminátové vany nemají žádné viditelné spoje ani přechody, navíc se často vyrábí i s integrovaným schodištěm. Podobně jako v případě plastových bazénů je oprava při poškození náročnější. Obecně mají laminátové bazény vyšší životnost, která se udává v rozmezí minimálně 15 až 20 let. Počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Plechové bazény

Pokud je pro vás na prvním místě vysoká životnost, odolnost a bezúdržbovost, popřemýšlejte nad možností pořízení plechových bazénů. I když je výběr tvarů a rozměrů omezený, jistě najdete takový typ, který bude do vaší zahrady nejlépe sedět. Výrobci zhotovují bazény z odolného žárově pozinkovaného ocelového plechu dostatečné tloušťky, který bývá opatřený povrchovou úpravou práškovým lakováním. Z vnitřní strany pak bývá plechový bazén vybaven fólií modré barvy. Výhodou je antikorozní úprava a dlouhá životnost, nevýhodou pak nutnost vylití dna betonem a zaizolování fólií.

Fóliové bazény

Máte jasnou představu o tom, jaký tvar by váš bazén měl mít, a z katalogu výrobců si nemůžete vybrat? Pak se rozhodněte pro fóliové bazény, jejichž tvar může být libovolný. Pomocí speciální fólie snadno vytvoříte bazén s různými zákoutími, oválnými prvky i střídáním hloubek. Instalace fóliových bazénů je rychlá, vyžaduje však odborné provedení spojů a vyhlazení. Proto svěřte montáž fóliových bazénů do rukou odborníků. Počítejte také s omezenou životností danou použitím spojů mezi jednotlivými díly fólií. Bazény vyrobené z levnější tenké fólie mají životnost 10 až 15 let, typ dražší z pevnějšího typu fólie pak přes 30 let.

Betonové bazény

Léty prověřeným typem zapuštěných bazénů jsou betonové, které jsou odolné proti klimatickým, chemickým i mechanickým vlivům. Pokud se budete o betonový bazén dobře starat a nepodceníte zazimování, bez problémů vás přežije. Realizace betonového bazénu je však nákladná, pracná a časově náročná. Chcete-li během léta v betonovém bazénu koupat, musíte s jeho výstavbou začít už na začátku jara.

Nezapomeňte na přívod a odvod vody

Myslete na to, že každý zapuštěný bazén vyžaduje jak přívod, tak odvod vody. Přívod musí být umístěný s ohledem na bezproblémovou obsluhu a dobrou dostupnost. Proto je výběr vhodného místa pro venkovní bazén mnohdy otázkou kompromisů. Nezapomeňte, že k bazénu patří také filtrační zařízení, které zajistí cirkulaci a čištění vody. Pro přívod vody se obvykle používají vtokové otvory, případně vstřikovací trysky, které zajistí jednoduché napouštění, dopouštění a víření vody pro zajištění její dostatečné výměny.

Odvod vody by měl být napojen na kanalizaci, aby bylo vypouštění a čištění bazénu co nejjednodušší. Aby nedocházelo k přelití bazénu a zbytečným ztrátám vody, nainstalujte po odvodu odtokové kanálky zakryté bazénovými rošty. Výběru těchto roštů věnujte zvláštní pozornost, protože plní důležitou estetickou i ochrannou funkci.

Na českém trhu nabízí precizně zpracované bazénové rošty břeclavská společnost Alcaplast, která nabízí jak bazénové rošty bez protiskluzu, tak s protiskluzem. K dispozici jsou jak rovné, tak obloukové rošty, které se napojují na sebe, a tak jsou vhodné pro bazény různých tvarů a velikostí. Alcaplast vyrábí rošty z nerezové oceli obsahující UV stabilizátory, které zaručují odolnost proti bazénové chemii i slunečnímu záření. Díky precizní konstrukci a luxusnímu vzhledu jsou vhodné nejen pro použití do rodinných bazénů, ale také veřejných koupališť či wellness center.

Vytvořte útulné prostředí kolem zahradního bazénu

Při realizaci zapuštěného bazénu myslete i na detaily. Nezapomeňte, že z uživatelského hlediska není důležitý jen prostor samotného bazénu, ale také okolní prostředí. Po dokončení výstavby zapuštěného bazénu vytvořte útulné prostředí v podobě terasy, kamenné dlažby, relaxační zóny z lehátky a slunečníky a podobně. Pracujte s přírodními materiály, které do prostoru vaší zahrady zapadnou a povznesou jej.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Zatočte se zaschlými kapkami na skle sprchového koutu

Máte v koupelně sprchový kout a už vás přestávají bavit nevzhledné bílé skvrnky, které se tvoří po zaschnutí kapek vody? Poradíme vám, jak proti nim preventivně bojovat a jak je odstranit, když už se na skle sp...

Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace

Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Poj...

7 tipů, jak ušetřit za energie chytrým zařízením domácnosti

Provoz domácnosti tvoří podstatnou položku ve výdajích a každým rokem se tato částka zvyšuje. S blížícím se významným zdražením je každá úspora energií vítaná. Podělíme se s vámi o 7 tipů, které vás mohou inspi...

Byt

Tipy, jak pěstovat chilli doma v květináči

Pěstování pálivých chilli papriček je opět v kurzu. Protože se jim daří i doma v květináči, můžete s pěstováním začít kdykoliv. Za pár měsíců sklidíte první plody a až nasbíráte zkušenosti, s klidem se pustíte ...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...