Živý plot jako voňavá i jedlá bariéra před hlukem nebo zvědavci

Živý plot jako voňavá i jedlá bariéra před hlukem nebo zvědavci

V zahradním designu byly živé ploty odjakživa jedny ze zásadních prvků. Vymezily prostor, cestu nebo záhon, dekorovaly a poskytly zátaras proti zvědavým pohledům. A stejně fungují dodnes, jen množství druhů se značně rozšířilo. Jehličnaté, listnaté, kvetoucí, stálezelené, rychlerostoucí – stačí si jen vybrat. 

 


Udržovaný plot vynikne na jakémkoliv místě. Příjemně zelená bariéra sice vyžaduje péči, avšak ne příliš náročnou na čas nebo nářadí.

Soukromí, prosím

Jednou možností je vybudování zídky, která rozděli prostranství do menších oddílů skrytých před okolním světem. Příjemnější a také o něco jednodušší metodu představuje vysazení živého plotu, který vytvoří přirozenou bariéru. Sice bude potřeba vzít čas od času do ruky nůžky, ale správným výběrem rostlin si můžete usnadnit práci.
Pokud se bojíte, že živý plot nebude odrazovat návštěvníky, můžete vybrat takový, který v sobě ukrývá nepříjemnou obranu – trny. Existuje jich celá řada, kupříkladu hloh, hlodáš, cesmína ostrolistá, trnka obecná nebo dřišťál.

Zivy plot 1

Stromky pro živý plot: nudné túje, trendy květy

Živý plot má ještě další užitečné schopnosti. Přirozeně pohlcuje prach, který poletuje vzduchem, plní roli větrolamu, takže je ideální kolem pískovišť a hracích koutků, zabraňuje pronikání výfukových plynů a hluku. Dětský hrací koutek s živým plotem je proto chráněný hned proti několika nepříjemnostmi.
Zohlednit přítomnost dětí je potřeba už při výběru rostlin. Jejich zářivé plody na podzim mohou lákat k ochutnání, ale často je to jen lest přírody, protože barevné bobule ukrývají jedovaté látky.
Vybrat však můžete takové stromky a keře, na jejichž plodech si bez obav pochutnáte. Konkrétně se jedná o moruše, mišpule, černý bez, rybíz, angrešt, lísky, muchovník, slivoň trnku nebo okrasné jabloně.

Vyberte stromky pro živý plot do jakékoliv zahrádky

Vedle užitečných variant živých plotů se dá vybírat mezi jehličnatými nebo listnatými dřevinami, případně květinami, které potřebují více životního prostoru. V úvahu se bere kyselost půdy nebo celkový vzhled zahrádky.

  • Listnaté: skalník, habr, tavolník, dřišťál, topol černý, turkestánský brest mochna dřevitá, hloh, ptačí zob; listnaté stromky se v průběhu roku mění, a tak vyberte druhy, které k sobě budou v květu ladit, jako třeba aronie, rakytník, hlošiny, dříny, dřišťály, růže velkoplodé, kdoulovce, kaliny, komule
  • Jehličnaté: tis, tůje, cypřišek,
  • Kvetoucí okrasné: dřišťál juliin, růže velkoplodé, tavolník van Houtteův; barvamihraje také zlatý déšť, trojpuk drsný, tavola kalinolistá

Zivy plot 2

Roste, kam je mu dovoleno

Výška živého plotu se dá u listnatých i jehličnatých stromků v průběhu let měnit. Od toho je to živý plot, aby se s ním mohlo pracovat a přizpůsobovat ho. Každý druh však dorůstá jen do určité výšky, přes kterou už dál nejde a má v něm nějhezčí podobu. V jiných případech je zase naopak vhodné, když jsou keříky jen menší.
Kromě výšky pravidelné stříhání prospívá hustotě a celkovému zdravému vzhledu. Vyšší ploty se jako bonus lépe udržují. Do přiměřené výšky dorůstají po dvou letech a poté probíhá střih dvakrát do roka.

Živé ploty se už nejednou staly příčinou sousedských rozepří. Nový občanský zákoník na takovou situaci pamatuje a dává možnost následujícího znění:
„Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil."

Neobvyklé živé ploty

Atraktivita živých plotů spočívá v důsledné péči a nezáleží na tom, jestli se jedná o jehličnaté nebo listnaté stromky. Některé druhy ale vypadají přeci jen lépe než ostatní a vybrat je na zahradu se vyplatí. Zajímavé řešení nemusí být nákladné, ani složité. Stačí totiž jen zkobinování různých rostlin. Dohromady pak vytvoří barevnou variaci, nesourodé nebo efektní tvarové uspořádání.

K rostlinám, které nejsou často využívány, patří trávy. Velké trsy hustých listů lemují chodníky a jsou schopny překrýt nízkou dělící zídku. Najdete několik druhů okrasných trav, které do dokáží: trsy Matky Země, ozdobnice čínská (známá jako strictus či zebra dokonce odolá i mrazu) nebo vousatec, který se díky barvě stane dominantou na podzim.

Ještě efektněji tyto trávy působí v případě, že jdou vysazeny do květináčů a truhlíků a s nimi je pak vytvořena bariéra. Skvělé řešení, když potřebujete oddělit terasu od okolí!

Tipy na zajímavou kombinaci do živých plotů: kéria a kdoulovec; ibišek, hlohyně a zimostráz; Tamaryšek, vajgela a zlatice; šeřík a kalina

Zahrádka promyšlená do detailu může díky živému plotu zajišťovat klid, stín i zdravé dobroty. Milují je zastánci organizovaného prostoru i ti, kdo baží po soukromí. Výšku plotu proto zvolte podle velikosti zahrady a dalších prvků tak, aby nic nezůstalo schováno v pozadí. Anebo aby se za ně skrylo vše, co není pro cizí oči.

 

Živý plot a okrasná zahrada patří k sobě. Inspirujte se:Diskuse k článku

  • Petra2258

    21:04 11. 5. 2022 0
    My máme kolem plotu také živý plot. Chtěla bych, aby k nám jednou nebylo vidět. Nesnáším, když jdou lidi okolo a koukají nám na zahradu. Před živý plot jsme dali obrubník, aby byl plot ohraničený a lépe se nám před ním sekala tráva :-) .

Vodní sklo izoluje i chrání proti žáru

Dobrý den,

v minulosti se injektáž vodním sklem prováděla běžně, dnes se však často volí jiné materiály p...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den,

pokud soused likvidoval eternit svépomocí, bez stavebního dozoru a povolení, porušil zákon a hro...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Mně přijde poměr kvalita kuchyně Dolti a cena za ní super. Jako nebyli jsme moc nároční...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Od Oresi mám teďka nabídku, strašně chci kuchyni v kapučínový barvě a tady jsem objevi...

Sedačka Meli

Dobrý den, nedávno jsem si zakoupil rohovou sedačku Meli univerzálního rohu ve žluté ...
Zobrazit všechna témata

Keramické, nebo kameninové sanitární zařízení?

Keramika a kamenina jsou oba běžně používanými materiály v koupelnách a na toaletách. Každý materiál má své výhody a nevýhody, které je třeba při výběru zvážit.

Čeká vás rekonstrukce? Jděte na to s příčkovkami Ytong

Chytré, kvalitní a spolehlivé je stavění s pórobetonem značky Ytong. Platí to jak u novostaveb, tak i rekonstrukcí, u nichž jsou často základním konstrukčním materiálem pórobetonové příčkovky Ytong.

Byt

Vytvořte si útulný čtecí koutek

Patříte mezi vášnivé čtenáře a hledáte místo, kde se můžete v klidu ponořit do oblíbené knihy? Vytvořte si doma útulný čtecí koutek. Nejenže vám poskytne klidné místo pro relaxaci a odpočinek, ale také vašemu d...

Recyklace ve stavebnictví – používání druhotných surovin při výstavbě

Když budovy doslouží a použitý stavební materiál nelze opětovně využít při realizaci dalšího projektu, stává se z něj stavební odpad. Tyto odpady tvoří v současnosti asi 30 % všech odpadů vznikajících v Evropsk...

Podzimní údržba sekačky: Jak vyměnit olej

Někteří radí měnit olej v sekačce před zazimováním, jiní zase až na jaře. Obě možnosti jsou v pořádku, nejdůležitější je na výměnu oleje nezapomínat. Pokud se rozhodnete olej vyměnit ještě letos, přinášíme vám ...

Předčasné splacení hypotéky. Vyplatí se to?

Hypotéku si sjednáváte na určitý počet let. Víte, kolik měsíců ji budete splácet, jak vysoká bude měsíční splátka a jak vysoký vám banka určila úrok. Ale co když se rozhodnete pro předčasné splacení hypotéky?

Objevte nové sladidlo Irbis s čekankou

Kdo chce omezit příjem cukru, má šanci. Sladidla k tomu poslouží dokonale a můžete sáhnout i po přírodních zdrojích, jakými jsou stévie nebo čekanka. Nové sladidlo Irbis Čekanka využívá vlastnosti obou těchto r...

Zajímavosti o dýni Hokkaido, které jste možná nevěděli

Podzim je tady a s ním i oblíbené období dýní. Ty sklízíme, vyřezáváme, dekorujeme a samozřejmě používáme i v kuchyni. Jedním z nejoblíbenějších druhů je Hokkaido. Také ji máte rádi? Pak si přečtěte zajímavá fa...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...