Zpátky v čase do doby kamenné: dekorační kamínky v zahradě a interiéru

Zpátky v čase do doby kamenné: dekorační kamínky v zahradě a interiéru

Vysypání stezky drobným potočním štěrkem nebo stavba monumentálního Stonehenge. Kámen může najít různé využití i na vaší zahradě. V různých typech zahrádek má místo odjakživa, protože kromě dekorační funkce je také nanejvýš praktický. Kamenná drď na povrchu zadržuje vodu v půdě a přispívá k příjemnému mikroklimatu i v teplém počasí.

 

Navíc údržba takových zón zabere jen chvilku. Kameny jsou omyvatelné, což oceníte nejen v zahradě, ale i v případě, že jím vysypete povrch některých interiérových květin.

Živě neživě

Práci s kamennými prvky nelze přehlédnout v kolébce zahradní architektury. Čína je považována za oblast, kde se začalo klubat krajinářské umění, svým perfekcionismem ho ale dotáhly k dokonalosti v Japonsku. Vliv těchto asijských států je znatelný i v současnosti.
Zahrada, s jejímž vytvořením si dáte práci, naplní okolí rovnováhou, kterou budete chodit rádi čerpat přímo mezi rostliny. Pečlivý výběr druhů rostlin přispěje k dokonalému prostředí s jedinečnou atmosférou.

Dekorační štěrk i monumenty

Naaranžovat kámen tak, aby vypadal přirozeně není jen tak. Vyberte místo, kde nebude zavazet, zapadne do zahradního stylu a bude mít své stálé místo hned od počátku budování. Při výběru druhu kamene zohledněte účel, za jakým je pořízen.
Do menších zahrad volte menší kameny, navíc není vhodné kombinovat víc, než dva druhy. Ideální jsou takové, které se v lokalitě vyskytují přirozeně.

S dekoračním štěrkem můžete sjednotit i například výrazný monument.¨

Navíc údržba takových zón zabere jen chvilku. Kameny jsou omyvatelné, což oceníte nejen v zahradě, ale i v případě, že jím vysypete povrch některých interiérových květin.

Vhodné kameny

Horniny pro umístění do zahrady vybírejte tak, aby byly pro exteriér dostatečně odolné. Kvalita se odráží i na ceně, ale platí, že suroviny dostupné v dané lokalitě bývají levnější. Pro dekoraci jsou vhodné horniny vyvřelé, usazené i přeměněné.
Setkáte se tak s vápenecem, tufou, terrakottou, lávou, břidlicí, amfibolitem, zeolitem. Můžete narazit na problém rozlišení makadamu (drcené kamenivo s ostrými hranami) a kačírku, jinak řečených oblázků.

Dekorační využití kamene

Na pohled zaujme velikost, barva a struktura kamenů. Pak už si stačí jen vyhrát s jejich rozmístěním nebo u drobného štěrku s tvarováním okrajových linií.
I když je tvrdý a chladný, dokáže vytvřit příjemné prostředí. Zvláště v kombinaci se zelení nebo vidní hladinou.
Okolí jezírka harmonicky doplní říční kameny, mezi okrasné květiny kameny s členitým povrchem.

Varianta 1: výrazný solitér

Ať do výšky, šířky nebo váhy, máte na zahradě nepřehlédnutelný balvan. Symbol majestátnosti a dominance přírody bude němým svědkem zahradního šrumu. Přírodní umělecké dílo vynikne obklopené anglickým trávníkem, díky kterému ti s bohatší fantazií spatří malý zahradní Stonehange.

Varianta 2: skupinka – nášlapné kameny v trávníku nebo zemiNechcete-li začleňovat do zahrady dlaždice, pak se dají k tvorbě chodníčků a cest využít nášlapné kameny.

Nechcete-li začleňovat do zahrady dlaždice, pak se dají k tvorbě chodníčků a cest využít nášlapné kameny. Za deště bude jejich povrch sice kluzký, ale zase jsou maximálně přírodní, nenápadné a mají styl.

Varianta 3: moře drti

Doplnění trávníku (anebo někde i jako jeho náhrada) se používá kamenná drť neboli štěrk. Variabilní použití k různým materiálům snadno člení i rozlehlou plochu. Kromě zeleně vedle něj vypadá dobře dřevo nebo kov. Zvlášť v případě, že se zvolí vhodná barva štěrku, lze dosáhnout luxusního vzhledu.

Kromě instalace pevných obrub o něj není třeba nijak zvlášť pečovat. Omývá se vodou a v případě potřeby se na něj aplikují herbicidy, aby neprorůstala plevel.

Přírodní kameny v interiéru

Dekorační kameny a kamínky přinesou klid i v případě, že si některý z ozdobných kusů postavíte na polici. Přírodní barvy v průřezech nerostů rozehrávají táhlé vlny v kulatých i oválných tvarech.
Narazíte na ně v pracovnách, kde jsou symbolem rozvážnosti a neústupnosti, nebo v zimních zahrádách, kam naopak vnáší další přírodní element.
Čestné místo si rozhodně zaslouží, ať jsou jakékoliv velikosti. Atraktivních kousků ale není neomezené množství, takže cena větších kusů tomu i odpovídá.

Práci s kamennými prvky nelze přehlédnout v kolébce zahradní architektury. Čína je považována za oblast, kde se začalo klubat krajinářské umění, svým perfekcionismem ho ale dotáhly k dokonalosti v Japonsku. Vliv těchto asijských států je znatelný i v současnosti.

Dekorační skleněné kamínky do interiéru

Není třeba skládat rovnou duhu, ale trocha nápadných barev interiéru neuškodí. Balíčky blyštivých oblázků se používají rozličnými způsoby:

  • Do skleněných válců a váz
  • Ozdoba stolů pro večírky
  • Dekorace zítiší na oslavách a svatbách
  • Svrchní vrstva do květináčů

Dekorační skleněné kamínky pak můžete použít za nejrůznějšími účely. Do květináčů pro udržení vlhkosti ale volte raději jiný materiál, například jemnozrnné umělé kamenivo - keramzit, či podobné granuláty. Ostatně keramzit se v zahradnictví využívá i pro jiné úšely, např. k mulčování nebo pro hydroponické pěstování. Kromě toho, že květináč ozdobí, oceníte i jeho praktický účel.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...