Co je průkaz energetické náročnosti budovy?

Co je průkaz energetické náročnosti budovy?

Evropská unie přináší pro majitele domů, bytů a dalších budov novou povinnost, která začne platit od příštího roku. Jedná se o nutnost vlastnit průkaz energetické náročnosti, pokud budou chtít dům prodat nebo pronajímat. Systém informující o spotřebách energie konkrétní stavby funguje v České republice již od roku 2009, kdy se stal průkaz energetické náročnosti povinností pro všechny novostavby, rekonstruované nemovitosti a budovy nad 1000 m2.

Nově bude průkaz náležet k jakémukoliv bytu nebo domu, aby se mohl budoucí majitel či nájemce dozvědět vše podstatné o nákladech na provoz, například ohledně vytápění či ohřevu teplé vody. O výdej průkazů se budou starat certifikovaní odborníci, tedy auditoři či stavební inženýři evidovaní v České komoře inženýrů a techniků nebo vlastnící oprávnění přímo od Ministerstva průmyslu a obchodu.

Průkaz energetické náročnosti bude stát i několik desítek tisíc korun

Cena za průkaz se bude odvíjet především od velikosti dané budovy a také náročnosti celkového vyhodnocení. Majitelé běžných rodinných domů by měli počítat s výdajem v rozmezí 3 000 až 5 000 Kč. U bytových jednotek se výsledná cena může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Stěžejní pro zhodnocení budovy bude kvalitní stavební dokumentace. Vydání průkazu by nemělo trvat déle než 5 pracovních dní.

dreamstimefree_54520

Jaké informace průkaz obsahuje?

Už na řádcích výše bylo stručně nastíněno, jaké informace bude průkaz předkládat. V celkovém náhledu bude vlastně hodnocením, které bude zahrnovat výpočty týkající se roční spotřeby energie na vytápění i chlazení, dále na větrání, přípravu teplé vody i chod osvětlení. Stejně jako u elektrických spotřebičů, i zde budou pro lepší orientaci v této problematice sloužit energetické třídy – označené písmeny A až G. Bližší seznámení s tím, co které písmeno značí, přináší následující tabulka:

Označení

Popis energetické třídy

A

mimořádně úsporná

B

úsporná

C

vyhovující

D

nevyhovující

E

nehospodárná

F

velmi nehospodárná

G

mimořádně nehospodárná

Jak je zřejmé, nejvíce úsporné jsou budovy spadající do kategorie A. Tam lze povětšinou zařadit pasivní domy, o kterých se vše podstatné dozvíte v článku "Nízkoenergetické domy se vyznačují především malými náklady na vytápění".

Proč je průkaz energetické náročnosti budovy povinný?

Důvod, proč se průkaz energetické náročnosti budovy, stane od následujícího roku povinným dokumentem při pronájmu nebo prodeji, souvisí s celkovou snahou snižovat emise CO2 a taktéž spotřebu energií. Komplexní hodnocení domů a bytů tak dá možnost snadněji a rychleji realizovat úpravy vedoucí k naplnění představ o nízkoenergetickém provozu domácnosti. Úspornost budovy se také bude promítat do procesu znaleckého oceňování budov, kdy za hodnotnější se samozřejmě budou považovat domy v třídách A až C.

6208630942_e2651a6aa5

Průkaz energetické náročnosti budovy dává možnost kupujícím či budoucím nájemcům nemovitosti si dopředu rozmyslet, zda se jim plánovaná investice vyplatí a jak bude finančně náročný provoz daného domu nebo bytu. Každý tak bude mít jasnou představu o tom, jaké bude jeho bydlení i z hlediska nákladů.

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...