Dotace na úsporné kotle v roce 2014: Nová zelená úsporám pomáhá i nadále

Zelená úsporám je program, který pomohl už mnoha majitelům domů, bytových domů i veřejných budov. V průběhu jednotlivých etap se pak vyhlašují výzvy na zaslání žádosti o dotaci. Nemusí se vždy jednat jen o zateplování, kupříkladu v dohledné době bude možnost získat příspěvek na moderní ekologický kotel v rámci programu Efektivní využití energie.

 

Zahájení příjmu žádostí pro tuto výzvu odstartovalo 1.4. a její konec je naplánován až na 30.10. Času tedy dost, avšak raději nenechávejte nic na poslední chvíli. Kontrolovat nové výzvy se vyplatí – přibývají stále a pomoc z nich bývá výrazná.

Na které kotle lze dotaci uplatnit

Nemusíte se obávat, že by vás při výběru kotle s dotací svazovala přísná pravidla. Výběr je dostatečně široký a vztahuje se na tyto kotle:

  • kotle na tuhá paliva
  • plynové kondenzační kotle
  • krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem

Kdy je možno žádat

Program nová zelená úsporám odstartoval už v roce 2013 a Efektivní využití zdrojů je jednou z výzev. Žádat může každý, kdo má v plánu v tomto směru uskutečnit změnu. Dotace se může použít na potřebné výrobky a technologie spojené s ekologickými kotly.
Ohled se bere také na to, zda bude zateplen i obal budovy. Pokud ano, pak bude i dotace vyšší. Nejedná se však o podmínku, na kotel lze dotace čerpat i v případě, že se zateplovat nebude. Výše dotace se v takovém případě liší o 20% - při zateplování se můžete dostat až na 75% ceny kotle.

Výdaje lze uznávat i zpětně, a to až do 1. ledna 2013. Pokud máte v pořádku všechny faktury a doklady, pak můžete žádat i se zpožděním.

Dotace na kotle - co bude potřeba

Nutností jsou dokumenty typu energetického auditu, technické výkresy nebo další odborné posudky. Důležité je také správně vypsat a podat žádost, která bude postupovat komisi ke schválení. Existují však ještě další podmínky, jež se musí pro vyplacení dotace splnit:

  • nový kotel musí nahradit kotel na tuhá nebo kapalná fosilní paliva
  • původní kotel musí být ekologicky zlikvidován

Na co lze získat další dotace?

Program Nová zelená úsporám se dělí celkem do pěti oblastí, šancí je tedy spousta:

  •  snižování energetické náročnosti (dotace na zateplení domů, výměnu oken a dveří)
  •  výstavba budov (dotace na výstavbu rodinných domů v nízkoenergetickém standardu)
  •  efektivní využití zdrojů energie (dotace na tepelná čerpadla, kondenzační plynové kotle, krbová  kamna, solární systémy pro ohřev vody a nucené větrání s rekuperací )
  •  podpora zpracování dokumentace (dotace na zpracování projektu, testy neprůzvučnosti...)
  •  bonusy za kombinace opatření

Zpracovat žádost o dotaci je poměrně náročný úkol. Důraz se klade na detaily, přesnost i správnou formulaci vět – zkrátka byrokratický proces jak má být. Vše můžete svěřit do rukou zástupců, kteří si pro sebe však ukrojí část dotací. Zkrátka – zvládnete to i sami, jen výsledek je ještě více nejistý, než v kooperaci s odborníky.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...