Jak bydlí senioři aneb nové možnosti pro seniorské bydlení

Jak bydlí senioři aneb nové možnosti pro seniorské bydlení

Život seniorů má mnohá specifika a trvalo dlouho, než se s nimi společnost naučila pracovat tak, jako s potřebami jiných skupin. Ani tady není vše dokonalé, první vlaštovky ve zlepšené péči o seniory už jsou ale tady – nejen jako domy s pečovatelskou službou, ale kupříkladu ve formě důchodcovského malometrážního bydlení. 

Jednou z novějších možností je vytváření komunity seniorů, kteří bydlí v samostatných bytových jednotkách, avšak ve vzájemné blízkosti, a nemusí se tak stranit sociálnímu kontaktu. Areály mají úspěch, protože v nich bývá dostupné vše, co důchodci potřebují.

Půjčka na bydlení může mít více podob. Vyberte si z nabídky.

Areály pro seniory

Pro aktivní stáří jsou takové areály jako dělané. Zahrnují buď byty různých výměr nebo malé domky (samozřejmě bezbariérové), klidovou zónu, ale také zdravotnická zařízení (nebo alespoň stále přítomný zdravotnický personál), zajištění pečovatelské služby, knihovnu, společenskou místnost (jakousi klubovnu), kavárnu nebo cukrárnu, ale třeba i doplňkové služby jako kadeřnictví, manikůru či pedikůru, restauraci, lékárnu apod.

Běžné jsou pravidelné akce, případně další služby za příplatky. Jedná se tedy o nájemní bydlení uzpůsobené potřebám soběstačných seniorů.

Náklady seniorů na bydlení

Doby, kdy se dal z důchodu „utáhnout" byt v centru většího města, jsou už nejspíš nenávratně pryč. Navíc bydlení ve vesničkách nebo speciálních rezidencích je pro seniory mnohem pohodlnější. A co víc – náklady na energie i služby se drží na minimálních sazbách.

Celé vesničky, které mají podobu řadových domků, ještě nejsou příliš rozšířené, avšak domy pro seniory se objevují stále častěji.
Nájemné se pak skládá ze tří složek:

  • pronájem bytu
  • standardní služby
  • nadstandardní služby (sem se řadí například praní, žehlení, hospodyně na úklid, opravy, speciální péče, donáška nákupu...)

Druhou variantou jsou potom rezidence, které se však (alespoň u nás) nesou spíš v duchu luxusnějšího trávení stáří. I zde se však dá předpokládat, že budou vznikat dostupnější varianty.

Adams-Friendship-Senior-Village

Podoba domků ve vesnici pro seniory v USA, zdroj: capservis.org

Jaké by měly být priority seniorského bydlení?

- kvůli omezenému přijmu nízké náklady
- bezpečnost: riziko pádů a úrazů se s přibývajícím věkem zvyšuje, stejně jako schopnost soběstačnosti
- dobrovolné začleňování do společnosti, žádná izolace
- pro soběstačné seniory samostatné bydlení
- minimalizace ohrožení kriminalitou
- lidskost

Bydlení pro seniory - aktuální situace (průzkum z roku 2009, Diakonie ČCE)

Respondenti ve věku 65 – 90 let bydleli nejčastěji ve vlastní domácnosti (75%), 46% však zcela osamoceně. Až do věku 79let bylo 80% dotázaných schopno pohybovat se samostatně, s přibývajícím věkem se však číslo výrazně snižovalo (mezi 80 – 89 rokem to byla už pouze polovina, nad 90let už pouhých 20%)

Bydlení tak může být levnou záležitostí, ale s plným servisem se pravděpodobně z důchodu uhradit nedá. Kdo spořil, případně se na jeho nájemném podílí třeba děti či vnoučata, pak si podzim života může užít ve velkém komfortu.

Mnoho seniorů děsí pobyt v domově důchodců, a právě seniorské areály tak mohou být skvělým řešením.

Stárnutí populace se musí zcela logicky promítnout i do způsobu bydlení. Vesničky, kde má každý tolik soukromí, kolik potřebuje, a naopak vždy možnost dojít si popovídat, se jeví jako skvělé řešení. Vždy dostupná lékařská péče i základní služby jsou pak dalším plusem.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Dobrý den, Emilie. Podle Feng Shui je vhodné umístit kompostér do oblasti zvané Gen, což odpovídá sektorům sev...

Jak zařídit zahradu podle Feng Shui: základní principy

Prosím o radu, kam umístit v zahradě podle Feng Shui (bagua) kompostér. Předem děkuji.

Dřevěná pracovní deska má v moderní kuchyni své místo

Tak s tím souhlasím, za mě je dřevo jedno z nejlepších materiálu, které by měl člověk do své domácnosti volit,...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Řeřicha vyroste za pár dnů. Sklizeň bude bohatá

Zkoušeli jste někdy pěstovat řeřichu? Je to snadné, rychlé, a to hlavní – můžete si kdykoli dopřát pořádnou porci čerstvých bylin. Přečtěte si, proč a jak řeřichu pěstovat.

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Využijte chytré technologie i ve své zahradě

Moderní technologie nás obklopují na každém kroku a proměňují nejen naše domovy, ale i zahrady. Napadlo vás, že můžete pomocí chytrých řešení ušetřit čas a energii také péči o svůj venkovní prostor?

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Jak správně čistit granitový dřez

Granitové dřezy přidávají kuchyni nejen šmrnc, ale také nesmírnou praktičnost. A to zejména díky své odolnosti a snadné údržbě. Aby však váš dřez zůstal jako nový, je třeba věnovat mu pravidelnou péči. Pojďme s...

Korálová barva – jak ji využít v interiérovém designu

Korálová barva přináší do interiérů teplou a svěží atmosféru. Dokůže oživit snad každý prostor. I proto je v posledních letech mezi interiérovými designéry stále oblíbenější. V následujícím článku vám ukážeme, ...