Jistota je jistota. Pojištění bytu není zbytečnost

Jistota je jistota. Pojištění bytu není zbytečnost

Potenciální nebezpečí číhá všude a být opatrný nestačí. Svůj byt si proto můžete pojistit proti nejrůznějším rizikům, abyste mohli v klidu spát. Živelné pohromy nejsou ničím výjimečným stejně, jako třeba návštěva zlodějů. Pojistných událostí je mnoho a být připraven se vyplácí. Hodnota bydlení a vybavení, které máte doma, jistě není zanedbatelná.


Za neočekávanými nepříjemnými událostmi nemusí být jen nevyzpytatelná příroda, ale i lidský faktor. Důležité je rozlišit mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti, kdy právě první případ zahrnuje jištění movitých věcí - nábytek, elektroniku, spotřebiče, sportovní vybavení, oblečení a další.

Pojištění bytu a pojištění domácnosti. Je v tom rozdíl!

Pokud vám stojí v obýváku drahá televize, ne zrovna nejlevnější stereo, vše je napojeno na „nadupaný" počítač, který řídí i další systémy v domácnosti, pak se vás týká právě pojištění domácnosti. Liší se od pojištění bytu, které ve své podstatě totiž znamená pojištění nemovitosti, stavby k ní příslušející (garáž nebo samotný stavební materiál).

Vztahuje se na běžné vybavení, které v domácnostech najdete:

  • televize a další elektronika včetně stolního počítače nebo laptopu, fototechnika
  • peníze a cenné papíry
  • šperky, osobní věci členů domácnosti a další cennosti
  • domácí přístroje (jako vysavač, mikrovlná trouba, domácí pekárna, myčka a jiné)
  • zahrnuje také věci uložené v prostorech sklepa, půdy nebo na balkóně
  • domácnost je možno pojistit i pokud bydlíte v nájmu

Důležité jsou i okolnosti, za kterých k poškození dojde. Plnění se kromě krádeže vztahuje i na situace, které nemůže majitel až tak ovlivnit. Mezi ty patří požár, výbuch, úder blesku, poškození vodou, krádež, vloupání, vandalismusvichřice, krupobití atd. K běžnému pojištění je možné sjednat i některé druhy připojištění, podle rizika, které by mohlo hrozit.

Pozor na rozdíly v pojištění. Vybírejte chytře 

Na trhu narazíte na velké množství pojišťoven, které nabízí různé produkty a vzájemně si konkurují. Pokud se rozhodnete pro pojištění nemovitosti, rozhodně neakceptujte hned první nabídku, která se vám dostane do rukou. Jednotlivé produkty srovnávejte a požádejte o nezávislé nabídky z různých pojišťoven. Nepřihlížejte jen na samotnou cenu pojištění, ale také na výši plnění a na to, co vše pojistný produkt zahrnuje.

Vyznat se v pojistných produktech je obtížné a při kontaktování jednotlivých pojišťoven i časově náročné. Doporučujeme vám využít internetový srovnávač, který srovnání pojištění bytu udělá za vás. Stačí zadat základní údaje (typ stavby, obytnou plochu, lokalitu a výši pojistné částky), během vteřiny uvidíte konkrétní nabídky od pojišťoven včetně ceny a parametrů. Používání srovnávačů vám ušetří čas i peníze, pojištění si pak sjednáte online během několika minut.

Pojištění nemovitosti

Pojišťovny umožňují pojistit budovu už ve fázi stavby. Už tady jsou stavby ohroženy vichřicí, požárem, sněhem, zemětřesením, povodní a dalšími přírodními extrémy.

Rizika pojistných smluv: nenechte se nachytat

Záleží na tom, jestli uzavřete standardní nebo nadstandardní pojištění. Běžné pojištění je sevřeno limity a podmínkami, které se v závislosti na druhu pojištění stávají velkorysejší vůči pojištěnci. Vykoupeno je to samozřejmě dražším pojistným. Pro takové pojištění ale hovoří i fakt, že doučasné domácnosti jsou plné moderní techniky, jejiž poškození může mít pro majitele významné následky. 

Podpojištění

Hodnota pojišťované věci je při tvorbě smlouvy zásadní. Posuzuje ji pojišťovna, znalec nebo pojistník. Specifikováno je v Zákoně o pojistné smlouvě (37/2004 Sb ):

Je-li pojistná částka v době pojistné události nižší než pojistná hodnota pojištěného majetku, sníží pojistitel pojistné plnění v poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku, nebylo-li v pojistné smlouvě dohodnuto jinak.

- Cennosti, starožitnosti a drahá výpočetní technika bývá součástí smluv pro připojištění.

- Pokud vybavení domu poškodí podnájemník, škoda není předmětem pojištění.

- U smlouvy týkající se požáru by mělo být součástí i pojištění škod, které vzniknou při jeho likvidaci.

- Výše pojistného závisí na několika faktorech: na výši pojistné částky, na výši sjednané spoluúčasti a na míře rizika vzniku (týká se např. blízkosti záplavových oblastí při pojištění právě na tuto událost)

Pojištění bytu

Pozor na neaktuální smlouvy

Kromě podpojištění jsou rizikovým faktorem i staré smlouvy, jež nereflektují skutečnost. Stavby se rozrůstají, vybavení se modernizuje, probíhají úpravy a změny a smlouvy zůstávají stále stejné. Je tedy jasné, že nemohou odpovídat skutečné hodnotě, a tedy ani v případě škody takto nebudou dostačovat aaktuální hodnotě věcí.

Setkat se ale můžete i s nadpojištěním, tedy opačným stavem, kdy je hodnota předmětu nižší a plátce zbytečně platí vyšší pojistné. Smlouvy je tak výhodné aktualizovat. Hodnota vcí by měla být stanovena ne podle toho, za kolik byla daná věc zakoupena, ale podle toho, za jakou částku byste ji pořídili nyní.

Podmínky a možnosti se liší podle bank a v některých případech jsou rozdíly opravdu značné. Proto kontrolujte, srovnávejte a důkladně studujte uzavírané smlouvy.

Některé věci mohou být pojištěny u víceero pojistnými smlouvami najednou, to se jedná o tzv. vícenásobné pojištění (v zákoníku uvedeno jako množné pojištění). Škodu platí ten, kdo obdrží oznámení o jejím vzniku jako první. Náklady si ale dělí s ostatními pojišťovnami.

Co dělat bez pojištění bytu?

Lidkvidovat následky nepředvídatelných událostí, ať už se jedná o mokrý strop nebo úklid po návštěvě zlodějů, budete muset sami. Rizika číhají na každém kroku. Pojišťovny si přísně diktují podmínky, kdy vyplaácí finance. Bez pojišění se ale bez nich budete muset obejít. 

O tom, jestli si pojístíte domácost nebo nemovitost rozhodujete sami. Jistit se proti neočekávaným událostem určitě není na škodu. U smluv ale dejte pozor na podmínky, aby v nich bylo zahrnuto vše, co hrozí – a to bez výjimek a nesplnitelných podmínek. Levné pojištění nemusí být vždy výhra, proto prověřujte. Pak už si můžete jen spokojeně žít.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Přírodní materiály v interiéru: Hřejivé, krásné a luxusní

Materiály, které jsou přírodní jsou pro nás naprosto zásadní. Od chvíle, co jsme koupili nové bydlení se oprav...

Vyplatí se topit klimatizací? Máme pro vás přehled výhod i nedostatků

To, zda se vyplatí topit klimatizací, závisí na několika faktorech, jako jsou velikost místnosti, počet osob v...

Jak natřít radiátor? Máme pro vás několik užitečných tipů

Drátěný kartáč je na starou barvu opravdu nejlepší. Nám to ukázali, když rodiče potřebovali nabarvit radiátory...

Cesta za úsporou začíná výměnou oken! Klidně i na podzim a v zimě

Za sebe musím říct, že opravdu nový okna pomohly, ale ne jen od momentálního tématu, úspora energií, ale u nás...

Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor

Při rekonstrukci bytu jsme dávali důraz na co nejpřírodnější materály, kvůli tomu, abychom doma neměli žádné z...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

<a href="sd">wdd</a> [url=ds]sd[/url] [sds](https://google.com) https://google.com

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Máte pravdu, potvrdili, že se poplatek má týkat jen odběru pod stropem cen.

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Joo je to pro mě super zpráva, když se k nim v podstatě teprve chystám přejít, ale nic m...
Zobrazit všechna témata

Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle

Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si...

Sníh a mráz vs. venkovní stínění – na co si dát pozor?

Sněžení a mrazy tu budou ještě chvíli s námi. Pokud používáte venkovní stínění (rolety, nebo žaluzie), měli byste je používat s obezřetností. Pokud se objeví námraza, při stahování či vytahování byste mohli mec...

Byt

Vymačkejte si pomerančovou šťávu – ručně i s elektrickými pomocníky

Čerstvou šťávu z pomeranče nenahradí ani ten nejdražší džus z krabice. Při pasterizaci, konzervaci a výrobě z koncentrátu se totiž řadu zdraví prospěšných látek vytratí. Vlastní příprava čerstvé pomerančové šťá...

Ozvláštněte interiér obkladem z dřevěných lamel či akustických panelů

Dřevo má v moderním interiéru své pevné místo a designéři přichází s novými nápady, jak jej do prostoru zakomponovat. V posledních letech jsou v oblibě obklady z dřevěných lamel, případně předpřipravených akust...

Pojezdová keramická dlažba – před dům i na parkovací stání

Příjezdové cestičky i parkovací stání se nejčastěji řeší pokládkou zámkové dlažby, případně jiným typem betonových dlaždic. Zajímavou alternativou je však keramická dlažba s parametrem pojezdu, která řeší mnoho...

Výbor (předseda) SVJ – pozor na nejčastější prohřešky

Pokud vlastníte byt v bytovém domě, zřejmě se vás týkají záležitosti spojené se sdružením vlastníků jednotek (SVJ). Ať už jste pouhým vlastníkem, nebo rovnou členem výboru, či předsedou, ohlídejte si dodržování...

Dejte sbohem svíčkám z parafínu. Zdraví příliš neprospívají

Také si během zimních měsíců zlepšujete náladu vonnými svíčkami, které do domovů vnáší hřejivou atmosféru a prostor provoní? Pak zbystřete. Většina svíček, ať už vonných, nebo čajových, je vyrobená na bázi para...

Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku

Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mn...

5 důležitých pravidel pro saunování

Plánujete pořízení domácí sauny, nebo pravidelně navštěvujete některá z wellness center? V obou případech byste měli znát základní pravidla pro saunování, díky kterým dosáhnete maximálního účinku z hlediska zdr...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Vrut se vám protáčí? Poradíme, jak opravit vyvrtaný otvor, který je příliš široký

Konstrukční díly mnoha kusů nábytku, doplňků a vybavení jsou spojená vruty. Ty se šroubují do předvrtaného otvoru. Může se ale stá...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...