Nedoplatky, pokuty a opravy – jak si s těmito nečekanými výdaji poradit?

Nejlepší a nejjistější cestou k zaplacení nečekaných výdajů je vlastní finanční polštář. Jestliže máte základní znalosti v oblasti finanční…

Nečekané výdaje nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Stačí odesílat malé zálohy na energie, mít vyšší příjmy, než jste předpokládali, nebo po cestě z práce překročit rychlost.

Na vině navíc vůbec nemusíte být vy sami, ale rozbitý spotřebič nebo nepozorný řidič, který vám poškodil vůz. Neočekávaný výdaj zkrátka může přijít z jakékoliv strany a vzít na sebe mnoho podob – například daní, nedoplatků, pokut či nákladů na všemožné opravy.

Když nás nečekané výdaje potkají, obvykle nám nezáleží ani tak na tom, komu peníze dlužíme, jako spíše na výši dané částky a způsobu, jakým ji uhradíme.

Tady už se ale cesty většiny z nás rozcházejí. Vztah k financím máme každý jiný a tím pádem se liší i náš přístup k jejich správě a to, jak se rozhodneme nečekané výdaje řešit.

Jaké jsou možnosti? To si povíme v následujících řádcích.

Jistota v podobě finanční rezervy

Nejlepší a nejjistější cestou k zaplacení nečekaných výdajů je vlastní finanční polštář. Jestliže máte základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, pak jistě víte, že se jedná o postupně tvořenou rezervu určenou pro krizové situace.

Jedná se o snadný způsob úhrady nákladů, jelikož máte peníze ihned k dispozici, nemusíte procházet žádným procesem schvalování a nezaplatíte nic navíc.

V českých domácnostech je tento koncept stále populárnější. Jak ale ukazují loňské průzkumy, naše rezervy jsou vzhledem k pravidelným výdajům nedostatečné.

Odborníci doporučují mít v rezervě částku, která je třikrát až šestkrát vyšší než běžné měsíční výdaje. Pětina Čechů však s rezervami vydrží nejdéle měsíc.

A jak finanční rezervu tvořit? Ideálně pravidelným odkládáním alespoň 10 % podílu z čisté měsíční výplaty.

Jednorázová půjčka jako pomocná ruka

Abyste mohli využít rezervu, musíte si ji pochopitelně tvořit. V momentě, kdy vás nečekaný výdaj skutečně potká, je na něco takového bohužel pozdě.

Vytrhnout trn z paty vám však může pomoci obyčejná nebankovní půjčka. Pochopitelně si můžete půjčit u banky, ale u menších částek to většinou není možné nebo musíte projít zdlouhavým schvalovacím procesem.

A pokud vás někdy nečekaný výdaj potkal, pak jistě víte, že obvykle není času nazbyt. Nebankovní varianty v tomto případě bývají mnohem vhodnější, a to zejména díky:

  • pohodlnému vyřízení online,
  • rychlému procesu schvalování,
  • menším nárokům na žadatele (vyšší šanci na schválení),
  • možnosti vypůjčení menších obnosů.

Na druhou stranu se v tomto segmentu setkáte s velmi odlišnými podmínkami u různých poskytovatelů. Řádné porovnávání produktů je tedy pro nalezení vhodného produktu naprosto klíčové.

U některých společností se setkáte také s možností získat půjčku bez úroku, zejména pokud si u nich půjčujete poprvé.

Speciální produkty pro nepředvídatelné situace

Kromě klasických půjček se u různých společností setkáte také s produkty, které sjednáváte předem a obvykle za ně platíte až v momentě, kdy je začnete využívat.

Konkrétně je řeč o kreditní kartě a kontokorentu.

I když nejde o ten stejný produkt, něco mají společné. V obou případech si poskytovatel důkladně prověří vaši bonitu a podle ní vám předem schválí částku, kterou můžete čerpat podobně jako běžný úvěr.

Pak už se obě varianty rozcházejí:

  • Kreditka má samostatný účet s finančním limitem a kartu, kterou můžete používat stejně jako tu, kterou máte k běžnému účtu.
  • Kontokorent je s vaším bankovním účtem přímo spojený a dovoluje vám jít do mínusu.

V obou případech nejste povinni produkt využívat, pokud tedy smlouva neuvádí něco jiného. Standardně je v ní uvedena i minimální měsíční splátka a pochopitelně i úroková sazba, která se vypočítává z čerpané sumy.

Tyto produkty zpravidla přicházejí také s bezúročným obdobím – pokud v jeho rámci vypůjčené peníze v plné výši vrátíte, nezaplatíte nic navíc.

Jak tedy sami vidíte, není třeba se nečekaných výdajů obávat. I když nemáte vlastní finance, nabízí se řada způsobů, jak si s nimi poradit. Konkrétní volba už se odvíjí pouze od vašich možností.

 

 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Vybíráme stavební laser: přehled typů a funkcí

Montáž nábytku do roviny, lepení tapet nebo pokládka obkladů a dlažeb – to vše jsou práce, které vyžadují maximální přesnost. Docílit dokonalé roviny jen pomocí vodováhy nebo provázku není vůbec jednoduché. Spo...

Pórobeton: výroba, vlastnosti, výhody a využití

Pokus vás čeká stavba rodinného domu, musíte se rozhodnout, na jaký stavební materiál vsadíte. V posledních desetiletích je velký zájem především o zdivo z pórobetonových tvárnic, které úspěšně konkurují pálené...

Byt

Jak vybrat správnou stolní lampu a kam ji umístit

Aby se vám u pracovním stolu dobře pracovalo, potřebujete dostatek světla. Kromě slunce a stropního svítidla se o adekvátní prosvětlení prostoru postará stolní lampa. Vybrat ale ideální typ a správně jej umísti...

Cihlové obklady (pásky): Jaké typy existují a v čem vynikají

Také se vám líbí poutavý vzhled cihly? V interiéru dokáže vykouzlit neskutečnou atmosféru. Hodí se k rustikálnímu stylu bydlení, ale souzní i s principy moderního či industriálního designu. Ozvláštněte svůj obý...

Zazimujte zahradní nábytek a prodlužte jeho životnost

Necháváte přes zimu na zahradě, terase nebo balkóně zahradní nábytek volně stát? Pak zbytečně zkracujete jeho životnost. Správnou údržbou zajistíte, že bude krásně vypadat i po letech používání a v příští sezón...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

6 tipů, jak snížit spotřebu elektrické energie

Situace na trhu s energiemi je kritická a cena elektřiny prudce roste. Hluboko do peněženky tak bude muset letos sáhnout téměř každý. Najít levného dodavatele elektrické energie je navíc v současné době nadlids...

Vánoční stromeček: kdy jej pořídit a jak ho uchovat do Vánoc

Nedáte dopustit na pravý vánoční stromeček a o plastovém nechcete ani slyšet? Aby vám na Vánoce dělal radost a byl ozdobou vaší domácnosti, pořiďte jej ve vhodnou chvíli a správně o něj pečujte. Přinášíme vám p...