Poplatek za komunální odpad je povinností pro všechny

Poplatek za komunální odpad je povinností pro všechny

Ačkoliv se problematika odpadů řeší od počátku vzájemného soužití početnějších skupin lidí, nikdy nebylo jeho množství takové, jak je v současnosti. Rostoucí počet obyvatelstva a tím pádem také méně prostoru pro život s sebou tak nese otázku nakládání s nadprodukcí odpadu. Ten se navíc koncentruje hlavně v hustě osídlených místech. Se starostí o jeho sběr a následné nakládání s ním tak souvisí nezbytný poplatek za komunální odpad.

 

Poplatek za komunální odpad je zakotven v zákoně o místních poplatcích a v zákoně o nakládání s odpady. Jejich likvidace spadá do kompetence místního úřadu, kterému se hradí poplatek za likvidaci komunálního odpadu.

Co patří do komunálního odpadu

Odpadem je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit.

Do popelnic nelze vhazovat vše – ať už v rámci bezpečnosti pracovníků, kteří se o odvoz a likvidaci starají, tak kvůli životnímu prostředí. Komunální odpad zahrnuje veškerý odpad vznikající při činnosti domácností. Problém nastává v okamžiku, kdy vznikne spor o to, co všechno do něj zařadit a co už do kontejneru nepatří. Na problematiku komunálního odpadu pohlíží i evropské právo, a co je poměrně zajíímavé: tento pohled je odlišný od českého pojetí.
V širším pohledu do komunálního odpadu patří:

 • tuhý komunální odpad (to, co si za běžných podmínek drží svůj tvar a objem)
 • domovní odpad (odpad z domácností a z činností spojených s úklidem obytných objektů)
 • živnostenský odpad ( odpad podobný domovnímu odpadu, vznikající při nevýrobní činnosti právnických nebo fyzických osob oprávněných k podnikání )
 • využitelní složky (druhy odpadů získané odděleným sběrem a které lze po úpravě nebo přímo využít většinou jako druhotnou surovinu )

Poplatek za komunální odpad


Problematika odpadů a nakládání s nimi spadá pod Ministerstvo životního prostředí. Jednotlivé pojmy a definice pak upřesňuje zákon o odpadech.

Pojem komuniální odpad teprve čeká na svou jasnou specifikaci a konkretizaci. Současná definice není dostačující. V nové podobě v ní bude jasně vymezen původ komunálního odpadu, protože současná formulace není zcela přesná:

„Veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob uvedený jako komunální odpad v Katalogu odpadů a rovněž odpad podobný komunálnímu odpadu uvedený jako komunální odpad v Katalogu odpadů pocházející z činnosti právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání, pokud jsou tyto osoby zapojeny do systému obce k nakládání s komunálním odpadem dle tohoto zákona."


Poplatek za komunální odpad pro domácnost

Poplatek za komunální odpad se vztahuje na každého člena domácnosti. Jeho výši si ale upravuje město či vesnice samostatně. O tom, kde budete platit, rozhoduje místo trvalého pobytu.
Poplatek se stanovuje podle zákona o místních poplatcích (565/1990 ), podle nějž má každá obec možnost upravit jeho výši dle vlastní úvahy a je tak uvedena v místní vyhlášce.
Výše „poplatku za popelnici" je složena ze dvou položek: fixní částka 250Kč na osobu, druhá se pak počítá dle skkutečných nákladů obce v předchozím roce na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu. Dohromady se může jednat maximálně o 1000 Kč (tj. 250Kč + 750Kč).

Poplatek za komunální odpad pro živnostníky

Původcem odpadů je i živnostník, protože také při jeho činnosti vznikají odpady. Podle zákona má povinnost vznikající odpady zařazovat podle druhů, které jsou upřesněny vyhláškou a naleznete je v Katalogu odpadů. Speciální požadavky má živnostník možnost řešit s místně příslušným úřadem. Je povinnen vést průběžnou evidenci o odpadech a nakládání s nimi. Je nutné evidovat každou provozovnu a každý druh odpadu samostatně.
Důležité, a to nejen v případě živnostníků, je také zabezpečení odpadu před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem.

Poplatek za komunální odpad

Poplatek za komunální odpad Brno

Poplatkovou povinnost na území města Brna mají všichni, kdo jsou majitely nemovitostí nebo zde pobývají. Týká se to i studentů nebo cizinců, ani jedna z kategorií totiž není osvobozena od hrazení poplatku (ohlašovací povinnost vzniká po třech měsících pobytu). Netýká se pouze vlastníků staveb určených k individuální rekreaci současně majících trvalý pobyt v Brně. Neplatí ani „obyvatelé" úředních adres (Husova 3, Husova 5...). Poplatek se nemusí platit ani za třetí a další dítě v rodině.

Poplatek za komunální odpad Brno - důležitá fakta

 • povinnost platit poplatek má každá osoba
 • kdo se přistěhuje do města v průběhu roku má povinnost hradit poměrnou část z poplatku (stejně to platí i v případě odstěhování)
 • poplatek se vztahuje na každou osobu již od narození
 • výši poměrné částky si počítá každý sám, případně se informuje u správce poplatku
 • v případě vlastnění více nemovitostí (dům, byt, chata...) se poplatek vztahuje jen na jednu nemovitost

Každý se podílí na tvorbě komunálního odpadu, o jehož likvidaci se starají místně příslušné úřady. Těm se proto musí hradit stanovená částka. Není se co divit, že je rok od roku vyšší, protože i množství vyprodukovaného odpadu roste. Poplatek za komunální odpad je proto využíván k jeho svozu a následné (co nejekologičtější) likvidaci.

Diskuse k článku

 • Ruzenarih

  09:07 14. 4. 2022 0
  kde mám ohlásit že je mi 72 roků a nemám povinnost ˇ
  chci ohlásit online
  • Redakce Chytré bydlení

   09:34 14. 4. 2022 0
   Dobrý den,

   obraťte se přímo na obecní úřad. Buď navštivte osobně, nebo kontaktujte prostřednictvím e-mailu. Jednotný online způsob ohlašování bohužel neexistuje, každá obec si agendu spojenou s nakládáním s odpady řeší sama.
 • Alena

  04:03 26. 5. 2016 0
  Dobrý den,je povinnost platit za odvoz odpadu když nemáte popelnici a tudíž vám nic neodvážejí?Musí se ten poplatek hradit za službu,kterou nevyužíváte?Děkuji za odpověď.

Dobrý kontakt k tématu

Kuchyňský nábytek: 5 moderních vychytávek do kuchyně

Já osobně si teda nedovedu kuchyň představit bez kávovaru. Dřív jsme měli jen nějaké klasické Dolce Gusto, ale...

Živý plot jako voňavá i jedlá bariéra před hlukem nebo zvědavci

My máme kolem plotu také živý plot. Chtěla bych, aby k nám jednou nebylo vidět. Nesnáším, když jdou lidi okolo...

Zdravé bydlení

Po prodělané nemoci j pro mě zásadní, abych se cítila doma dobře a bylo v domě co nejvíce zdravé prostředí. T...

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Počet TČ je v roce 2017 skoro stejné jako v roce 2020, to je nedůvěryhodná informace, prosím o vysvětlení. Dě...

Cena plynu klesla, zaplatíte za něj letos méně? Záleží i na dodavateli

Nějak jsem si nevšiml, že by cena plynu klesala, tak možná loni v tuhle dobu ano, ale letos to naopak leze nah...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Co znamená prosím vás, že máte volnou smlouvu?

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

No bez solárů nevim nevim, my k nim jdeme teďka na léto, od června bychom už měli být p...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já myslím, že nebudete jediný, kdo tenhle pojem nezná a bude to pro něj španělská vesn...
Zobrazit všechna témata

Jak upevnit koupelnové doplňky bez vrtání

Chybí vám v koupelně nějaký ten háček nebo polička, ale chcete se vyhnout vrtání do obkladů? Nevěste hlavu, i na vás výrobci koupelnových doplňků mysleli. Představujeme základní způsoby upevňování doplňků bez v...

Jak zabezpečit okna před rizikem vypadnutí dětí

Na malé děti číhá v každé domácnosti spousta nástrah. Mezi velká rizika patří vypadnutí z otevřeného okna, které je nebezpečné zejména v obytných prostorách ve vyšších patrech. Statistiky bohužel potvrzují, že ...

Byt

Kopretina pařížská – nenáročná balkonová květina do truhlíku

Rádi byste svůj balkon nebo venkovní parapet ozvláštnili nenáročnou a na pohled zajímavou květinou? Pusťte se do pěstování kopretin – ale ne ledajakých – těch pařížských. Celé léto vás budou těšit svými bílými,...

5 důvodů, proč si pořídit nábytek z dýhy

Při výběru nového nábytku hraje důležitou roli kvalita použitých materiálů. Možností je řada od rozšířeného lamina přes masiv po dýhu. A právě na tu se zaměříme podrobněji, protože se na ni zejména v posledních...

Tipy pro výběr strunové sekačky

Strunová sekačka je při úpravách trávníku nenahraditelným pomocníkem v těžko přístupných místech. Hodí se i pro sekání menších ploch, obsékání chodníků a cest i šetrné sečení kolem terasy či bazénu. Pokud poříz...

Kdy je správný čas na prodej nemovitosti?

I když jsou nemovitosti jednou z nejlepších forem investic, jsou situace, kdy je lepší tu svou prodat. Důvodem může být například obtížné hledání nájemníka nebo rozbroje se spoluvlastníky v případě, kdy vlastní...

Rezavá voda z kohoutku – kde se bere, jak moc škodí a jak se jí zbavit

Někdo se s tím setkal jen výjimečně, jiný řeší tento problém opakovaně. Téměř ale nenajdete člověka, který by nevěděl, jak to vypadá, když z kohoutku teče rezavá voda. Kde se rez ve vodě bere? Co ji způsobuje? ...

Tepelné čerpadlo, nebo elektrické vytápění?

Víte, že domácnosti s tepelným čerpadlem spotřebují o 43 % elektřiny více, než domácnosti s elektrickým vytápěním?

Jak vyčistit sedačku, aby byla jako nová

Ztratila vaše sedačka svou původní krásu? Žádný strach, většina znečištění se dá úplně odstranit. Ale čím dříve, tím lépe. Dlouho zaschlé skvrny vám dají mnohem více práce. Poradíme vám, jak vyčistit sedačku po...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

5 výhod teplovodního podlahového vytápění

Topná sezóna se rozbíhá, a tak je na realizaci nového topného systému už v podstatě pozdě. Pokud ale vás rekonstrukce nebo realizace novostavby teprve čeká, budete stát před rozhodnutím, pro jaká způsob vytápěn...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...

Jaké jsou možnosti využití dřevoplastu (WPC)

Na pohled vypadá jako dřevo, díky využití plastových materiálů je však odolnější a přináší řadu výhod. Řeč je o dřevoplastu (WPC), který se nejčastěji využívá k realizaci teras. Doma i na zahradě však lze využí...