Společné jmění manželů - nemovitost

Společné jmění manželů - nemovitost

Společné jmění vzniká mezi manžely okamžikem, kdy si před zraky oddávajícího a svědků poví své „ano." Kromě každodenních situací se mění i uspořádání majetek – od teď existuje „naše." Společné jmění manželů je v zákoně ukotveno až od roku 1998, a to konkrétně v obchodním zákoníku. Zahrnuty jsou věci movité i nemovité, což znamená, že se to týká i bydlení.

Do společného jmění nepatří bezvýhradně vše, co manželé nabudou za dobu trvání svého svazku. Není zahrnut majetek získaný děděním, darem nebo ten, který jeden z dvojice získal výhradně do svého vlastnictví.

Srovnejte si hypotéky online a vyberte si to nejlepší.

Zúžení společného jmění manželů

Díky notářskému zápisu lze s takovým majetkem jednoduše operovat. Nejčastěji se postup využívá v případě, že je jeden z páru podnikatel – buď pro případ, že by svými aktivitami mohl ohrozit společný majetek, a ten by v případě dluhů propadl věřitelům; nebo ve druhé variantě, kdy majetkově produktivnější si to „své" bedlivě hlídá. Důvody tak mohou být různé, patří mezi ně i alkoholismus nebo gamblerství, kde se jedná o opatření před dluhy partnera.

Upravit se mohou práva k již nabytým nemovitostem, ale třeba i k těm, jež teprve budou pořízeny.

Nemovitost do společného jmění manželů začne spadat okamžikem zápisu do katastru nemovitostí, tam je také potřeba vždy zanést všechny úpravy smluv, aby nabyly platnosti.

Zápis do katastru

Koupit nemovitost může jen jeden z manželů – na katastrálním úřadu se nic dalšího nezkoumá. Postačí tedy jen jeden podpis., který však neznamená, že daná věc patří výhradně dotyčnému. I když je v katastru uvedeno jen jedno jméno, nemovitost patří do společného jmění, a může tak být třeba zabavena kvůli dluhům partnera.

Hospodaření

Užívat, udržovat a starat se o nemovitost může každý z manželů. Pro všechny úkony je však vždy potřeba souhlasu obou, svévolně s ničím nelze nakládat - to se týká například prodeje, pronájmu nebo využívání k podnikání. Stejně je tomu i u závazků, které v této souvislosti vzniknou. Týkají se obou a nelze se z nich vyvléct.

jake-vyhody-a-nevyhody-skyta-americka-hypoteka_1600x900ms 

Společné jmění manželů – zánik

Zánik může nastat ve třech případech. První a nejčastější variantou je rozvod, kdy následně proběhne vypořádání. Předpokládá se, že oba manželé měli na společném jmění shodný podíl a dělí se tak na polovinu (stejně jako dluhy a další závazky). K vypořádání může dojít dohodou, případně soudně. Pokud se do tří let vše nevyřeší, nastává tzv. Právní fikce a majetek se dělí dle toho, u koho z páru se právě nachází. Tam, kde to není možné, vzniká podílové spoluvlastnictví.

Druhou možností je vyhlášení konkurzu na jednoho z dvojice, případně uložení trestu propadnutí majetku. Zaniká taktéž smrtí jednoho z manželů.

Kromě zúžení společného jmění se tyto vztahu upravují i předmanželskou smlouvou, která dává spoustu prostoru k ošetření všech záležitostí: lze upravit vznik společného jmění, jeho rozsah, předmět nebo správu nemovitostí. Vše je potřeba mít sepsáno notářem.

 Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Pasport stavby – k čemu slouží a proč ho musíte mít i vy

Víte o někom kdo provádi pasportizaci domu v okese Benešov?

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Proměňte staré knihy v originální a okouzlující dekorace

Povalují se vám po knihovně hromady starých knih, u kterých už tak nějak tušíte, že je nikdy neotevřete? Nevyhazujte je, ale proměňte je v okouzlující bytové dekorace, které dodají vašemu interiéru šmrnc a osob...