Barevné spektrum a jeho využití v interiérovém designu

Barevné spektrum a jeho využití v interiérovém designu

Kdo zvládne teorii pro práci s barvami nemusí se obávat žádných estetických kolizí. A to se týká všech oblastí, kde hrají nějakou roli – módy, výtvarného umění i interiérového designu. Zařídit si příjemné bydlení nezáleží jen na vybavení, ale také na schopnosti vše sladit a vhodně zkombinovat. Barvy umí divy a proto je výhodné znát jejich sílu a vědět, jak jí využít.

Práce s barvami patřila na základní škole mezi to nejzábavnější, co nás mohlo potkat – hodiny výtvarné výchovy byly oddechové a přesto formující. Kdo dával pozor, jistě si odnesl i praktické poznatky, které se dají využít dodnes.

Teorie barev – základní pojmy

 • Při výmalbě nebo přetírání starých barev oceníte znalost primárních, sekundárních a terciálních barev. Základní (primární) nelze ničím namíchat, tam patří žlutá, červená a modrá. Sekundární barvy vznikají smícháním dvou primárních (oranžová, zelená, fialová) a terciální pak smícháním dvou barev z první a druhé skupiny.
 • V teplých barvách převažuje červená, ve studených modrá; za neutrální je považována bílá a černá.
 • Analogické barvy jsou ty, které se nachází v barevném spektru vedle sebe:

colourwheel01

 • Protilehlé barvy mají název „komplementární."
 • Lomený tón: přimícháním bílé vznikne pastelová barva; tmavý lomený tón: s černou vznikají zase tmavé odstíny jednotlivých barev.
 • Kontrast: barvy ležící naproti sobě.

Čtěte také: Je na malování lepší stříkací pistole, váleček, nebo štětka?

Jak používat barevné spektrum

Barevné kolo bylo sestaveno už v 15. století malířem Albertem Munsellem. Jednotlivé odstíny jsou sestaveny podle příbuznosti a čím blíže u sebe leží, tím působí méně rušivě. Naopak vzdálené barvy působí kontrastně.

Principy využití barev jsou v zásadě jen čtyři:

1. Jedna barva: jako základ se zvolí jedna barva, které se pak vše přizpůsobí. Pro doplnění se využívají jen její odstíny a barvy, kde zřetelně prosvítá.
2. Stejný jas: důležitým faktorem barev je jejich jas. Využívat by se měl vždy podobný. Kupříkladu našedlé pastelové barvy, či sytá měděná a jedlová barva, které se díky stejnému jasu nijak nepřebíjí.
3. Tón v tónu: využití jedné barvy ve všech jejích odstínech je také správnou volbou.

barvy2
4. Doplňkové barvy: jedná se o barvy, které leží naproti sobě. Pokud jsou použity ve své nejjasnější podobě, pak způsobují tzv. simultánní kontrast, kdy navzájem zesilují svoji dominanci. Proto je třeba používat je ve světlejších nebo naopak tmavších podobách.

Podobně to funguje i s barvami, které neleží přímo naproti sobě, ale také nejsou dostatečně blízko. Mohou způsobovat disharmonii a pro pocity člověka tak nejsou tou nejlepší volbou. Pokud si na barevné kombinace nevěříte, nebojte se kontaktovat designéry, kteří rádi pomohou vytvořit krásné bydlení.

Diskuse k článku

 • keren

  14:07 22. 4. 2014 0
  asi chyba tisku :)
 • Lucie

  20:10 17. 4. 2014 0
  Jen by mě zajímalo, jak mohl Albert Munsell vytvořit barevné kolo v 15. století, když se narodil v roce 1858...

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...