Bylinková zahrádka: připravte si léčivé a chutné čaje z vlastních bylinek

Bylinková zahrádka: připravte si léčivé a chutné čaje z vlastních bylinek

Ve svých počátcích byl čaj lékem. Napsat o něm proto, že je to nápoj, by byla snad urážka. Přírodní směs bylin nebo ovoce v létě dokonale zažene žízeň a doplní tekutiny, v zimě zase zahřeje a třeba i pomůže při léčbě zdravotních patálií. Nemusíte se spokojit s tím, co vám nabídnou regály supermarketů, ale směs si namícháte sami. Z toho, co jste si zasadil, vypěstovali, sklidili a usušili.

 


Pěstování vlastních bylinek pro přípravu čajů má nesporné výhody. Jednak kontrolujete celý růst i sklizeň a vyhnete se používání pesticidů nebo hnojiv, jednak si vše připravíte v poměru, který vám chutná a prospívá, jednak máte pod kontrolou všechna hnojiva, postřiky a přidané látky.

Pijte čaj, prospěje i psychickému zdraví – a to je základ

Předně – čaj ve správném slova smylu se připravuje z mladých lístků čajovníku. Výluhy z bylinek a plodů jsou ale velmi oblíbené, snadno dostupné a tak dobré!

Společně s vodou jsou neslazené čaje považované za ideální zdroj tekutin v každém ročním období. Vychlazené bylinné v létě osvěží, v zimě zase šálky se spařenými a vylouhovanými bylinkami zahřejí, dodají energii a nastaví štít zákeřným bacilům.
Když už máte truhlíky, květináče nebo zahrádku plnou bylin, nenechte je bez využití. Zaměřte si na pěstování takových rostlin, které vám prospějí. Sami víte nejlépe, na které neduhy trpíte, a s kterými chcete zabojovat.

Čajové rituály ale nepůsobí jen na zdraví. Ovlivní i psychiku, ať už obsaženými látkami nebo samotným rituálem pití čaje. Snažte se jej spojit s klidem, pohodou a odpočinkem. Vypněte, uklidněte se a relaxujte. I psychika totiž ovlivňuje zdravotní stav. Pocuchané nervy jsou živnou půdou pro onemocnění různé závažnosti. Pohoda s hrnkem zklidňujícího čaje dokáže zázraky!

Čajový rituál

Čajový rituál odkazuje na zvyky japonců a číňanů, protože oba se navzájem ovlivňovaly. Podobný obřad se dodržoval třeba i v Evropě – ve Velké Británii ve viktoriánském období byly tyto obřady formální společenskou událostí, kde kromě nejlepších čajů hrálo podstatnou roli i vybavení pro přípravu a hlavně samotné distingované popíjení čaje.
Událost si žádala vhodné prostory, slavnostní ošacení i koverzaci na úrovni. Až se zdá, že čaj byl v takové situaci jen druhořadou atrakcí.

Jenže to není pouze společenské divadlo – jen správná příprava čaje umožní jeho vychutnání na maximální míru. Člověk by měl svou činnost stupňovat současně se stoupající teplotou vody v konvici.

Proč si oblíbit bylinné čaje

  • Uklidnění nebo povzbuzení? Bylinky dokáží obojí
  • Před tím, než sáhnete do lékárničky, zkuste vyřešit trable s pomocí přírody – čaje umí zázraky
  • Krása a zdraví ze zahrádky za minimální náklady
  • Sami si namícháte poměr bylin a přizpůsobíte tak směs tomu, na co má účinkovat a jaká má být chuť; víte, že je bez zbytečných přídavných látek a dichucovadel

Tři složky čaje

Do směsi pro přípravu čaje patří tři druhy bylinek: zdravé, krásné a voňavé. Zdraví prospěšným bylinkám se budeme věnovat podrobněji, první dvě kategorie si ale zmiňme rovnou.
Na pohled pěkně vypadají sušené květy heřmánku, šípkové růže, pampelišky, macešky nebo fialky. Musí se sušit opatrně a rychle. Kromě směsí je možno využívat pěkných kvítků na ozdobu.
Chuť a líbivost samozřejmě doplňuje vůně, které dosáhnete důmyslnou kombinací aromatických bylin. Do kombinací se využívá pažitka, tymián, rozmarýn, majoránka, sporýš, dobromysl nebo máta s citronovou trávou a květy šeříku. Pozor ale na nevhodné šlechtěné druhy, které nejsou do čajů vhodné.

Namíchejte si vlastní směs čaje

Bylinek je spousta, ale ne všechny chutnají dobře, zvláště v nevhodné kombinaci. Pozor na smíchání dvou nespojitelných chutí a vůní.
Využívat můžete i tyto běžně se vyskytující bylinky a jejich části: květ z černého bezu, divizny, lípy, měsíčku a podbělu list borůvky, nať kopřivy, máty peprné, ostružiny, pelyňku, plicníku, šalvěje a třezalky.
Podzim a zima chutnají po šípku, jehož chuť je v kombinaci s medem opravdu nezapomenutelná.

Zatoužíte-li po netradičních chutích, můžete využít exotické ovoce v bio kvalitě – jeho kůru nebo sušené plody (citrusy, kiwi, ananas, mango, švestka, malina, jahoda, meruňka...).
Z běžně dostupného ovoce můžete do čaje využít sušené jablko, švestky, meruňky, brusinky a ostružiny.

Zázvor v roli superhrdiny

Oddenek zázvoru nevypadá zrovna vábně, ale skrývá jedinečné účinky. Množí se vegetativně a pro jeho pěstování doma potřebujete čerstvý kus, který zasypete hlínou a na teplém a slunném místě necháte po dobu tří týdnů růst. Čas pro vymutí oddenku přichází v okamžiku, kdy rostlina začne sesychat. Část je možno zkonzumovat a zbytek znovu zasadit.

Zajímavou rostlinou do čajových směsí je ibišek, který je známý hlavně jako pokojová rostlina. Čaji dodá vůni, chuť a výrazné červené zabarvení. Využívají se květy, které ale ve větším množství dodávají hořkou chuť.

Podělte se s námi o vaši oblíbenou ingredienci a směs!Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Dobrý den, je nám líto, že se váš soused bezohledně choval při odstraňování eternitu ze střechy. Situace, kter...

Likvidace eternitu se řídí přísnými pravidly

Náš bezprostřední soused několik metrů od nás, také měnil eternit prostřednictvím odborné firmy, která však ev...

Jak odstranit graffiti z fasády vašeho domu?

Dobrý popis možností. Zaujalo mě také ekologické čištění a postupy na různých povrchách.

Krásná a funkční zároveň. Víme, jak si chytře zařídit koupelnu, kam se budete těšit

Ono v závěru je podle mého úplně jedno, jestli je koupelna malá, či velká. Zrovna tahle místnost by měla být h...

Vhodně zvolená podlaha vám zajistí úspory, bezpečí i pohodlí

Vhodně zvolená podlaha je za mě důležitá jak v domě, tak v bytě (v bytě především kvůli sousedům). I když za n...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Ohledně kuchyní jsem se dost inspirovala na IG a pinterestu, abych předešla pak na prodejn�...
Zobrazit všechna témata

Kulatá zrcadla a zrcadla s osvětlením - perfektní doplněk do každého interiéru

Zrcadla spojují funkčnost a dekorativnost, díky čemuž jsou dokonalým doplňkem téměř každého interiéru. Zdobí naše stěny a nábytek. Další výhodou je možnost přístupu k mnoha velikostem a tvarům, takže je snadno ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Dílenské stoly

Když se řekne dílenský stůl, možná se vám vybaví obraz starého, ošoupaného a masivního stolu, na kterém se děda ohání kladivem a má ruce po lokty umazané od oleje. Máte ale i jiné alternativy. Víte jaké?

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Je začátek června a slunce svítí jako divé. V době vyšších cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit planetu. Solární ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

Dejte starým nádobám druhý život. Proměňte je v okouzlující zahradní dekorace

Povalují se vám doma nebo po zahradě staré květináče, konvice, plechovky a další nádoby, které se chystáte vyhodit? Chyba! Vdechněte jim nový život a proměňte je v originální a okouzlující dekorace, které dodaj...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Zútulněte si domov na léto. Přinášíme tipy na osvěžující dekorace a doplňky

Zapomeňte na potemnělé obývací pokoje a ponuré dekorace. Je načase vpustit do domova svěží letní atmosféru a proměnit ho v klidný a útulný prostor, který vytvoří ideální podmínky pro odpočinek a relaxaci v parn...