Chcete bydlet zdravě? Pořiďte si domácí klimatizaci

Chcete bydlet zdravě? Pořiďte si domácí klimatizaci

Často slýcháváme o tom, že časté používání klimatizací v domácnostech i ve firmách vede k nachlazení a dalším zdravotním komplikacím. Může se tak zdát, že zdravé bydlení a klimatizace nejdou dohromady. Problém však spočívá ve špatném používání klimatizačních zařízení a v jejich výběru. V případě moderních a správně nastavených domácích klimatizací je tomu právě naopak. Čistí vzduch, ochlazují jej a vytváří ideální prostředí pro zdravé bydlení.

Kvalitní klimatizace čistí vzduch

Základem zdravého bydlení je čistý vzduch, který dýcháme. V uzavřených prostorách se ve vzduchu často objevují i viry, pyly, plísňové spory a jiné nečistoty. Proto je důležité zajistit cirkulaci vzduchu, díky které se vydýchaný a znečištěný vzduch obmění za ten čistý. Kvalitní klimatizace jednak přispívají k adekvátní cirkulaci vzduchu, jednak obsahují i filtry, které sami o sobě vzduch pročistí. Z tohoto hlediska se nevyplatí na klimatizaci šetřit.

Moderní klimatizační zařízení jsou vybavena propracovaným systémem filtrování a samočištění, který odstraní až 90 % nečistot ve vzduchu. Filtry si poradí i s cigaretovým kouřem, prachovými částicemi, alergeny či zvířecími chlupy. Proto se domácí klimatizace doporučují pro použití do domů a bytů alergiků i astmatiků, pro které je čistota dýchaného vzduchu zásadní a má přímý vliv na jejich zdraví.

klimatizace2

Klimatizace snižuje vlhkost vzduchu

Odpůrci domácích klimatizací často argumentují, že tato zařízení snižují vlhkost vzduchu a vysušují jej. Ano, klimatizační zařízení opravdu vlhkost snižují, je však třeba říci, že ve většině případů je to žádoucí! V letním období, kdy se klimatizace používají nejčastěji, je relativní vlhkost vzduchu vysoká a její snížení není na škodu. Při použití dobře regulované domácí klimatizace dosáhnete úrovně vlhkosti kolem 50 až 60 %, což je ideální hodnota.

Vysoká vlhkost navíc způsobuje vznik plísní, snižuje životnost nábytku a se zdravým bydlením nemá nic společného. Pořízením klimatizace tak vlhkost snížíte na ideální hodnotu a zbavíte se nepříjemného vzniku plísní, které trápí mnohé domácnosti. Vždy je však důležité pravidelně větrat a pustit do vnitřních prostorů i čerstvý venkovní vzduch.

Moderní domácí klimatizace jsou cenově dostupné

Klimatizace se stávají běžnou součástí mnoha domácností, velký podíl na tom má i pestrá nabídka na trhu a cenová dostupnost. Klimatizační zařízení se snadno zapojí a nevyžadují větší stavební úpravy. Mezi oblíbené modely patří například klimatizace ECO PLUS od společnosti Enbra, která vyniká nízkou hlučností, kvalitním zpracováním vzduchových filtrů a intuitivním systémem regulace. Pro ty, kteří chtějí mít s montáží co nejméně starostí a chtějí ji jen pověsit na zeď a začít používat je pak ideální volbou klimatizace Monoblok IL BELLO. Takové zařízení nevyžaduje topenářské rozvody, montáž venkovní jednotky ani zásahy do okruhu s chladivem.

V létě chladí, v zimě zahřeje

Nespornou výhodou domácích klimatizací je jejich univerzálnost. Své uplatnění totiž nenajdou jen v létě, kdy sníží teplotu v bytě či domě o několik stupňů, ale i v zimním období. Pomocí moderních klimatizačních zařízení totiž můžete i vytápět. Výhodou vytápění pomocí klimatizace je rychlost. Pokud se tak například v zimě vrátíte po několika dnech do studeného bytu, po zapnutí klimatizačního zařízení se vnitřní prostory vytopí během chvilky. Jedná se o ideální doplňkový zdroj vytápění, který je stále vyhledávanější u malých bytů a pasivních či nízkoenergetických domů.

Dodržujte zásady správného používání klimatizace

Klimatizace je moderní zařízení, které přispívá ke zdravému bydlení. Je však třeba dodržovat základní zásady používání. Sepsali jsme pro vás proto 5 základních zásad, kterými se řiďte:

1. Rozdíl teplot maximálně o 5 stupňů – velké teplotní rozdíly nejsou zdravé. Proto teplotu klimatizace nastavte vždy maximálně o 5 stupňů nižší, než je venkovní teplota ve stínu. Ukazuje teploměr ve stínu 29 °C? Pak klimatizace nastavte na 24 °C, ne níž.

2. Klimatizace má běžet celý den – výkyvy teplot našemu zdraví nesvědčí. Nechejte proto klimatizaci běžet celý den na předem nastavenou teplotu. Dosáhnete tak stabilní teploty a ve výsledku i ušetříte. Nebudete totiž klimatizaci nárazově zapínat na plné obrátky, chod bude tichý a levný.

3. Snižte otáčky ventilátoru – klimatizace nemusí při správném nastavení teploty foukat naplno. Snižte otáčky ventilátoru, snížíte i spotřebu a hlučnost.

4. Proudění vzduchu nasměřujte do prostoru – nevystavujte se přímému foukání z klimatizace. Vzduch musí proudit volně do prostoru. Pracovní místo nikdy neumísťujte přímo pod ventilátory.

5. Nezapomeňte na větrání – i při používání klimatizací je namístě větrat otevřením oken. Stačí krátké, ale intenzivní větrání jednou až dvakrát denně.

Chcete bydlet zdravě a cítit se doma dobře i v horkých letních dnech? Pořiďte si domácí klimatizaci a dodržujte zásady správného používání. Budete dýchat čerstvý vzduch o správné vlhkosti a vyhnete se přehřívání organismu.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti

Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostup...

Překlady stavebních otvorů: materiály a specifika

Důležitým konstrukčním prvkem všech staveb jsou překlady, které zajišťují stabilitu nad stavebními otvory. Nesmí chybět nad okny, dveřmi i vraty a musí se s nimi počítat už v projektové dokumentaci. Překlady se...

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Čištění betonové dlažby: Jak odstranit olej a další nečistoty

Beton patří mezi porézní materiály. Proto se na jeho povrchu mohou snadno vytvořit nevzhledné mapy od mastnoty, potravin nebo třeba bláta. Zatímco při čištění keramické dlažby stačí povrch omýt teplou vodou, u ...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...