Feng šuej pro dětský pokoj: jen zábava, žádný chaos

Feng šuej pro dětský pokoj: jen zábava, žádný chaos

Dětský pokoj vyžaduje mimořádnou pozornost. Spojit odpočinek, hru a učení v jednom prostoru je totiž pořádně složitý úkol. Ideálu však nedosáhnete zakoupením drahé moderní nábytkové sestavy, ale využitím znalostí z feng šuej – správné organizace životního prostoru. Harmonie v dětských pokojích totiž dokáže velmi mnoho.

 

V dětských pokojích se snadno sklouzne k chaosu, který ratolestem rozhodně neprospívá. I takové detaily mají vliv na jejich chování a prožívání. Pohoda v prostoru tak znamená i jejich vyrovnanost. V neposlední řade je důležité také to, aby se dítě v pokoji cítilo jako doma, proto by se na některých detailech mělo podílet.

Dětský pokoj feng šuej ve třech krocích

Správný pokoj a zdravé klima

Ne vždy existuje možnost výběru mezi více místnostmi. Pokud se však naskytne, pak se na výběr zaměřte a zvolte variantu, která je i vám příjemná. Děti budou v pokoji trávit spoustu let a mnoho času, proto si dejte na výběru záležet.

A jak postupovat v bytech, kde je k dispozici jen jediná varianta? V takovém případě si dejte záležet na výběru lokality, kde se dům nachází. I to totiž sehrává důležitou roli.

Klima v pokoji pak patří mezi zásadní aspekty spokojenosti. Hluk, stín na oknech nebo dokonce spolodiny z provozu dětem neprospívají a postupně se to odráží na jejich stavu – únava, nemoci, sklíčenost... To vše může mohou mít za následek nesprávné podmínky v pokojíčku.

Větrejte často, i v zimě, protože čerstvý vzduch dokáže zázraky. Příjemná vůně také stimuluje dětskou mysl. Prospívá heřmánek, citronová tráva a při nemoci eukalyptus.

Organizace prostoru i věcí podle feng šuej

Nejdůležitější vybavení – postel a psací stůl – potřebují správné místo. Čelo postele musí být opřeno o stěnu, kde není okno. Děti se většinou cítí bezpečněji v případě, že je z jedné strany ještě další stěna (tzn. postel umístit do rohu).

I v případě psacího stolu je třeba, aby dítě cítilo bezpečí a jistotu, proto by u něj nemělo sedět zády ke dveřím.
Ani ten nejvalitnější nábytek pak nevytvoří příjemné prostředí. Důležitější je v tomto případě správná organizace. Největším problémem bývá zmatek a chaos a to nejen v případě nepořádku v hračkách, ale také v neorganizovaném uspořádání polic a skříněk. Z toho pak pramení nedostatek energie a apatičnost.
Přeplněnost dětským pokojům nesvědčí, vhodnější je snažit se vytvořit „prázdný" prostor. V tomto případě budou nápomocny uzavíratelné boxy, krabičky, ozdobné tašky, případně další kreativní způsoby organizace věcí.

Pozitivně působí pokojové rostliny bez špičatých listů, ovšem s dekorováním rostlinami je třeba zacházet opatrně.

feng

Dětský pokoj feng šuej a barvy

Použití barev je v souvislosti s dětmi na snadě, ovšem nejsou tak důležité, jak by se mohlo zdát. Z významu a působení barev se dá jednoduše vyvodit, že do dětského pokoje se nehodí žádné agresivní odstíny, ale přesto takové, aby dodávaly energii a způsobily právě ono pověstné teplo domova. Vyberte tedy to, co se líbí vám i dětem. Nezapomínejte že i barvy na první pohled nudné se dají velmi jednoduše oživit.
Trendem jsou dekorativní bordury a washi pásky. Zdi mohou být vyzdobeny vlastnosručně nakreslenými obrázky nebo oblíbenými hrdiny. Pozor však na abstraktní díla, v nichž by děti mohly se svou fantazií nacházet nepříjemné výjevy.

Feng šuej v dětských pokojích má jeden hlavní cíl, kterým je vytvoření pocitu bezpečí. To je ve vývoji nejdůležitější. Jakmile vkročí do pokoje měly by cítit klid, pohodu a radost, což se samozřejmě odrazí i na jejich dalším chování. Nezpomínejte, že trendy se mění ještě rychleji, než dítě pokojíku odrůstá, proto zařizujte spíše nadčasově.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Vybíráme novou vanu: Na co vše se zaměřit?

Plánujete realizaci nové koupelny a máte jasno, že v ní nesmí chybět na pohled krásné, a hlavně prostorná vana? Na trhu narazíte na nespočet typů, které se liší materiálem, tvarem i velikostí. Je vážně z čeho v...

Jak vyměnit starou zásuvku: Návod krok za krokem

I když by jakékoliv zásahy na elektroinstalaci měl provádět vždy kvalifikovaný elektrikář, v praxi si výměny zásuvek nebo vypínačů mnozí řeší sami. Potřebujete i vy vyměnit původní elektrické zásuvky za nové? P...

S chytrými termostaty pohodlně ušetříte

Mít v každé místnosti správnou teplotu přesně v ten správný čas je nejsnadnější cestou ke snížení nákladů na vytápění. Pohodlně to zajistí chytré termostaty Somfy. A nejen to.

Byt

Jak se starat o sukulenty pěstované v bytě

Sukulenty patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Krásně vypadají, nejsou náročné na zálivku a ozvláštní jakýkoliv interiér. Existují tisíce druhů sukulentních rostlin a mnohé z nich jsou vhodné právě pro pěstov...

Pasivní dům si mladí manželé postavili s pomocí rodiny a Ytongu

Kromě technologie, vzhledu, promyšlené dispozice a špičkových tepelně-akustických parametrů je dům mladých manželů inspirativní i širokým zapojením rodiny do celé stavby.

Zima je za dveřmi! Pusťte se do úklidu terasy či balkonu

Období, kdy jsme mohli dlouhé večery relaxovat na zahradní terase nebo odpočívat na balkoně se sklenkou vína, jsou pro letošek už pryč. Nastává tak doba podzimního úklidu a zazimování, která se týká nejen majit...

Proč si pořídit podložku na matraci?

Připadá vám, že už vaše matrace není to, co bývala? Budíte se ráno unavenější než večer? Ten rozlámaný pocit známe všichni. Nová matrace se může vyšplhat i na tisíce korun. Co když vám ale řekneme, že víme, jak...

Tipy na podzimní dekorace z kukuřice

Probarvený podzim si přímo říká o využití přírodních materiálů pro výrobu nejrůznějších bytových dekorací. Kromě listí, šišek nebo dýní jsou k výzdobě ideální i kukuřice, zejména ty ozdobné. Připravili jsme pro...